Генеральный партнер 2019 года

Издательство ЮРИДИЧЕСКАЯ ПРАКТИКА

Самостійна робота

Збитки за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та безпідставно набуте майно мають різну правову природу і підпадають під різне нормативно-правове регулювання

Суд, зясувавши при розгляді справи, що сторона або інший учасник судового процесу на обґрунтування своїх вимог або заперечень послався не на ті норми права, що фактично регулюють спірні правовідносини, самостійно здійснює правильну правову кваліфікацію останніх та застосовує для прийняття рішення ті норми матеріального і процесуального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини

Велика Палата Верховного Суду розглянулагрудня 2019 року в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Кременчуцької міської ради Полтавської області (Кременчуцька міськрада) до фізичної особи — підприємця Т. (ФОП Т.) — про стягнення збитків у сумі 174 014,95 грн, за касаційною скаргою Кременчуцької міськради на постанову Східного апеляційного господарського суду від 25 березня 2019 року й рішення Господарського суду Полтавської області від 11 грудня 2017 року, встановила таке.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У жовтні 2017 року Кременчуцька міськрада звернулась до Господарського суду Полтавської області з позовом до ФОП Т. про стягнення 174 014,95 грн збитків, завданих територіальній громаді мКременчука внаслідок порушення земельного законодавства.

2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період звересня 2010 року по 27 вересня 2016 року відповідач використовував земельну ділянку без правовстановлюючих документів, орендну плату за договором не сплачував, хоча земельна ділянка використовувалась для розміщення обєкта нерухомого майна, що призвело до неотримання доходу від орендної плати за землю, який позивач отримав би у разі оформлення відповідачем згідно з вимогами статей 125, 126 Земельного кодексу (ЗК) України правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

3. Згідно з договором купівліпродажу частини будівель та споруд промбази відчервня 2005 року (договір), посвідченим приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області Г., грка Т. набула права власності на частину будівель та споруд промбази, що розташовані за адресою *, що складаються зі складів літ. Б3, Б2, БП, Б, загальною площею 576,6 м2.

4. 18 жовтня 2005 року між Кременчуцькою міськрадою та субєктом підприємницької діяльності гркою Т. укладено договір оренди землі загальною площею 0,1986 га для експлуатації та обслуговування складських приміщень за адресою * (кадастровий номер **) строком довересня 2010 року. Між сторонамигрудня 2008 року укладено додаткову угоду до зазначеного договору оренди землі, якою, зокрема, по всьому тексту слова «експлуатації та обслуговування складських приміщень» викладено в такій редакції: «будівництва адміністративноскладських приміщень».

5. Відповідно до договору купівліпродажу частини будівель та споруд промбази відквітня 2009 року, посвідченого приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області Г., грка Т. продала, а грн Л. купив частину будівель та споруд промбази, розташованих за адресою *. У власність покупця перейшло: приміщення  8 складу літ. Б1 площею 119,9 м2, приміщення  3 складу літ. Б1 площею 13,5 м2, загальною площею 133,4 м2.

6. Згідно з договором купівліпродажу частини будівель та споруд промбази шляхом викупу від 26 лютого 2010 року, посвідченого приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального, округу Полтавської області Г., грка Т. продала, а грн С. набув у власність частину будівель та споруд промбази, за адресою *. У власність покупця перейшло: приміщення 1-5 площею 272,1 м2, приміщення 1-4 площею 11,5 м2, загальною площею 283,6 м2.

7. 31 серпня 2010 року відповідачем до Кременчуцької міськради було подано заяву про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою * (вид діяльності — здавання в оренду власного нерухомого майна).

8. Рішенням Кременчуцької міськради від 28 грудня 2010 року «Про надання дозволів на розроблення проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду в мКременчуці» ФОП Т. надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1366 га для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази та будівництва адміністративноскладських приміщень за адресою *.

9. 11 вересня 2013 року ФОП Т. до Кременчуцької міськради було подано заяву про видачу рішення міської ради про надання згоди на поділ чи обєднання земельної ділянки за адресою * (вид діяльності — роздрібна торгівля меблями).

10. Рішенням Кременчуцької міськради від 29 травня 2014 року «Про надання згоди на поділ (обєднання) земельних ділянок в мКременчуці» ФОП Т. надано згоду на поділ земельної ділянки площею 1986 м2 (кадастровий номер **), що передавалась їй в оренду для будівництва адміністративноскладських приміщень за адресою *, на три земельні ділянки: земельна ділянка *** площею 1366 м2 — для експлуатації та обслуговування

ДОСТУП К ЭТОМУ МАТЕРИАЛУ ПЛАТНЫЙ

Уважаемый читатель!

Доступ к свежим аналитическим материалам сайта PRAVO.UA осуществляется только на условиях платной подписки (регистрации).

Если Вы впервые посетили наш сайт и желаете стать нашим подписчиком, ознакомьтесь, пожалуйста, с условиями подписки, перейдя по этой ссылке.

Если же Вы хотите оформить подписку на печатную и/или онлайн-версию газеты «Юридическая практика» - перейдите по ссылке.

Для оформления подписки на другие издания ЧАО «Юридическая практика» перейдите сюда.

Поделиться

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Другие новости

Slider

PRAVO.UA

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: