прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Виїзд за кордон чоловіків — роз'яснення Держприкордонслужби

Виїзд за кордон чоловіків — роз’яснення Держприкордонслужби

 • 26.05.2022 11:40

Держприкордонслужба пояснила, як відбувається виїзд за кордон чоловіків. Зокрема тих, які постійно проживають за межами України, є заброньованими особами або належать до деяких інших категорій. Йдеться про чоловіків віком від 18 до 60 років.

Відповіді узагальнено за результатом роз’яснень, наданих на запити до відомства. Для зручності виокремлюємо блок відповідей, які стосуються відряджень заброньованих осіб, чоловіків, що постійно проживають за кордоном та непридатних до військової служби.

Відповідає заступник начальника штабу – начальник відділу організації прикордонного контролю Західного регіонального управління Держприкордонслужби Ігор Матвійчук.

Виїзд за кордон чоловіків, які постійно проживають, працюють, мають договірні зобов’язання за кордоном

Вищим військовим керівництвом цю категорію громадян визначено винятком. Вона не була прописана у ПКМУ № 57. Процедурою вибуття на постійне місце проживання за кордон передбачено надання відповідного дозволу Державною міграційною службою України. Цей дозвіл передбачає і погодження з військового комісаріату.

Йдеться про людину, яка вибула, втратила зв’язок, не стоїть на обліку в тому чи іншому військовому комісаріаті і не є військовозобов’язаною. Тому така людина може спокійно перетнути кордон.

Якщо ж людина фактично проживала за кордоном, але не оформила своє вибуття за офіційною процедурою, не знялася з обліку у військкоматі, то, на жаль, вона не може вибути з України.

Стосовно відрядження за кордон заброньованих осіб

Ця категорія є в:

 • ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,
 • п. 26 постанови Кабінету Міністрів України № 57.

Перетнути державний кордон такі особи можуть, якщо вони є у встановленому законодавством порядку заброньованими.

Обов’язковими документами, які посвідчують те, що людина заброньована, є, як правило:

 • посвідчення особи, що перебуває на спеціальному обліку,
 • або витяг із наказу Міністерства економіки України в порядку, визначеному постановою КМУ № 194.

Окрім того, такі особи повинні мати документи, що засвідчують службову мету перетину кордону. Тобто документи про відрядження:

 • витяг із наказу,
 • посвідчення про відрядження,
 • лист-звернення до Державної прикордонної служби, у якому керівник підприємства, установи чи організації зазначає, що відповідна посадова особа відряджається для виконання службових обов’язків за кордоном.

За якими документами можуть виїхати за кордон чоловіки, що є непридатними або обмежено придатними до військової служби?

Оцінити стан придатності може тільки військово-лікарська комісія, яка діє при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Законодавець у ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає категорію осіб, які мають відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. А постанова КМУ від 27.01.1995 № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», відповідно, дає право перетнути кордон цій категорії осіб.

Зокрема, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які:

 • визнані в установленому порядку особами з інвалідністю,
 • згідно з висновком військово-лікарської комісії є тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Відповідно, на кордоні спеціально уповноважена особа буде вивчати серед іншого такі військово-облікові документи особи:

 • тимчасове посвідчення військовозобов’язаного,
 • військовий квиток.

У цих документах перевіряється розділ, у якому зазначено висновок військово-лікарської комісії про виключення з обліку за станом здоров’я з посиланням на відповідний пункт наказу.

Якщо це стосується військовозобов’язаних, які стоять на обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, то також треба врахувати таке. Наказ МОУ № 402 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України» передбачає перелік хвороб, із якими громадян визнають особами з інвалідністю або тимчасово непридатними до військової служби. У воєнний час відстрочка від призову за станом здоров’я може надаватися призовникам на строк до 2 місяців. За медичними показаннями вона може бути продовжена.

Для представників, наприклад, МВС, СБУ є свої накази, які передбачають порядок визнання непридатними до військової служби. У таких осіб може бути довідка ВЛК, де теж сказано про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA