Під час призначення пенсії українцям, які працювали за кордоном, зараховуватиметься страховий стаж, одержаний в інших країнах — PRAVO.UA Під час призначення пенсії українцям, які працювали за кордоном, зараховуватиметься страховий стаж, одержаний в інших країнах — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Під час призначення пенсії українцям, які працювали за кордоном, зараховуватиметься страховий стаж, одержаний в інших країнах

Під час призначення пенсії українцям, які працювали за кордоном, зараховуватиметься страховий стаж, одержаний в інших країнах

  • 25.04.2024 16:46

25 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні і в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» (реєстр. № 9453).

У Міністерстві соціальної політики України, яке розробило цей законопроєкт, розповіли, що після широкомасштабного вторгнення рф Україна розірвала дипломатичні відносини з країною-агресором. Контакти та документообіг між державними установами, у т.ч. пенсійними фондами, були  припинені, а обмін документами, які засвідчують тривалість трудового стажу та суми заробітку, — неможливий. Як наслідок, українці, які переїхали до України з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької та Луганської областей, не могли виконати вимогу чинного до сьогодні закону — підтвердити, що вони не отримують пенсію від пенсійних органів рф, і відповідно, отримати призначення пенсії в Україні.


Звільнення директора за власним
бажанням: проблеми права
під час визначення юрисдикції


Крім того, рф і Україна вийшли з Угоди між державами – учасницями СНД про гарантії прав громадян цих країн щодо пенсійного забезпечення. У зв’язку з цим українці, які частину свого професійного життя працювали в рф, білорусі, Вірменії, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані, Туркменістані, Узбекистані, втратили можливість включати періоди такої роботи в свій страховий стаж в Україні. Це, своєю чергою, призводило до зменшення їхніх пенсійних прав, і відповідно, розмірів пенсії (або взагалі позбавляло право на призначення пенсії).

Ухвалений законопроєкт № 9453 вирішує ці й низку інших проблем у сфері пенсійного забезпечення.

Спрощується механізм відновлення виплати пенсій для кримчан. Скасовано вимогу щодо отримання інформації від пенсійного фонду рф.

Відтепер людині, яка переїхала з Криму, достатньо подати заяву, в якій зазначити, що вона не отримує пенсію в Криму і бажає її отримувати в України. Для розрахунку пенсії можна надати трудову книжку або пенсійну справу (якщо вона є на руках). Жодних підтверджень від пенсійного фонду країни-агресора не потрібно.

Для визначення права на пенсію враховуватиметься страховий стаж, одержаний в інших країнах, навіть якщо з цією країною не укладено угоду щодо пенсійного забезпечення. 

Тобто людина, після повернення з-за кордону, наприклад з Італії, матиме можливість зарахувати період роботи в цій країні для визначення права на призначення пенсії в Україні в 60, 63 або 65 років. Для цього необхідно буде надати Пенсійному Фонду документ, що підтверджує роботу за межами України.

До страхового стажу будуть зараховані періоди роботи / військової служби на умовах ратифікованих міжнародних договорів. Якщо договори не укладені, стаж буде зараховуватися у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У Мінсоцполітики звернули увагу, що для визначення розміру пенсії будуть враховуватись лише внески/ЄСВ, сплачені в Україні (т.зв. пропорційний принцип нарахування пенсії). Тобто розмір призначеної пенсії залежатиме від кількості сплачених в Україні страхових внесків (що більше розмір внесків, то більша пенсія) та стажу роботи, який людина напрацювала до 1 січня 2024 року, а час виходу на пенсію враховуватиме роботу як в Україні, так і за кордоном.

До страхового стажу під час призначення пенсії в Україні не зараховуватиметься  робота на країну-агресора після 2014 року.

Закон передбачає не зараховувати до страхового стажу з 19 лютого 2014 року періоди військової служби у силових структурах, незаконних збройних чи  воєнізованих формуваннях,  судових або правоохоронних органах держави-агресора на тимчасово окупованих територіях, а також добровільне зайняття посад у незаконних органах влади.

Цей закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Кабінету Міністрів України доручено протягом трьох місяців із дня опублікування закону узгодити свої нормативно-правові акти з цим законом, а також забезпечити таке узгодження міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади.

Пенсіонери, які перебувають, зокрема, за кордоном, зможуть пройти процедуру фізичної ідентифікації та підтвердити своє право на пенсію. Виплата пенсії здійснюватиметься на поточні рахунки банків, розташованих на території України, за умови проходження до 31 грудня кожного року пенсіонером фізичної ідентифікації. Фізична ідентифікація буде проводитись в органах Пенсійного фонду або в особистому електронному кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), або за допомогою відеоконференцзв’язку, або шляхом посвідчення у консульській установі факту, що особа є живою.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA