Зміни в оподаткуванні на період дії воєнного стану в Україні від адвоката «Шкребець і Партнери» — PRAVO.UA Зміни в оподаткуванні на період дії воєнного стану в Україні від адвоката «Шкребець і Партнери» — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Зміни в оподаткуванні на період дії воєнного стану в Україні від адвоката «Шкребець і Партнери»

Зміни в оподаткуванні на період дії воєнного стану в Україні від адвоката «Шкребець і Партнери»

  • 31.03.2022 15:19
Фото: https://kherson.tax.gov.ua

Починаючи з 24 лютого 2022 року в Україні діє воєнний стан, існування якого, безумовно, мало викликати впровадження нормативних змін у податковій сфері. Так, станом на 25 березня 2022 року відбулися зміни в оподаткуванні внаслідок прийняття 03.03.2022, 15.03.2022, 24.03.2022 відповідних законів. Ними окремі податкові правила значно послаблено, а деякі — взагалі скасовано чи призупинено.

Водночас варто розуміти, що відповідні зміни на цьому етапі мають тимчасовий характер. Більшість із них зникнуть після припинення воєнного стану в Україні. Наводимо їх узагальнений стислий огляд. Огляд підготував Юрій Бабич, адвокат АО «Шкребець і Партнери».

Щодо звільнення від деяких податків і змін ставок деяких податків.

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку І та ІІ групи мають право не сплачувати єдиний податок. Декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за такий період не заповнюється.

Платників єдиного податку ІІІ групи звільнено від сплати та обліку ПДВ, якщо вони:

  • здійснюють постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України,
  • під час ввезення товарів на митну територію України.

Окрім операцій, пов’язаних із товарами, які мають походження з країни, визнаної державою окупантом.

Податок на нерухомість

Земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності не нараховується та не сплачується. Але лише за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

За 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на:

  • нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,
  • об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб,

розташовані на територіях, на яких:

  • ведуться (велися) бойові дії,
  • тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Також не сплачується податок за об’єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв’язку з збройною агресією рф.

Не підлягає нарахуванню та сплаті податок на нерухоме майно за об’єкти нежитлової нерухомості юросіб, в тому числі їх частки, якщо таке майно розташоване на територіях:

  • на яких ведуться (велися) бойові дії,
  • тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Екологічний податок за об’єктами, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, не сплачується.

Спрощена система оподаткування

Платники податків, які обрали спрощену систему оподаткування:

  • фізичні особи — підприємці, які належать до ІІ та ІІІ груп платників єдиного податку, а також
  • юридичні особи, які належать до ІІІ групи платників єдиного податку, мають право:

за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних сил України.

ПДВ

З 1 квітня 2022 року звільняються від сплати ПДВ:

  • операції з ввезення товарів на митну територію України платниками єдиного податку І, ІІ та ІІІ групи, що сплачують податок за ставкою 2%.
  • акцизу та ввізного мита ввезення транспортних засобів громадянами, зокрема автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів.
  • імпорт товарів для їх використання у виробництві товарів оборонного призначення за замовленням державного замовника у сфері оборони.

Однак це не стосується товарів, які мають походження з країни-агресора.

Крім того, звільнено від оподаткування ввізним митом:

  • товари, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України підприємствами для вільного обігу.

Це не стосується:

  • спирту етилового та інших спиртових дистилятів,
  • алкогольних напоїв,
  • пива (крім квасу «живого» бродіння),
  • тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну,
  • рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Ставка акцизного податку на ввезення бензину, дизельного пального та скрапленого газу становить 0%.

Ставка ПДВ на ввезення бензину, дизельного пального та скрапленого газу становить 7%.

Платники єдиного податку третьої групи можуть перейти на ставку єдиного податку у розмірі 2% доходу.

Щодо інших змін в особливостях оподаткування

Добровільне передання майна (коштів, товарів) на користь Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони без попереднього або наступного відшкодування їх вартості не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування.

Не є постачанням товарів та послуг передання/надання товарів Збройним силам України, підрозділам територіальної оборони, військовим частинам, суб’єктам, що утримуються за рахунок державного бюджету, закладам охорони здоров’я.

Кошти, надані як відшкодування вартості пального, витраченого під час надання послуг із перевезення для забезпечення потреб Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, не включаються до складу оподатковуваного доходу фізичних осіб, які надають такі послуги.

Не вважається реалізацією пального його фізичне передання для потреб забезпечення оборони держави на користь Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, органів державної влади, органів місцевого самоврядування.

Отримана благодійна допомога не є доходом.

Податкові зобов’язання щодо підакцизних товарів не виникають, якщо такі товари вилучено/передано на користь Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, органів державної влади, органів місцевого самоврядування або надано як гуманітарну допомогу.

До складу витрат від провадження певного виду незалежної професійної діяльності, а також до витрат ФОП від провадження господарської діяльності включається вартість добровільно перерахованого (наданого, переданого) майна на користь:

  • Збройних сил України,
  • підрозділів територіальної оборони,
  • органів державної влади,
  • органів місцевого самоврядування.

Але за умови документального підтвердження.

Добровільне передання на потреби оборони

Товари, що придбані з ПДВ, не вважаються використаними платником податку в неоподатковуваних податком на додану вартість операціях або операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Але тільки якщо вони:

  • передані для потреб забезпечення оборони України,
  • були знищені внаслідок впливу обставин непереборної сили у період дії воєнного стану.

Податковий кредит із ПДВ включається до декларації, навіть якщо податкова накладна контрагентом не зареєстрована в ЄРПН. Реєстрацію таких накладних слід забезпечити протягом шести місяців після припинення або скасування дії воєнного стану.

Неприбуткові організації можуть без негативних податкових наслідків добровільно перераховувати/надавати майно та/або послуги:

  • Збройним Силам України,
  • підрозділам територіальної оборони,
  • військовим частинам,
  • суб’єктам, що утримуються за рахунок державного бюджету,
  • закладам охорони здоров’я.

Доходи, отримані від продажу платником податку на користь податкового агента власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою, остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати).

Надання громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями благодійної допомоги не враховується під час визначення загальної суми для обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

Щодо перевірок та відповідальності

Заборонено проводити податкові перевірки.

Зупинено перебіг податкових строків як для платників податків, так і для контролювальних органів.

Платники податків звільняються від відповідальності за невиконання обов’язків щодо подання податкової звітності, якщо не мали можливості своєчасно виконати податкові обов’язки та виконали їх протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Не відшкодовується шкода, заподіяна платникам податків внаслідок бездіяльності контролювальних органів, їх посадових (службових) осіб, зумовлена дією правового режиму воєнного, надзвичайного стану.

Санкції за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» під час дії воєнного стану не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій під час продажу підакцизних товарів.

Щодо інших змін

Платниками єдиного податку ІІІ групи можуть бути:

  • фізичні особи – підприємці,
  • юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми,

в яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень.

Вважаються чинними ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин):

  • не сплачено черговий платіж за ліцензію,
  • закінчився термін дії ліцензії на відповідне право.

Зокрема, на:

  • виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
  • виробництво, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Дозволено імпорт та реалізація на митній території України тютюнових виробів із маркованням, відмінним від марковання, передбаченого законодавством.

Органи місцевого самоврядування встановлюють місцеві податки та/або збори, податкові пільги без застосування процедур, передбачених Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA