Відкриття банківського рахунку українцями за кордоном: можливості та правила — PRAVO.UA Відкриття банківського рахунку українцями за кордоном: можливості та правила — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Відкриття банківського рахунку українцями за кордоном: можливості та правила

Відкриття банківського рахунку українцями за кордоном: можливості та правила

  • 23.05.2022 12:57
Олександр Онуфрієнко, партнер Asters
Микола Мельничук, старший юрист Asters

Розпочата росіянами війна в Україні створила хвилю біженців, що покидають територію України та шукають прихистку за кордоном. За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, з 24 лютого до 17 травня 2022 року з України виїхало 6,312,255 осіб. У цей самий період (з 28 лютого 2022 року) в Україну в’їхало 1,853,500 осіб. Більшість біженців, за даними урядів країн, вирушили до Польщі (понад 3,3 млн), Румунії (понад 930 тис.), Угорщини (більш ніж 615 тис.), Молдови (понад 465 тис.), Словаччини (426 тис.). Дуже часто ці країни використовувалися як транзитні, і біженці прямували далі до інших країн, що надавали прихисток.

З огляду на такі дані близько 4,5 млн українців наразі перебувають у країнах, що їх прихистили, та стоять перед викликами щодо організації та впорядкування власного побуту в нових для них умовах. Важливим та, по суті, обов’язковим у цих умовах є взаємодія переселенців із іноземними банківськими установами, оскільки наявність банківського рахунку необхідна у дуже багатьох сферах, починаючи від купівлі споживчих товарів та оплати послуг, закінчуючи потребам працевлаштування та підприємництва за кордоном. Таким чином, питання відкриття рахунків у закордонних банках, яке раніше цікавило переважно мігрантів та міжнародних бізнесменів, стає актуальним для великої кількості людей.

З огляду на широке коло країн, що прийняли біженців з України, та наявність у кожній із таких країн власного банківського законодавства можна вказати лише певні загальні рекомендації щодо взаємодії з банками, а також поточне українське регулювання таких питань. Почнемо з останнього.

Українське законодавство про переказ коштів

Насамперед зазначимо, що наразі українське законодавство не обмежує саму можливість відкриття рахунку в іноземному банку чи платіжній системі. На відкритий за кордоном рахунок особа може перерахувати належні їй кошти з урахуванням певних обмежень та використовувати їх на свій розсуд.

У період до запровадження воєнного стану, відповідно до наявної системи е-лімітів, Національний банк України (НБУ) дозволяв перераховувати іноземну валюту за кордон (у тому числі на власний рахунок) на загальну суму до 200 000 євро (в еквіваленті) на рік.

Після запровадження воєнного стану 24 лютого 2022 року НБУ ухвалив постанову № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (постанова № 18), якою суттєво обмежив можливості купівлі іноземної валюти та здійснення розрахунків із нерезидентами.

До постанови № 18 постійно вносяться зміни — станом на 17 травня 2022 року зміни вносилися вже вісімнадцять разів. Тому зараз та надалі потрібно обов’язково звертати увагу на те, яка редакція буде актуальною на кожен конкретний день.

Постанова № 18 наразі містить такі обмеження, що безпосередньо впливають на можливості відкриття рахунку за кордоном та розпоряджання коштами на українських рахунках із метою їх переміщення на рахунки за кордоном:

  • обмеження на зняття готівки з рахунку в українському банку як в Україні так, і за кордоном (не більш за еквівалент 100 000 грн на місяць);
  • заборона купівлі валюти в Україні за певними винятками (наприклад, дозволено купівлю готівкової валюти та купівлю валюти в межах ліміту);
  • заборона переказу коштів за межі України, знову ж таки за певними винятками (наприклад, оплата лікування, навчання, страхування, аліменти, переказ у межах ліміту 100 000 грн на місяць на кожну особу);
  • блокування фактично будь-яких операцій з білоруссю чи росією, їх резидентами чи з використанням їх валюти.

Наразі продовжує діяти загальний порядок транскордонного переміщення валюти: суму більш ніж 10 000 євро в еквіваленті треба задекларувати на кордоні, надавши документи на підтвердження походження коштів. Зокрема, такими документами можуть бути: податкова декларація про майновий стан і доходи та сплати податків; довідки про нарахування заробітної плати, які підтверджують отримання відповідного доходу; будь-які інші документи, які підтверджують отримання законного доходу, чи документи щодо зняття готівки з рахунку і банку.

Звертаємо увагу, що впроваджені зміни не стосуються використання платіжних карток за кордоном та в Україні для розрахунків із метою оплати вартості товарів, робіт та послуг, які можуть здійснюватися без обмежень.

Вимоги законодавства інших країн щодо ввезення коштів

Вимоги для відкриття рахунку за кордоном залежать не лише від країни, а й від банку. Однак банки та інші фінансові установи, як суб’єкти фінансового моніторингу, керуються у своїх відносинах із клієнтами загальними стандартами та вимогами, розробленими FATF. Саме вимоги цієї організації знайшли своє втілення у законодавстві та внутрішніх документах банків практично усіх без винятку країн.

Тому можна очікувати, що під час відкриття та обслуговування рахунку за кордоном фінансові установи переважно вимагатимуть документи та інформацію для виконання вимог FATF і насамперед документи для виконання вимоги «знай свого клієнта» (англ. know your customer, скорочено KYC), яка означає, що банк повинен ідентифікувати і встановити особу клієнта, перш ніж відкрити рахунок.

Найчастіше для відкриття рахунку в іноземному банку необхідно надати стандартний пакет документів:

  • закордонний паспорт,
  • документ про реєстрацію місця проживання,
  • дозвіл на легальне перебування в країні.

Також необхідно окреслити мету відкриття банківського рахунку. В деяких країнах банки вимагають надати індивідуальний податковий номер (PESEL). Практично всюди присутність у відділенні під час відкриття рахунку обов’язкова.

Банки також обов’язково перевірять джерела походження коштів, якими поповнюється рахунок, щоби переконатися в їх законному характері та «чистоті». Залежно від ступеня ризику клієнта обсяг інформації та документів для перевірки може бути різним. Оцінювання ризиковості клієнта та його операцій при цьому здійснюється за дуже багатьма критеріями, які формуються самим банком. Однак серед безумовно ризикових ознак такі: готівка, неможливість підтвердити джерело отримання коштів, належність до кола політично значущих персон (PEP), належність чи зв’язок з особами, що перебувають під санкціями.

Сусідні країни докладають значних зусиль для підтримки українських біженців. Зокрема, закордонні банки та платіжні системи запропонували спеціальні умови для українців, щоби полегшити можливість переказу грошей від родичів з України, а також розрахунки за кордоном.

За інформацією, що надходить із цих країн, для клієнтів з України діє спрощений порядок, зокрема у питаннях отримання місцевих документів, таких як документи про податкову реєстрацію, наявність документів про право на проживання. Рахунки відкривають майже всім. Проте до клієнтів із ризикової групи, зокрема PEP, більш прискіплива увага. Також практично відсутня необхідність спеціально доводити походження порівняно невеликих сум (до 15-20 тис. євро на місяць). Більш значні суми перевіряються більш прискіпливо.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA