«Тільки створення окремого трибуналу дає змогу обійти привілеї та імунітет глави держави згідно з міжнародним правом» — Марк Елліс, виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів — PRAVO.UA «Тільки створення окремого трибуналу дає змогу обійти привілеї та імунітет глави держави згідно з міжнародним правом» — Марк Елліс, виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Тільки створення окремого трибуналу дає змогу обійти привілеї та імунітет глави держави згідно з міжнародним правом» — Марк Елліс, виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів

«Тільки створення окремого трибуналу дає змогу обійти привілеї та імунітет глави держави згідно з міжнародним правом» — Марк Елліс, виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів

  • 02.03.2023 19:20

Сьогодні, 2 березня 2023 року, в Київській школі державного управління ім. Сергія Нижного відбулася зустріч із Марком Еллісом, експертом із міжнародного кримінального права та виконавчим директором Міжнародної асоціації адвокатів.

Лейтмотивом зустрічі стала дискусія щодо пошуку ефективних шляхів створення трибуналу над військовим та цивільним керівництвом країни-агресора, створення доказової бази воєнних злочинів та злочину геноциду тощо.

За словами Марка Елліса, за пів року з моменту першого його візиту в Україну з початку війни восени 2022 року в питанні створення спеціального міжнародного трибуналу відбулися фундаментальні зміни. Ідея щодо його створення стала предметом широкого обговорення на міжнародному рівні.

«Я є послідовником ідеї створення спеціального міжнародного трибуналу і продовжую її підтримувати. Але є виклики, які стоять на шляху створення такого трибуналу», — підкреслив Марк Елліс.

Серед таких ключових викликів пан Елліс виділив політичну волю для проведення трибуналу та юридичний складник для його заснування.

Щодо останньої, то, за словами Марка Елліса, переслідування керівництва рф за злочин агресії не може відбуватися в Міжнародному кримінальному суді, оскільки росія не є стороною угоди про створення МКС. Національні суди також не можуть засудити керівника рф за злочин агресії з огляду на його імунітет.

«Тільки створення окремого трибуналу дає змогу обійти привілеї та імунітет глави держави згідно з міжнародним правом», — наголосив доктор Елліс.

Стосовно політичного складника створення спікер зауважив, що необхідно визначитися зі способом надання легітимності трибуналу, це може бути здійснено шляхом прийняття резолюції Генеральною асамблеєю ООН, через механізми Міжнародного кримінального суду або через міжнародні угоди.

Для цього необхідно, щоб значна кількість держав погодилися створити такий спеціальний трибунал.

«Якщо 5-7 держав підтримають угоду про створення спеціального трибуналу, то ця ідея може не втілитися», — зазначає Марк Елліс.

Також, на його переконання, особливе значення має якісне наповнення підписантів такої угоди.

«Трибунал матиме широку підтримку і визнання здебільшого в тому випадку, якщо до угоди про його створення долучаться або всі, або хоча б одна з таких держав, як Німеччина, Франція, Велика Британія чи Сполучені Штати Америки», — зауважив доктор Елліс.

Україні та партнерам, які вже підтримали ідею створення спеціального трибуналу, потрібно продовжувати політичний тиск, щоб якомога більше держав доєдналися до цього процесу.

Окрім того, відповідаючи на подальші запитання, пан Елліс зауважив, що спеціальний трибунал необхідно створювати до того, як закінчиться війна.

«Є певна послідовність, якої слід дотримуватися. Уявіть собі ситуацію, що через кілька місяців путін вирішить, що досить війни. Які тоді будуть шанси створення такого міжнародного трибуналу? Будуть значно меншими. І такі низькі шанси на створення трибуналу жодним чином не применшують тяжкості агресії, вчиненої вперше з часів другої світової війни. Але я майже впевнений, що коли путін відмовиться від подальшого ведення будь-яких агресивних дій, то політики скажуть, що вже зникла потреба в такому трибуналі. І саме тому важливою є послідовність створення трибуналу. І якщо це відбудеться до припинення агресивних дій, то зупинити роботу такого трибуналу буде надзвичайно складно», — підкреслив Марк Елліс.

Також під час зустрічі доктор Елліс відповів на низку інших запитань від учасників щодо аспектів збирання доказів, застосування процедури in absentia, виключення росії з Ради безпеки ООН, розслідування злочину геноциду українського народу тощо.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA