КЦС ВС висловився щодо застосування судами принципу jura novit curia — PRAVO.UA КЦС ВС висловився щодо застосування судами принципу jura novit curia — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС висловився щодо застосування судами принципу jura novit curia

КЦС ВС висловився щодо застосування судами принципу jura novit curia

  • 09.11.2022 17:55

Принцип jura novit curia застосовується у випадку, коли позивач обґрунтовує свій позов саме такими обставинами, проте помилково посилається на певні норми права. Але застосування судом цього принципу не є безмежним.

На цьому наголосив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 2 листопада 2022 року у справі № 685/1008/20.

КЦС ВС у цій справі врахував позицію Європейського суду з прав людини, висловлену у справі «Гусєв проти України» від 14 січня 2021 року.

Висновки КЦС ВС

Скасовуючи рішення місцевого та апеляційного судів та скеровуючи справу на новий розгляд, КЦС ВС серед іншого вказав на таке:

  • Позовна заява обов’язково повинна містити предмет позову та підстави позову.
  • Підстави позову — це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Водночас правові підстави позову — це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
  • У цивільному процесуальному законодавстві діє принцип jura novit curia. Активна роль суду проявляється, зокрема, у самостійній кваліфікації судом правової природи відносин між позивачем та відповідачем, обранні й застосуванні до спірних правовідносин відповідних норм права, повного і всебічного з’ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
  • Принцип jura novit curia застосовується у випадку, коли позивач обґрунтовує свій позов саме такими обставинами, проте помилково посилається на певні норми права. Але застосування судом цього принципу не є безмежним.
  • Вказаний принцип, з одного боку, підлягає безумовному застосуванню: суд зобов’язаний застосувати правильні норми права, перекваліфікувавши позов, незалежно від посилань позивача. З іншого боку, перекваліфіковуючи позов за цим принципом, суд може порушити право на справедливий суд як щодо відповідача, так і щодо позивача. У таких умовах слід зважати на принцип змагальності та рівності сторін. Сторони не можна позбавляти права на аргументування своєї позиції й надання доказів в умовах нової кваліфікації судом правовідносин.

 

Також читайте: Повістка – лише засіб оповіщення, її не можна оскаржити в будь-якому суді — КАС ВС

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA