прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС висловився щодо застосування судами принципу jura novit curia

КЦС ВС висловився щодо застосування судами принципу jura novit curia

  • 09.11.2022 17:55

Принцип jura novit curia застосовується у випадку, коли позивач обґрунтовує свій позов саме такими обставинами, проте помилково посилається на певні норми права. Але застосування судом цього принципу не є безмежним.

На цьому наголосив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 2 листопада 2022 року у справі № 685/1008/20.

КЦС ВС у цій справі врахував позицію Європейського суду з прав людини, висловлену у справі «Гусєв проти України» від 14 січня 2021 року.

Висновки КЦС ВС

Скасовуючи рішення місцевого та апеляційного судів та скеровуючи справу на новий розгляд, КЦС ВС серед іншого вказав на таке:

  • Позовна заява обов’язково повинна містити предмет позову та підстави позову.
  • Підстави позову — це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Водночас правові підстави позову — це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
  • У цивільному процесуальному законодавстві діє принцип jura novit curia. Активна роль суду проявляється, зокрема, у самостійній кваліфікації судом правової природи відносин між позивачем та відповідачем, обранні й застосуванні до спірних правовідносин відповідних норм права, повного і всебічного з’ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
  • Принцип jura novit curia застосовується у випадку, коли позивач обґрунтовує свій позов саме такими обставинами, проте помилково посилається на певні норми права. Але застосування судом цього принципу не є безмежним.
  • Вказаний принцип, з одного боку, підлягає безумовному застосуванню: суд зобов’язаний застосувати правильні норми права, перекваліфікувавши позов, незалежно від посилань позивача. З іншого боку, перекваліфіковуючи позов за цим принципом, суд може порушити право на справедливий суд як щодо відповідача, так і щодо позивача. У таких умовах слід зважати на принцип змагальності та рівності сторін. Сторони не можна позбавляти права на аргументування своєї позиції й надання доказів в умовах нової кваліфікації судом правовідносин.

 

Також читайте: Повістка – лише засіб оповіщення, її не можна оскаржити в будь-якому суді — КАС ВС

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua
doroszab2
Slide

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA