ІІ White-Collar Crime Forum: акценти воєнного часу — PRAVO.UA ІІ White-Collar Crime Forum: акценти воєнного часу — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ІІ White-Collar Crime Forum: акценти воєнного часу

ІІ White-Collar Crime Forum: акценти воєнного часу

  • 22.05.2024 12:57

Сьогодні в Києві проходить ІІ White-Collar Crime Forum, організований газетою «Юридична практика». У фокусі уваги учасників — WCC-тренди воєнного часу, тенденції Military Crimes, службових та корупційних злочинів, нюанси взаємодії правоохоронних органів та бізнесу, а також розвиток міжнародної співпраці в кримінальних провадженнях.

«Уже під час війни наше суспільство вразила низка скандалів, пов’язаних із корупцією, економічними злочинами щодо здирництва, розкрадання бюджету, активів державних підприємств, партнерської та гуманітарної допомоги. Одночасно посилився тиск правоохоронної системи та всього державного апарату на залишки легального бізнесу. Саме в такий момент ми розпочинаємо нашу розмову про реалії White-Collar Crime у часи війни», — зазначив Олег Валендюк, керуючий партнер Benchers Law Firm, відкриваючи роботу форуму.

Усесторонній аналіз практики WCC провели:

  • Віктор Ногачевський, суддя Вищого антикорупційного суду;
  • Наталія Марчук, суддя Верховного Суду в Касаційному кримінальному суді;
  • Олексій Бонюк, начальник департаменту кримінальної політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора;
  • Тарас Іваненко, партнер Everlegal, адвокат, к.ю.н.;
  • Денис Бугай, партнер-засновник ЮК VB PARTNERS;
  • Семен Ханін, керуючий партнер ЮК «АМБЕР», к.е.н.;
  • Олександр Лисак, партнер EQUITY.

Віктор Ногачевський розповів про те, як війна вплинула на діяльність Вищого антикорупційного суду. Він зосередився на процесуальних аспектах діяльності ВАКС. Доповідач, зокрема, прокоментував практику санкційних проваджень (більшість доказів у цій категорії справ здобуто якраз у рамках кримінальних проваджень), використання відеоконференцзв’язку під час розгляду кримінальних справ, проведення підготовчих засідань за неповної явки учасників процесу. Ще одним ноу-хау пан Ногачевський назвав набуття чинності законом про одноособовий розгляд справи в ВАКС.

Суддя ВАКС також спрогнозував, що кількість проваджень буде збільшуватись, та в цьому контексті рекомендував юрфірмам, які спеціалізуються на антикорупційних справах, збільшувати свій штат і підвищувати гонорари.

Аналіз судової практики та трендів щодо білокомірцевої злочинності під час війни презентувала Наталія Марчук. Вона наголосила, що наразі левова частка проваджень, які перебувають на розгляді Верховного Суду, стосуються подій, що відбулися ще до війни. Водночас серед тенденцій саме воєнного часу вона відзначила набуття популярності такою категорією злочинів, як отримання/пропозиція неправомірної вигоди за перетин кордону, також збільшується кількість проваджень, пов’язаних із гуманітарною допомогою.

Ще одним трендом Наталія Марчук назвала зменшення кількості суддів, що безпосередньо впливає на строки розгляду справ: «Усі ми говоримо про розумні строки, але водночас розуміємо, що вимагати більшого, ніж те, на що людині вистачає фізичних сил, мабуть, марна справа».

Доповідачка також відзначила тенденцію до збільшення кількості проваджень, які закриваються у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування. Аналогічно збільшилася й кількість заочних проваджень.

Якими є фактичні результати гучного рішення РНБО про «мораторій» та «аудит» процесуальних дій щодо бізнесу — про це учасникам форуму розповів Олексій Бонюк. Він, зокрема, прокоментував сам процес «аудиту», питання, які найбільше хвилюють бізнес, та реагування на них.

«Насамперед бізнес турбують обшуки, це найбільш серйозний інструмент для впливу. І тому в стандартах, які ми розробили спільно з найбільшими бізнес-асоціаціями, імперативно прописали, що обшук є виключною мірою. Не потрібно приходити до суб’єкта господарювання й отримувати ті дані, які і так є доступними з інших джерел», — зазначив пан Бонюк.

Олександр Лисак, партнер EQUITY, прокоментував актуальну практику ВАКС та Європейського суду з прав людини.

«ЄСПЛ почав працювати швидше. Вже є напрацьована практика щодо незаконного затримання та надмірного тримання під вартою — рішення у таких справах можна отримати вже протягом року», — звернув увагу партнер EQUITY, водночас наголосивши, що держава досить оперативно виконує рішення ЄСПЛ, проте суди так і не реагують на рішення щодо надмірного тримання осіб під вартою.

Денис Бугай, партнер-засновник ЮК VB PARTNERS, змістив фокус дискусії на WCC-практику як сегмент ринку юридичних послуг і говорив про управлінські інсайти WCC-юрфірм. Аналізуючи кон’юнктуру ринку, він відзначив зростання обсягу та грошового еквівалента WCC-практики, що має результатом певний ажіотаж: чимраз більше юрфірм розвивають цю практику, на ринок виходять нові бренди.

За спостереженнями Дениса Бугая, нині ринок формують такі фактори:

  • антикорупційний запит і розвинута антикор-інфраструктура;
  • щораз більший тиск правоохоронців;
  • запит на справедливість;
  • майбутня зміна політичних еліт;
  • міжнародна правосуб’єктність українських правоохоронців;
  • оборонні замовлення, виробництво, імпорт/експорт зброї — новий ринок.

З огляду на поточну кон’юнктуру ринку та очікування клієнтів Денис Бугай сформулював декілька управлінських інсайтів стосовно того, що має бути у фокусі уваги керівника WCC-юрфірми:

  • постійний розвиток і нарощування експертизи;
  • просування нових облич, формування лідерства;
  • маркетинг, спрямований на бізнес, на суть роботи, конкурентні переваги;
  • висвітлення та просування індустріальних спеціалізацій;
  • демонстрація вузькопрофільної експертизи;
  • робота із закордонними юрисдикціями, міжнародна мережа;
  • надійні відпрацьовані бізнес-процеси;
  • увага до майбутніх професіоналів.

Роботу форуму продовжив виступ Семена Ханіна, керуючого партнера ЮК «АМБЕР». Він прокоментував нюанси окремих прикладів із практики, наведених попередніми доповідачами, а також акцентував проблемні питання мотивування судових рішень і не завжди коректного посилання на практику ЄСПЛ.

Пан Ханін навів приклад із практики: у певній справі адвокати звернули увагу, що слідчий суддя дослідив головний доказ обвинувачення, який був у вмісті томів справи, але фактично сторона обвинувачення його не поклала. Апеляційний суд був здивований через таку обставину і казав у засіданні, що це неприпустимо. Сторона обвинувачення заперечувала та казала, що зміст відсутнього доказу можливо було уявити собі зі змісту інших доказів, таких як відповіді на запити детективів до певних організацій. Урешті-решт апеляційний суд залишив ухвалу слідчого судді в силі, в повному тексті навіть не згадавши аргументу сторони захисту щодо дослідження головного доказу слідчим суддею за його відсутності. Цікаво, що при цьому апеляційний суд послався на практику ЄСПЛ, яка не зобов’язує ґрунтовно відповідати на кожен аргумент сторони захисту. На думку доповідача, цитати, як і зміст певних рішень ЄСПЛ, дають змогу обґрунтувати практично будь-яку думку.

Доповідь партнера Everlegal Тараса Іваненка була присвячена аналізу тенденцій правозастосовних змін і ризиків для сторони захисту. Акцентувавши очевидний запит на справедливість, він, зокрема, звернув увагу на ризики, пов’язані із захистом процесуальних прав обвинувачених. Доповідач скептично поставився до спроб проводити підготовчі судові засідання за неповної явки учасників. На його думку, повторні судові розгляди, дуже ймовірно, матимуть місце і це жодним чином не сприятиме боротьбі з корупцією.

Іншим ризиком правозастосування пан Іваненко назвав відсутність в окремих питаннях усталеної судової практики, що породжує варіативність, яка дає можливість для певних маніпуляцій.

«Для нас усіх важливе питання правової визначеності, щоби правила роботи були зрозумілі для всіх. Тоді буде менше маніпуляцій, робота буде конструктивнішою, а результати процесів — більш очікуваними», — констатував Тарас Іваненко.

Генеральним партнером ІІ White-Collar Crime Forum стала Benchers Law Firm, експертним партнером — EQUITY, професійним партнером — GRACERS, стратегічним партнером — VB PARTNERS, галузевим партнером — DYNASTY Law & Investment.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA