прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Е-судочинство у справах про адміністративні правопорушення

Е-судочинство у справах про адміністративні правопорушення

  • 25.07.2022 13:45
Крістіна Шаповалова, адвокат, радник ETERNA LAW
Артур Коваль, молодший юрист ETERNA LAW

1 липня 2022 року Верховною Радою України прийнято за основу законопроєкт № 7404, що передбачає внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).

Особливої уваги заслуговує новий розділ VII КУпАП, що міститиме 7 нових статей та стосуватиметься застосування Кодексу під час воєнного стану.

Строки накладення адміністративного стягнення

За загальним правилом, строки накладення адміністративного стягнення варіюються від 2 до 3 місяців, залежно від підсудності справи та виду адміністративного правопорушення (триваюче/нетриваюче). Натомість законопроєкт встановлює право зупинення строків до дня припинення або скасування воєнного стану. Принагідно зазначаємо, що у першій редакції законопроєкту автори займали іншу позицію, пропонуючи продовжити строк накладення адміністративних стягнень в два рази або до дня припинення чи скасування режиму воєнного стану.

Участь у судових засіданнях

Коронавірусна криза, карантин і світовий локдаун актуалізували необхідність перегляду процесуального законодавства та диджиталізації судових процесів. Із запровадженням воєнного стану можливість особистої участі громадян у судових засіданнях стала ще більше обмеженою. Тож законодавець пропонує доповнити КУпАП правом сторін брати участь у справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або іншого приміщення, в якому розглядається справа, з використанням власних або доступних технічних засобів. Рішення про це суд зможе приймати за своєю ініціативою або за заявою сторони.

Строки розгляду справ про адміністративні правопорушення

Якщо відсутня об’єктивна можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення у встановлені строки, пропонується надати можливість зупиняти строк розгляду справи органу, уповноваженому на її розгляд.

Повідомлення про розгляд справи

За загальним правилом, судова повістка вручається не пізніш як за 3 доби до дня розгляду справи в суді. Законопроєктом передбачено можливість надіслання повідомлення телефоном, електронною поштою, факсимільним зв’язком, шляхом надіслання телеграми чи текстового повідомлення з використанням мобільного зв’язку. Підтвердженням отримання такого повідомлення вважатиметься розпис особи про отримання повідомлення, відеозапис вручення особі повідомлення та будь-які інші дані, що підтверджують факт доставлення чи вручення особі повідомлення або ознайомлення особи з його змістом.

Строк розгляду скарги на постанову

Насамкінець змін зазнає строк розгляду скарги на постанову у справі про адміністративне правопорушення, апеляційної скарги, заяви про перегляд рішення Верховним Судом.

Відповідно до чинного КУпАП такий розгляд повинен бути здійснений у десятиденний строк з дня її надходження. У випадку апеляційного перегляду – протягом 20 днів, строк розгляду Верховним Судом не може перевищувати 1 місяця.

У разі неможливості дотримання встановлених строків пропонується здійснювати розгляд впродовж розумного строку. Однак таке нововведення може мати наслідком затягування строку розгляду справ.

Зупинення строку давності виконання постанов 

Під час воєнного стану перебіг строку давності виконання постанов про накладення адміністративних стягнень зупинятиметься до дня припинення або скасування воєнного стану.

Водночас участь у судових засіданнях за допомогою власних технічних засобів була можливою в цивільному, господарському та адміністративному судочинстві й раніше. Відповідні зміни до процесуальних кодексів були прийняті у березні 2020 на період дії карантину. Зміни ж до КУпАП приймаються тільки зараз із метою адаптації судочинства до реалій воєнного стану.

Крім зазначеного, законопроєктом пропонуються зміни до ст. 294 КУпАП, що визначає порядок оскарження постанови судді у справах про адміністративне правопорушення та надання права оскарження постанов про притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП (керування транспортними засобами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння) уповноваженій особі органу, яким складено протокол про адміністративне правопорушення. Дещо ширшими стануть і права прокурора з оскарження постанов, винесених у рамках корупційних правопорушеннях.

Безумовно, адаптація українського законодавства до реалій сьогодення є важливим кроком на шляху до гнучкого і ефективного функціонування судових та правоохоронних органів, дотримання прав громадян на доступ до суду.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA