ЄСПЛ об’єднав справи «Україна та Нідерланди проти росії» та «Україна проти росії (Х)» щодо повномасштабного вторгнення в одне провадження — PRAVO.UA ЄСПЛ об’єднав справи «Україна та Нідерланди проти росії» та «Україна проти росії (Х)» щодо повномасштабного вторгнення в одне провадження — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ЄСПЛ об’єднав справи «Україна та Нідерланди проти росії» та «Україна проти росії (Х)» щодо повномасштабного вторгнення в одне провадження

ЄСПЛ об’єднав справи «Україна та Нідерланди проти росії» та «Україна проти росії (Х)» щодо повномасштабного вторгнення в одне провадження

  • 21.02.2023 10:57

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) об’єднав справи «Україна та Нідерланди проти росії», у якій суд вже визнав окупацію рф частини Сходу України з 2014 року, та «Україна проти росії (Х)» щодо повномасштабного вторгнення в одне провадження.

У Міністерстві юстиції України розповіли, що міждержавна справа «Україна та Нідерланди проти Росії» (№№ 8019/16, 43800/14, 28525/20) стосується порушень росією прав людини на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей з 2014 року. 25 січня 2023 ЄСПЛ визнав її прийнятною, наголосивши на присутності російських військ на Донбасі щонайменше з квітня 2014 року, та окремо вказав, що ефективний контроль росії над так званими л/днр зберігався щонайменше до початку 2022 року. Таким чином суд охопив максимально можливі часові рамки, які розглядаються у цій справі.

Заява ж щодо повномасштабного вторгнення «Україна проти росії (Х)» (№ 11055/22) була подана 23 червня 2022 року (їй передувало кілька звернень до ЄСПЛ за забезпечувальними заходами в порядку Правила 39 Регламенту ЄСПЛ) та стосується порушень росією прав людини на території України з 24 лютого 2022.

«Поки ЄСПЛ вирішує подальший порядок розгляду справ після їх об’єднання, вже можна чітко сказати про кілька переваг такого процесуального рішення для України», — зазначила Маргарита Сокоренко, уповноважена у справах Європейського суду з прав людини.

Серед переваг вона виділила такі.

1. Пришвидшення розгляду справи щодо повномасштабного вторгнення.

25 січня 2023 року ЄСПЛ визнав прийнятною так звану справу по Донбасу і перейшов до її розгляду по суті. Отже, об’єднання справ поглинає необхідність пройти той самий етап у справі «Україна проти Росії (Х)», так Україна «економить» щонайменше рік-два (а насправді набагато більше) в цьому процесі.

2. Оптимізація процесу розгляду справ.

Об’єднання справ також може допомогти оптимізувати процес розгляду, оскільки низка аспектів двох справ є подібними та взаємодоповнюваними. Вбивства, викрадення, тортури, посягання на приватне та сімейне життя, захоплення/знищення майна, дискримінація за мовою, віросповіданням, поглядами – все це частина офіційної політики росії з 2014 року, яка набула продовження на територіях України, захоплених рф після 24.02.2022.

3. Вивчення ЄСПЛ справи в більш глобальному контексті.

Вторгнення росії в Україну у лютому 2022 року не існує окремо від загального контексту і не перебуває у вакуумі. Активна фаза російської агресії проти України почалась у 2014 році. Тобто все це лягає в загальну картину та парадигму агресивних планів рф щодо нашої держави. Об’єднання справ значно полегшить роботу суддям ЄСПЛ, адже у справі «Україна та Нідерланди проти росії» вже подано великий масив доказів, необхідних для розуміння логіки дій рф починаючи з 2014 року та передумов широкомасштабного вторгнення в Україну, яке є предметом розгляду справи «Україна проти росії (Х)». ЄСПЛ буде набагато простіше простежувати умисну політику рф, спрямовану на знищення українців під час збройної агресії.

4. Ефективність рішення.

Такий крок ЄСПЛ допоможе Україні отримати більш повне рішення, оскільки в одній справі будуть розглядатися різні аспекти порушень прав людини, які були скоєні росією в Україні та тривають з 2014 року, а деякі з них розвиваються за своїм характером. Ключовим завданням уряду України у міждержавних справах у ЄСПЛ є доведення того, що порушення прав людини, які вчиняє російська федерація на території України з 2014 року, тривають і за своїм характером є цілеспрямованою політикою рф.

5. Збільшення ваги справи.

Об’єднання справ може надати Україні більшу підтримку та платформу для просування її справи перед світовою спільнотою. Варто нагадати, що у справі «Україна та Нідерланди проти росії» разом з Україною співзаявником є Королівство Нідерландів, а стосовно заяви щодо повномасштабного вторгнення 26 держав заявили про бажання приєднатись до справи як треті сторони.

Таким чином, наразі ЄСПЛ розглядає такі справи України проти рф:

  • «Україна проти росії» №№ 20958/14 та 38334/18 (щодо Криму);
  • «Україна та Нідерланди проти росії» №№ 8019/16, 43800/24, 28525 та 11055/22 (щодо захоплення частини Сходу України з 2014 року та повномасштабного вторгнення з лютого 2022 року);
  • «Україна проти росії (VIII)» № 55855/18 (щодо захоплення моряків);
  • «Україна проти росії (ІХ)» № 10691/21 (щодо політики вбивства опонентів).
Поділитися
Теги ЄСПЛ

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA