Декларації та звітність треба подати протягом 3 місяців після завершення воєнного стану — PRAVO.UA Декларації та звітність треба подати протягом 3 місяців після завершення воєнного стану — PRAVO.UA
прапор_України
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Декларації та звітність треба подати протягом 3 місяців після завершення воєнного стану

Декларації та звітність треба подати протягом 3 місяців після завершення воєнного стану

 • 09.03.2022 10:37

НАЗК пояснило, що декларації та звітність треба подати протягом 3 місяців після завершення воєнного стану.

Йдеться про нові правила декларування запроваджені Законом України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», ухваленим 3 березня ц.р., № 2115-ІХ. Закон набув чинності з 7 березня 2022 року.

Закон передбачає:

 • відстрочку від подання будь-якої звітності та декларацій на період воєнного стану, а також 90 днів після його закінчення,
 • скасування відповідальності для осіб, які не зможуть своєчасно подати звіти та декларації навіть у цей строк через наслідки військової агресії рф;
 • зупинення перевірок усіх поданих декларацій.

Це стосується будь-якої звітності та декларацій, які повинні подати:

 • фізичні особи,
 • фізичні особи-підприємці,
 • юридичні особи.

Зокрема це можуть бути :

 • облікові,
 • фінансові,
 • бухгалтерські,
 • розрахункові,
 • аудиторські звіти та
 • будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного
  законодавства в документальній та (або) в електронній формі.

Ці правила не стосуються податкової звітності.

Такі декларації потрібно подати через 90 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.

Декларації та звітність треба подати за весь період, протягом якого не виконувався обов’язок подати звітність чи документи.

Відповідальність за неподання декларації та звітності

Закон також передбачає, що у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення, не застосовується:

 • адміністративна та (або)
 • кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та (або) документів.

Крім того, особи, які не мають фізичної можливості протягом нового строку подання декларації подати звітність чи документи, звільняються від адміністративної та (або) кримінальної відповідальності за умови:

 • неможливості подати їх у зв’язку з безпосередніми наслідками їх участі у бойових діях,
 • подають звітність чи документи не пізніше 30 календарних днів з дня закінчення наслідків, які унеможливлювали їх подання.

Також визначено, що у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються.

На додачу до закону НАЗК пояснило, як подавати декларації, з урахуванням його положень.

1. У який строк подаються декларації у 2022 році?

Початок перебігу строку декларації починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок (ст. 253 ЦК України).

Декларація щорічна (з будь-якою позначкою) за 2021 рік:

 • подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня;
 • охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня 2021 року включно) та
 • містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану:

 • подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня;
 • подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб’єктом декларування, та
 • містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов’язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду.

Декларація кандидата на посаду, якщо особу призначено на вакантну посаду державної служби або служби в органах місцевого самоврядування у період дії воєнного стану:

 • подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня;
 • подається для забезпечення проведення спеціальної перевірки відповідно до ст. 56 Закону.

2. У який строк подаються повідомлення про суттєві зміни у майновому стані (ПСЗ), якщо такий обов’язок виник під час дії воєнного стану?

ПСЗ, обов’язок подання якого виник під час дії воєнного стан:

 • подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня;
 • за кожним фактом отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку суб’єктом декларування на суму, яка перевищує 50 ПМ,
 • після припинення чи скасування воєнного стану, ПСЗ подається у строк, визначений у ст. 52 Закону.

3. У який строк подаються повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента (ПВВР), якщо такий обов’язок виник під час дії воєнного стану?

ПВВР, обов’язок подання якого виник під час дії воєнного стану, суб’єкт декларування подає:

 • у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.

При цьому ПВВР, обов’язок подання якого виник після припинення чи скасування воєнного стану, суб’єкт декларування подає у строк, визначений у ст. 52 Закону.

4. У який строк подаються декларації, ПСЗ та ПВВР у разі, якщо упродовж трьох місяців з для припинення воєнного стану суб’єкт декларування не має фізичної можливості їх подати?

Декларанти, які у зв’язку з безпосередніми наслідками їх участі у бойових діях не мають фізичної можливості подати декларацію, ПСЗ чи ПВВР протягом встановленого строку, подають їх у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем закінчення наслідків, які унеможливлювали їх подання, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа наступного місяця.

5. Скільки ПСЗ необхідно подати, якщо такий обов’язок виник декілька разів під час дії воєнного стану?

За кожним фактом

 • отримання доходу,
 • придбання майна або
 • здійснення видатку

суб’єктом декларування на суму, яка перевищує 50 ПМ, подається окреме ПСЗ.

Одне ПСЗ подається у разі, якщо здійснено разовий видаток на суму, який перевищує 50 ПМ, пов’язаний із набуттям права на майно. У такому повідомленні у відповідних розділах зазначаються відомості щодо придбаного майна та здійсненого видатку.

6. Скільки ПВВР необхідно подати, якщо такий обов’язок виник декілька разів під час дії воєнного стану?

Якщо суб’єкт декларування/член його сім’ї під час дії воєнного стану відкрив декілька валютних рахунків в одній установі банку-нерезидента:

 • подає одне ПВВР із зазначенням номерів відповідних валютних рахунків і місцезнаходження установи банку-нерезидента.

Якщо валютні рахунки відкриті в цей період як суб’єктом декларування, так і членом його сім’ї, або якщо валютні рахунки відкриті в різних установах банку-нерезидента, подаються окремі ПВВР стосовно кожної особи чи кожної установи банку-нерезидента.

7. Чи необхідно декларувати відомості про майно у разі його знищення внаслідок бойових дій під час збройної агресії російської федерації проти України та подавати ПСЗ у зв’язку із його знищенням?

Однією з підстав припинення права власності на майно є його знищення (ст. 346 ЦК України).

У разі знищення об’єкта нерухомості відомості про такий об’єкт підлягають відображенню у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації до моменту виключення відомостей про такий об’єкт з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Знищені транспортні засоби знімаються з обліку у встановленому законодавством порядку.

До зняття з обліку знищеного транспортного засобу відомості про нього відображаються у розділі 6 «Цінне рухоме майно – транспортні засоби» декларації.

У разі знищення об’єкта незавершеного будівництва або цінного рухомого майна (крім транспортних засобів) відомості про таке майно не підлягають декларуванню.

При цьому слід враховувати, що у декларації щорічній (з будь-якою позначкою), декларації кандидата на посаду за 2021 рік зазначаються відомості про об’єкти декларування станом на 31 грудня 2021 року.

У разі припинення права власності на майно у результаті його руйнування (знищення) ПСЗ не подається.

8. Чи необхідно суб’єктам декларування у період дії воєнного часу надавати інформацію та документи на запити, надіслані їм уповноваженими особами в межах проведення повної перевірки декларації чи здійснення контролю щодо правильності та повноти заповнення декларації, що розпочалися до 24 лютого 2022 року?

У період дії воєнного стану або стану війни повні перевірки декларацій та заходи контролю щодо правильності та повноти заповнення декларації не проводяться.

У ці тяжкі часи уповноважені особи Національного агентства разом з декларантами боронять рубежі нашої Батьківщини, тому спочатку перемога, а потім – декларування та перевірки.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
155479
600х90.gif
баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA