Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 22–26 березня — PRAVO.UA Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 22–26 березня — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 22–26 березня

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 22–26 березня

  • 29.03.2021 14:24

1. У Вищій раді правосуддя від початку року розглянули 2036 дисциплінарних скарг

Протягом січня – лютого 2021 року до Вищої ради правосуддя надійшла 1781 скарга щодо дисциплінарного проступку судді.

Упродовж цього періоду дисциплінарними палатами та членами ВРП повністю завершено розгляд 2036 дисциплінарних скарг (включно з тими, що надійшли в попередні роки).

За результатами розгляду дисциплінарних скарг дисциплінарними палатами ухвалено такі рішення:

  • 50 рішень про повернення дисциплінарних скарг ухвалами дисциплінарних палат;
  • 127 рішень про відмову у відкритті дисциплінарних справ стосовно 896 суддів;
  • 41 рішення про відкриття дисциплінарної справи стосовно 49 суддів;
  • 18 рішень про відмову в притягненні 20 суддів до дисциплінарної відповідальності та закриття дисциплінарного провадження.

За результатами розгляду дисциплінарних справ у січні – лютому 2021 року дисциплінарними палатами прийнято 24 рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності 30 суддів.

2. ВРП звільнила суддю Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у відставку

23 березня 2021 року Вища рада правосуддя вирішила звільнити Євтушенко Олену Іванівну з посади судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у зв’язку з поданням заяви про відставку.

3. ВРП відрядила суддю для здійснення правосуддя до Новозаводського районного суду міста Чернігова

Вища рада правосуддя 23 березня 2021 року вирішила відрядити суддю Прилуцького міськрайонного суду Чернігівського області Павлова Володимира Григоровича для здійснення правосуддя до Новозаводського районного суду міста Чернігова строком на один рік з 6 квітня 2021 року. Рішення про початок процедури відрядження до вказаного суду Вища рада правосуддя прийняла 17 грудня 2020 року, у зв’язку з чим відповідне оголошення було розміщено на офіційному вебсайті ВРП.

4. Сергія Болотіна введено до складу Другої дисциплінарної палати ВРП

На засіданні 23 березня 2021 року Вища рада правосуддя вирішила ввести члена Вищої ради правосуддя Болотіна Сергія Миколайовича до складу Другої дисциплінарної палати ВРП.

5. Близько 231 тисячі громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області

У Хмельницькому міськрайонному суді Хмельницької області фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 32 особи, штатним розписом передбачено 36 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 29 суддів.

Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області перебувало 37304 справи і матеріали, з яких 33340 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому – 1333 справи на рік. При цьому в Хмельницькій міській територіальній громаді проживають 230630 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

Вища рада правосуддя вкотре наголошує, що недофінансування судової влади є прямим втручанням у її незалежність і, як наслідок, позбавляє громадян доступу до правосуддя.

6. ВРП відреагувала на втручання в діяльність суддів Соснівського районного суду міста Черкас

До Вищої ради правосуддя надійшло повідомлення суддів Соснівського районного суду міста Черкас Кончини Ольги Іванівни, Пироженко Валентини Дмитрівни про втручання в їхню діяльність щодо здійснення правосуддя.

На думку суддів, втручання в їхню діяльність зумовлено тим, що вони розглядають справу за обвинуваченням громадянина у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 111 Кримінального кодексу України. Від обвинуваченого на офіційну електронну адресу суду надійшло звернення, у якому містяться погрози, вимоги та вказівки щодо прийняття судового рішення у вказаній справі.

Встановлено, що до ЄРДР внесено відомості за фактом втручання в діяльність судових органів, на цей час досудове розслідування в кримінальному провадженні триває.

Рада вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину в кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 376 КК України, за повідомленням суддів Соснівського районного суду міста Черкас Кончини О.І., Пироженко В.Д.

7. Близько 3,13 млн громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Господарського суду Донецької області

У Господарському суді Донецької області стався фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду та матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 28 осіб, штатним розписом передбачено 42 посади суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 24 судді. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Господарського суду Донецької області перебувало 4666 справ і матеріалів, з яких 3559 надійшли у звітному періоді. При цьому в Донецькій області проживають 3126312 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

Нагадаємо, що на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя розміщено інтерактивну онлайн-мапу звернень щодо проблем фінансування судів, яка акумулює інформацію з усіх областей України щодо проблем фінансування судів та наочно демонструє кількість і зміст таких листів.

8. ВРП звернулася до Офісу Генерального прокурора за фактами втручання в професійну діяльність судді Північного апеляційного господарського суду

У провадженні колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі Кравчука Г.А., Козир Т.П. та Коробенка Г.П. перебувала скарга АО «Сбербанк» на рішення Господарського суду міста Києва у справі за позовом ПАТ «Квазар» до АТ «Сбербанк» про визнання зобов’язання ПАТ «Квазар» за договором про надання кредитної лінії, укладеного з АТ «Сбербанк», припиненим частково у зв’язку з виконанням.

Під час розгляду справи судді Кравчуку Г.А. стало відомо про розміщення на інтернет-ресурсах різних публікацій, автори яких, на його переконання, безпідставно та необґрунтовано вказують про «неформальні відносини» судді або його «змову» з народним депутатом України із фракції «Слуга народу» та адвокатським об’єднанням, адвокати якого представляють інтереси ПАТ «Квазар» у вказаній справі, а також звинувачують у затягуванні судового процесу та сприянні стороні у справі уникнути відповідальності за кредитними зобов’язаннями.

Суддя стверджує, що, на думку авторів публікацій, судове рішення у господарській справі буде законним і справедливим лише тоді, коли буде прийняте на користь відповідача, а будь-яке інше рішення суду свідчитиме про «заангажованість» головуючого судді у справі стосовно однієї із сторін та неформальне спілкування з іншими учасниками судового процесу.

ВРП встановлено, що правоохоронні органи здійснюють досудові розслідування у кримінальних провадженнях за фактами втручання в будь-якій формі у професійну діяльність судді Північного апеляційного господарського суду з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків або добитися винесення неправосудного рішення. Зокрема, 9 вересня 2020 року до ЄРДР внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 376 Кримінального кодексу України, за фактом можливого вчинення працівниками АТ «Сбербанк» втручання в діяльність судді Кравчука Г.А. з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків.

Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів у кримінальних провадженнях, внесених до ЄРДР 6 квітня 2020 року, 5 серпня 2020 року, 9 вересня 2020 року та 28 жовтня 2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 376 Кримінального кодексу України, за обставинами, повідомленими суддею Північного апеляційного господарського суду Геннадієм Кравчуком.

9. ВРП звільнила у відставку суддю Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області

25 березня 2021 року Вища рада правосуддя ухвалила звільнити Гарбуз Ольгу Анатоліївну з посади судді Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

10. Олег Прудивус: “Належне фінансування державою судової влади – це питання її незалежності”

Під час чергового засідання робочої групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні, створеної у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики, обговорили подальші кроки перерозподілу кошторисних призначень щодо оплати праці працівників апаратів судів, можливість перерозподілу коштів між органами та установами системи правосуддя, компенсації виплат суддівської винагороди на виконання рішення Конституційного Суду України, питання фінансування Верховного Суду України.

Член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус наголосив, що позиція ВРП залишається незмінною – встановити розмір надбавки та інших стимулювальних виплат працівникам апаратів судів на рівні не менш ніж 50 % посадового окладу, а середню заробітну платню працівникам апаратів судів на рівні не нижчому, ніж минулого року. Це необхідно враховувати, вирішуючи питання перерозподілу коштів.

Учасники засідання вирішили, що доцільно здійснити перерозподіл бюджетних асигнувань між органами й установами системи правосуддя. ВРП 25 березня 2021 року вирішила погодити перерозподіл бюджетних видатків державного бюджету між територіальними управліннями Державної судової адміністрації України щодо місцевих загальних судів та судами за рахунок бюджетних асигнувань ВККСУ, Національної школи суддів України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України.

Крім того, голова робочої групи – народний депутат Сергій Демченко повідомив, що найближчим часом у ВРУ буде зареєстровано законопроєкт щодо виділення додаткових коштів у розмірі 600 млн гривень на фінансування судів першої та апеляційної інстанцій за рахунок коштів, які з’являться в бюджеті.

11. ВРП звільнила суддю Оболонського районного суду міста Києва за вчинення істотного дисциплінарного проступку

25 березня 2021 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення звільнити Васалатія Костянтина Анатолійовича з посади судді Оболонського районного суду міста Києва на підставі пункту 3 частини 6 статті 126 Конституції України.

15 лютого 2021 року до Вищої ради правосуддя надійшло подання Першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя з доданими до нього матеріалами дисциплінарної справи про звільнення Васалатія К.А. з посади судді Оболонського районного суду міста Києва на підставі пункту 3 частини 6 статті 126 Конституції України.

Частиною 3 статті 56 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» визначено, що питання про звільнення судді згідно з пунктом 3 частини 6 статті 126 Конституції України Вища рада правосуддя розглядає на підставі подання Дисциплінарної палати про звільнення судді.

Відповідно до рішення Першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 4 березня 2020 року суддю Оболонського районного суду міста Києва Васалатія К.А. притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосовано до нього дисциплінарне стягнення у виді подання про звільнення його з посади судді.

Як вбачається з рішення Першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя, до ВРП надійшла скарга Прокуратури міста Києва на дії судді, у якій зазначено, що під час вирішення справи за позовом до Прокуратури міста Києва, Державної казначейської служби України, третьої особи про відшкодування матеріальних збитків суддя грубо порушив норми матеріального і процесуального права. Крім того, без мотивованої оцінки та відхилення аргументів, наведених відповідачем, за відсутності підстав для задоволення позову прийняв рішення про безпідставне стягнення з державного бюджету України значної суми коштів.

11 лютого 2021 року Рада залишила без змін вказане рішення Першої дисциплінарної палати ВРП.

12. ВРП погодила перерозподіл бюджетних видатків між судами для забезпечення обов’язкових виплат працівникам апаратів судів

З метою забезпечення рівномірного розподілу бюджетних коштів для виплати обов’язкових складових заробітної плати працівникам апаратів судів Вища рада правосуддя погодила перерозподіл бюджетних видатків державного бюджету між територіальними управліннями Державної судової адміністрації України (щодо місцевих загальних судів) та судами за рахунок бюджетних асигнувань Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та територіальних управлінь ДСА України.

25 березня 2021 року до ВРП надійшов лист ДСА України про фінансове забезпечення судів із пропозиціями щодо перерозподілу видатків державного бюджету.

ВРП невідкладно внесла до порядку денного засідання 25 березня 2021 року вказане питання та погодила запропонований ДСА України розподіл коштів згідно з розрахунками, наданими ДСА України в додатку до листа, згідно з яким запропоновано перерозподілити бюджетні асигнування в розрізі судів на загальну суму 79,087 млн гривень, із них 68,496 млн гривень на оплату заробітної плати працівникам апаратів судів та 10,591 млн гривень нарахувань на оплату праці.

Вказані кошти пропонується розподілити між територіальними управліннями ДСА України (щодо місцевих загальних судів) та судами, у яких на сьогодні найменший рівень забезпечення обов’язкових виплат працівникам апаратів судів.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA