Учасники завершальної сесії IV Міжнародного кримінально-правового форуму дискутували на тему «білокомірцевої» злочинності — PRAVO.UA Учасники завершальної сесії IV Міжнародного кримінально-правового форуму дискутували на тему «білокомірцевої» злочинності — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Учасники завершальної сесії IV Міжнародного кримінально-правового форуму дискутували на тему «білокомірцевої» злочинності

Учасники завершальної сесії IV Міжнародного кримінально-правового форуму дискутували на тему «білокомірцевої» злочинності

  • 23.02.2022 20:34

На завершальній сесії IV Міжнародного кримінально-правового форуму учасники дискутували на тему «білокомірцевої» злочинності. Модератором цієї сесії став Костянтин Рибачковський, партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери». Він зауважив, що поняття White-Collar Crimes не є законодавчо визначеним. Проте вживається воно дедалі частіше.

Фактично терміном White-Collar Crimes охоплюються злочини, вчинені особами, які є представниками держави, бізнесу, посадовими особами і чиновниками. Уперше цей термін вжив кримінолог Едвін Сатерленд.

Господарські злочини

Наталія Антонюк, суддя, секретар Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, висвітлила актуальні правові позиції ККС ВС у сфері господарських злочинів.

Вона звернула увагу на те, що з приблизно 2700 кримінальних проваджень, які надійшли до суду касаційної інстанції, лише 37 стосувалися господарських злочинів. За її словами, це свідчить про необхідність внесення змін до КК України. Але вносити такі зміни необхідно обережно, щоб не зашкодити розвитку законного бізнесу.

Торкаючись проблем допустимості доказів, спікерка повідомила, що ВС по-різному оцінює акти ревізії та проведення позапланової перевірки.

  1. Якщо перевірки/ревізії проведено на підставі ухвали слідчого судді в межах кримінального провадження, акти, складені за їх наслідками, є недопустимими доказами.
  2. Якщо ревізії/перевірки проведено поза межами конкретного кримінального провадження, акти є допустимими доказами у кримінальній справі.

Також пані Наталія радила звернути увагу на постанову ККС ВС від 18 січня 2022 року в справі № 711/1481/20. У цій справі суд сформував, зокрема, правову позицію, за якою ухиленням від сплати податків може визнаватися лише ненадходження до бюджету узгодженої суми. Сама собою несплата податку не становить складу злочину, визначеного статтею 212 КК.

Ухилення від сплати податків

Тетяна Павлюковець, керівник практики кримінального права та процесу EVERLEGAL, продовжила тему ухилення від сплати податків. За її словами, особливістю цих справ є те, що стаття 212 КК має відсилковий характер. Водночас ПК України, до якого відсилає ця стаття, містить суперечливі норми.

Ключовим під час здійснення захисту у цих справах є вказівка саме на умисне ухилення.

«Умисне ухилення – саме цими словами можна «розбити» будь-яку справу за статтею 212 КК», – підкреслила спікерка.

Специфіка доказування у цих справах полягає в тому, що визначальне значення мають:

  • експертизи;
  • документи.

Суперечливість же, яка є в нормах ПК України, може мати позитивне значення для підозрюваного. Адже всі сумніви мають трактуватися на користь платника податків та свідчать про відсутність умислу. Для доведення суперечливості норм досить корисно використовувати лінгвістичні експертизи.

Під час здійснення захисту слід також враховувати, що, крім «звичайних» негативних наслідків, у цих справах повідомлення про підозру має ще й репутаційні ризики.

Наостанок доповідачка порадила використовувати у своїй практиці за статтею 212 КК рішення ЄСПЛ в справі «Істоміна проти України» для зменшення розміру застави.

Злочини у сфері публічних закупівель

Ян Войніканіс-Мирський, партнер ETERNA LAW, розповів про особливості захисту у справах про злочини, пов’язані з публічними закупівлями.

За його словами, «публічні закупівлі – це витрати з бюджету на сотні мільярдів гривень».

Процедури публічних закупівель підлягають обов’язковому моніторингу. У 2021 році кримінальні провадження було розпочато за результатами проведення 90% моніторингу. Доповідач підкреслив, що окремого розділу КК не передбачено, злочини у цій сфері кваліфікуються за різними статтями КК. Як наслідок, розслідуватися ці злочини можуть різними органами досудового розслідування.

Специфіка позиції адвоката у цих справах залежить від:

  • предмета закупівлі;
  • процедури закупівлі;
  • умов договору.

Крім того, адвокату слід враховувати, що:

  1. не кожен документ, що входить до тендерної пропозиції, є офіційним. Це впливає на кваліфікацію злочину як службового підроблення;
  2. досить часто обвинувальні вироки виносяться на підставі угод;
  3. для застосування статей 368, 369, 369-2 КК змінився суб’єкт злочину;
  4. захист має займати активну позицію.

НС(Р)Д має значення

Олександр Лисак, партнер EQUITY, зупинився на особливостях тактики захисту в справах за статтею 369-2 КК.

«Найважливіше у цих справах – вивчення матеріалів НС(Р)Д», – неодноразово наголосив спікер.

Вивчення матеріалів НС(Р)Д має значення для правильної кваліфікації діяння. У цих справах також важливо звертати увагу на те, чи доведено вимагання як кваліфікувальна ознака за частиною 3 статтею 369-2 КК. Це, своєю чергою, впливає на предметну підслідність такого злочину.

Таким чином, у цих справах визначальне значення мають:

  • позиція заявника,
  • матеріали НС(РД),
  • позиція сторони захисту.

Транскордонні розслідування

Про захист прав клієнтів у транскордонних розслідуваннях розповів Андрій Фортуненко, радник AVELLUM.

За його словами, транскордонні розслідування – це:

  • розслідування за участю іноземних компаній;
  • закордонні розслідування за участю українського бізнесу.

У першому випадку важливим є використання інституту запиту про міжнародну правову допомогу. В середньому за пів року лише НАБУ надсилає понад 100 запитів. Але успішними є приблизно 70% таких запитів. Саме ця обставина і впливає на стратегію захисту. Це пояснюється тим, що існують країни, в яких такий запит можна оскаржувати.

Підстави для звернення із запитом:

  • двосторонній договір,
  • багатосторонні угоди,
  • меморандуми,
  • принцип взаємності.

Спонтанний (ініціативний) обмін інформацією є досить поширеним явищем і трендом у сучасних реаліях. Такий обмін інформацією передбачає вживання заходів за власною ініціативою ще до отримання відповідного запиту держави. Також уже зовсім не важливо, де вчинено предикатний злочин.

Стратегія захисту:

  • оскаржувати запити в країнах, де це можливо;
  • мати юридичних радників за кордоном;
  • усувати першопричину;
  • спростовувати публікації в ЗМІ

Міжнародний розшук Інтерполу

Особливості міжнародного розшуку Інтерполу у White-Collar Crimes та можливі зловживання проаналізував Дмитро Коноваленко, адвокат Mitrax. Він відзначив значне зростання кількості таких справ у 2021 році.

Негативні тенденції розшуку Інтерполу:

  • можливість зловживання системою;
  • відсутність ефективної системи моніторингу порушень;
  • недосконала система розсилок;
  • відсутність усталених підходів у застосуванні та тлумаченні правил Інтерполу;
  • неузгодженість національного законодавства з правилами Інтерполу;
  • час на перегляд (оскарження) розшуку.

Коментуючи випадки зловживань, спікер навів приклад того, як комерційний спір переріс у міжнародне переслідування особи. В результаті у цій справі особа перебувала в міжнародному розшуку, хоча виграла всі судові спори на території Росії.

Шляхи протидії:

  1. “червоні картки” у США не є підставою для автоматичного арешту особи;
  2. у Великобританії затверджено перелік країн, дані з яких про міжнародний розшук осіб визнаються автоматично.

Бізнес на захисті своїх прав

Мирослав Гнидка, директор юридичного департаменту, керівник проєктів ГК MERX, зосередився на White-Collar Crimes у сфері нерухомості.

«На жаль, відповідальності за рейдерство не існує», – наголосив доповідач.

За його словами, злочини проти нерухомості завжди мають дуже довгу історію. У цих справах, як правило, можна спостерігати поєднання кримінальних проваджень та цивільних або господарських спорів.

Спікер розповів про кейс, у якому їх фірма придбала на аукціоні майно в банка-іпотекодержателя. Тобто фактично фірма стала добросовісним набувачем майна. Банк невдовзі було ліквідовано. Власник майна через дев’ять років вирішив витребувати майно з чужого незаконного володіння. Оскільки банк уже було ліквідовано, то клопотання про застосування строків позовної давності заявила фірма, хоча і не була стороною в спорі.  За результатами розгляду справи суди застосували позовну давність та відмовили позивачу в задоволенні позову.

Злочин чи ні?

Радник із питань кримінально-правового захисту ДП «Укрспирт» Павло Пльотка розповів, як відмежувати законну господарську діяльність від господарську діяльність, що містить ознаки злочинів проти власності.

Перше, на що звернув увагу спікер, – це застосування статті 191 КК, що передбачає лише безоплатне заволодіння майном. Також він зазначив, що одним із елементів об’єктивної сторони є збитки. Отже, підсумував спікер, у цих справах можна доводити відсутність збитків або настання шкоди в меншому розмірі.

«Саме тому в цій категорії справ необхідно проводити судово-економічні експертизи», – вважає пан Пльотка.

За його словами, дуже важливо отримати доступ саме до первинних документів. Також необхідно встановити, чи надавалися всі ці документи для проведення експертного дослідження. Після цього можна отримати консультацію експертів на предмет якості висновку експерта. Крім того, досить часто питання для експертизи сформульовано слідчими неправильно. Якщо ж адвокатом виявлено порушення методики проведення експертизи, то спікер порадив звернутися до дисциплінарної палати. Це, на його думку, може бути дієвим заходом, оскільки задоволення дисциплінарної скарги може зумовити недопустимість такого висновку експерта.

Нагадаємо: експерти IV Міжнародного кримінально-правового форуму вважають, що сторони кримінального процесу однаково зловживають процесуальними правами.

Також дивіться фоторепортаж.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA