Верховна Рада України прийняла закон щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах — PRAVO.UA Верховна Рада України прийняла закон щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Верховна Рада України прийняла закон щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах

Верховна Рада України прийняла закон щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах

  • 20.06.2024 18:01
Рубрика Новини

19 червня 2024 року на пленарному засіданні Верховної Ради України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах».

Як повідомляє пресслужба Апарату Верховної Ради України, цей закон прийнято з метою увідповіднення положень Цивільного процесуального кодексу України рішенню Конституційного Суду України від 22 листопада 2023 року № 10-р(II)/2023. З метою комплексного законодавчого врегулювання інституту судового захисту в малозначних спорах законом передбачено аналогічні зміни і до Кодексу адміністративного судочинства України. Так, положеннями закону внесено зміни до приписів частини 6 статті 19, частини 5 статті 274, частини 1 статті 369 Цивільного процесуального кодексу України, а також до статті 12, частини 4 статті 257, частини 6 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як повідомляють у НААУ, наразі для цілей ЦПК малозначними справами вважаються:

  • справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
  • справи незначної складності, визнані судом малозначними (крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує двісті п’ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб);
  • справи про захист прав споживачів, ціна позову в яких не перевищує двохсот п’ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У НААУ звернули увагу, що законопроєктом № 11026 пропонувалося замінити ціни позову у ч. 6 ст. 19 ЦПК на п’ятнадцять (замість ста) та тридцять (замість двохсот п’ятдесяти) мінімумів відповідно. Також, на думку нардепів, справи, що виникають із трудових відносин, не повинні розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження (ст. 274 ЦПК). Але коли нардепи голосували за проєкт у першому читанні, вони вирішили врахувати під час подальшої підготовки зауваження Верховного Суду, який, зокрема, звернув увагу на пропоновані  зміни щодо підстав розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження (зменшення ціни позову, за якої справи незначної складності можуть бути визнані судом малозначними). На переконання ВС, було недоцільно зменшувати цей критерій, залишивши положення щодо меж суддівського розсуду в чинній редакції.

Фінальний текст ухваленого закону наразі відсутній.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA