У Києві стартувала Конференція з е-декларування від видавництва «Юридична практика» — PRAVO.UA У Києві стартувала Конференція з е-декларування від видавництва «Юридична практика» — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Відео » У Києві стартувала Конференція з е-декларування від видавництва «Юридична практика»

У Києві стартувала Конференція з е-декларування від видавництва «Юридична практика»

  • 28.03.2024 12:04

У столиці України розпочала роботу Конференція «Юридичної практики» з питань е-декларування, перша сесія якої була присвячена актуальним питанням декларування воєнного часу. Модератором сесії стала Зоряна Пелех, засновниця ZP Law office of Zoriana Pelekh (Pelekh & Partners LLC). Модераторка запропонувала учасникам сесії поговорити не лише про запобігання корупції в контексті доброчесності посадових осіб, які подають декларації, але й обговорити роль усіх у цьому процесі: держави, бізнесу, журналістів, НАЗК, міжнародних партнерів, юридичної спільноти тощо.

За словами пані Пелех, цьогорічна кампанія декларування є унікальною, адже:

– терміни подання декларацій за три роки (2021-2023) наклалися в часі так, що до кінця першого кварталу 2024 року до Реєстру декларацій буде подано близько 2,5 млн декларацій;

– НАЗК змінив підхід до добору та перевірок декларацій. За результатами оцінки ризиків декларації буде обрано спосіб її перевірки: автоматизовано чи уповноваженою особою НАЗК, що допоможе сконцентрувати увагу на тих деклараціях, які містять ознаки незаконного збагачення, наявності необґрунтованих чи незадекларованих активів тощо.

Так, НАЗК щороку міряє Індекс сприйняття корупції в Україні, і цифри щодо сприйняття та досвіду корупції сильно різняться. На думку пересічних громадян і бізнесу, корупція залишається на другому місці серед найсерйозніших проблем України після збройної агресії рф.

За наведеною Зоряною Пелех статистикою, частка населення, яка мала власний корупційний досвід у 2023 році, знизилась до 19,5% (26% у 2021 році, 17,7% – у 2022-му). Водночас зберігається тенденція щодо частки підприємств, які стикались із корупційними практиками: 21,6% у 2021 році, 15,4% – у 2022-му, 22,2% – у 2023-му.

«Виникає запитання: чому в Україні така різниця між сприйняттям корупції та фактичним досвідом? На мою думку, у формуванні нульової толерантності в суспільстві до корупції відіграють значну роль інститут журналістики, освіта та наша ментальність», – зазначає Зоряна Пелех. За її спостереженнями, суспільство забуває відзначати позитивні зміни, зосереджуючись лише на негативних явищах. За словами модераторки, під час війни Україна стала лідером із цифровізації держуправління. Зокрема, на це вказує те, що відбулось передання функцій іншим державним установам; впроваджено незалежну систему оцінювання знань для вступу в заклади вищої освіти (ЗНО – з 2004 року, НМТ – під час повномасштабного вторгнення); створено нові органи для протидії корупції (НАЗК, НАБУ, САП, ДБР, ВАКС); запроваджено прозорий доброчесний конкурсний добір кандидатів на зайняття посад держслужби.

Олександр Серьогін, заступник керівника секретаріату – начальник відділу з питань запобігання і виявлення корупції Вищої ради правосуддя, розповів про роль уповноваженого з питань виявлення та запобігання корупції, поділився своїм поглядом на майбутнє різних інституцій та секторів у протидії корупції. Він вважає, що фокус-група конференції є дуже широкою, адже багато хто з присутніх безпосередньо або опосередковано пов’язаний із системою запобігання й виявлення корупції в Україні. За його словами, антикорупційний уповноважений сьогодні для України є фактично першою лінію оборони, ППО раннього сповіщення про наявність відповідної проблеми в антикорупційній політиці. «Цього року антикорупційні уповноважені щодо грейдів і державної служби потрапили в одну велику сім’ю посад, пов’язаних із запобіганням корупції. Водночас рівень заробітної плати уповноважених у зв’язку зі встановленням відповідних грейдів для посад однакового рівня зменшено на один рівень оплати», – зазначає пан Серьогін і каже, що вже зараз ми спостерігаємо відтік кадрів із системи запобігання корупції. Тому НАЗК має звернути на це увагу.

Катерина Шевченко, керівник уповноваженого підрозділу з питань запобігання корупції Департаменту поліції особливого призначення «Об’єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють», продовжила тему щодо ролі уповноваженого з питань запобігання та виявлення корупції. За її словами, підрозділ уповноваженого не є каральним органом, а навпаки, є органом, який має своїм прикладом демонструвати доброчесність, максимально надавати роз’яснення. Роль уповноваженого, на думку пані Шевченко, також проявляється в тому, щоби бути добрим психологом. «Кожна ситуація, з якою звертається особовий склад, є індивідуальною в частині питань декларування, недопущення конфлікту інтересів, роботи близьких осіб. В умовах воєнного стану дуже часто звертаються до органів державної влади фонди й організації, небайдужі громадяни з пропозицією надати благодійну допомогу», – розповідає Катерина Шевченко. Отже, на її думку, уповноважений має бути ерудованим у різних сферах права, тобто добре розумітися на цивільному, сімейному, кримінальному, адміністративному законодавстві тощо.

Позиція і роль уповноваженого, на переконання пані Шевченко, також полягає в довірі. Це перший етап запобігання корупції, що має згуртувати колектив, потрібно також вести постійну комунікацію та володіти інформацією про те, що відбувається в підрозділах. Уповноважений є рупором особового складу, який має донести керівнику інформацію стосовно проблем, що мають бути вирішені. Адже не завжди працівник нижчої ланки може звернутись безпосередньо до керівника з певною проблемою чи розповісти про конфліктні ситуації в підрозділі. Доброчесність є спільною справою керівника підрозділу та антикорупційного уповноваженого, впевнена Катерина Шевченко.

Денис Гюльмагомедов, заступник директора Національного антикорупційного бюро з питань цифрового розвитку та цифрових трансформацій, у своїй доповіді порушив тему роботи механізмів фінансового контролю та перевірки декларацій. За словами спікера, тренд стриманого державного службовця сьогодні є еталоном. Іде в минуле тренд, коли державні службовці приходили на робочі зустрічі в розкішному вбранні або з дорогим годинником на руці. «Коли такий тренд формується, відповідно, й зменшуються мотиви вчиняти корупційні дії та незаконно збагачуватись. Коли ти розумієш, що це не модно й ти потім все одно не зможеш цими коштами розпоряджатись, адже більше отримаєш проблем, аніж переваг», – упевнений пан Гюльмагомедов.

Говорячи про механізми фінансового контролю, спікер зауважив, що фокус передусім зосереджений на деклараціях службовців. Для того щоб обирати саме ті декларації для перевірки, що мають найвищий ступінь ризику, існують певні автоматичні механізми, починаючи від логічно-арифметичних. Зокрема, впроваджено механізм автоматичного зіставлення з наявними державними реєстрами рухомого та нерухомого майна, обтяжень або транспортних засобів. Водночас, на думку спікера, треба визначити пріоритети, адже ресурсів жодного з антикорупційних органів – ані НАЗК, ані НАБУ чи суду – не вистачить, щоби «перетравити» всі 100 відсотків вхідного матеріалу. Тому ми маємо фокусуватись на певних пріоритетах, і ризикоорієнтований підхід цьому сприяє, каже Денис Гюльмагомедов.

Продовжуючи конференцію, Юлія Кулікова, керівник управління проведення повних перевірок Національного агентства з питань запобігання корупції, під час своєї презентації продемонструвала, як працюють механізми фінансового контролю та перевірки декларацій. Вона розпочала свій виступ із запитів, які отримує Національне агентство в контексті декларування. Перший запит, за словами пані Кулікової, – це прозорість влади. Другий запит від декларантів полягає в тому, щоб зробити зручні та зрозумілі інструменти для подання декларацій. Запит від уповноважених антикорупційних органів – зрозумілі правила гри, комплаєнс та координація з органами влади, зокрема з органами антикорупційної інфраструктури. А запит від уповноважених осіб Національного агентства – це можливість оптимізації процесів, оскільки всі говорять про труднощі в процесі подання декларацій, але водночас мало хто говорить про те, як виправдати очікування суспільства щодо результату.

Свій виступ Юлія Кулікова присвятила тим інструментам, які НАЗК розробило для допомоги уповноваженим і декларантам. За словами спікерки, форма декларації періодично зазнає змін та вдосконалення, щоб вона була на рівні інтуїтивного заповнення. «Зокрема, створено велику кількість підказок, посилань на роз’яснення й навіть відеоприкладів заповнення деяких розділів», – ділиться пані Кулікова. Іншим інструментом на допомогу декларантам є роз’яснення, які НАЗК видали під час воєнного стану. Спікерка звертає увагу, що фахівці підготували цілі розділи, присвячені новим категоріям декларантів, особливостям заповнення декларацій саме під час дії воєнного стану. Також закцентовано окремі чутливі моменти, як-от отримання благодійної допомоги, матеріальної фінансової підтримки, донатів, зборів на лікування, компенсації за пошкоджене майно тощо.

Максим Галка, адвокат АО LES, поділився баченням антикорупційної проблематики від юридичної спільноти, присвятивши свій виступ аспектам декларування нематеріальних активів у вигляді криптовалют. Враховуючи те, що з кожним днем актуальність теми цифрової валюти лише зростає, на думку спікера, особам, уповноваженим на виконання функцій держави, необхідно володіти знаннями, як правильно, а головне – достовірно відображати відомості щодо таких активів у своїх деклараціях. Криптовалюта є активом, що створюється, обліковується та відчужується в розподіленому електронному реєстрі, який ми звикли називати блокчейном. Під розподіленим реєстром слід розуміти електронну базу даних, що містить записи виконаних операцій, яка формується, зберігається та оновлюється на основі алгоритмів, що забезпечують узгодженість дій між усіма програмними технічними комплексами, які підтримують функціонування такої бази даних. Іншими словами, криптовалюта – це цифрові віртуальні кошти у формі токенів, койнів, що розподілені в електронному реєстрі.

За словами пана Галки, в суспільстві існує хибна думка, що правоохоронці та органи контролю не мають необхідного технічних або програмних знань, які б давали їм змогу виявляти підозрілі грошові операції з віртуальними активами та протидіяти кримінальним схемам у сфері цифрових валют. Якщо говорити про обізнаність у сфері віртуальних активів, то сьогодні такі органи, як НАБУ, НАЗК, кіберполіція, опановують передові методики крипторозслідувань і систематично підвищують свій рівень знань у вказаній галузі.

За словами спікера, під час заповнення декларації відомості про криптовалюту потрібно вписувати в розділ 10 про матеріальні активи, де криптовалюту НАЗК виділило в окремий блок. Криптовалюта декларується як один об’єкт, якщо це один вид криптовалюти, що є в одного постачальника послуг.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA