КАС ВС: для отримання допомоги в разі смерті внаслідок нещасного випадку на виробництві місце реєстрації не має значення — PRAVO.UA КАС ВС: для отримання допомоги в разі смерті внаслідок нещасного випадку на виробництві місце реєстрації не має значення — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КАС ВС: для отримання допомоги в разі смерті внаслідок нещасного випадку на виробництві місце реєстрації не має значення

КАС ВС: для отримання допомоги в разі смерті внаслідок нещасного випадку на виробництві місце реєстрації не має значення

  • 02.07.2024 16:42

Для отримання одноразової допомоги на сім’ю в разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві збіг зареєстрованого місця проживання всієї родини не вимагається.

Це випливає з висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладених у постанові від 22 квітня 2024 року в справі № 420/17371/22.

За обставинами справи

Дружина померлого внаслідок нещасного випадку на виробництві звернулася до Фонду соціального страхування із заявою про призначення страхових виплат у зв’язку зі смертю годувальника.

Проте вона отримала відмову в призначенні одноразової допомоги у зв’язку з тим, що в паспортах позивачки та її загиблого чоловіка містяться різні дані про реєстрацію місця проживання.

Окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позову про визнання неправомірною постанови Фонду та зобов’язання призначити одноразову допомогу.

Апеляційний адміністративний суд частково задовольнив позов з огляду на те, що саме факт сумісного проживання позивачки та її померлого чоловіка є достатньою підставою для отримання одноразової допомоги на сім’ю, відмова в призначенні такої страхової виплати з підстав різних зареєстрованих місць проживання є необґрунтованою.

Висновки ВС

Касаційний адміністративний суд у складі ВС залишив без задоволення касаційну скаргу Фонду соціального страхування, а рішення судів – без змін.

На обґрунтування, зокрема, КАС ВС вказав на таке.

  • Положеннями Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат для отримання одноразової допомоги на сім’ю в разі смерті потерпілого встановлено обов’язкову вимогу щодо наявності однакового зареєстрованого місця проживання родини (дружини, дітей).
  • Водночас, враховуючи передбачену Основним Законом можливість вільного вибору особою свого місця проживання, а також те, що положення ЦК України та Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачають можливість проживання у двох і більше місцях і водночас не ставлять місце фактичного проживання особи в залежність від місця її реєстрації, у контексті правовідносин, що виникли в цій справі, колегія суддів наголошує, що зареєстроване місце проживання не є безумовним, єдиним та безпосереднім доказом проживання заявника з потерпілим однією сім’єю на момент його смерті.

Тож ВС звернув увагу, що Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» не містить вимоги щодо збігу зареєстрованого місця проживання всієї родини для отримання одноразової допомоги на сім’ю в разі смерті потерпілого та не може бути підставою для відмови в призначенні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованому.

КАС ВС дійшов висновку, що надані позивачкою докази (акт обстеження за фактом проживання особи на території міської ради та рішення суду, яким встановлений факт спільного проживання позивачки разом із померлим чоловіком) є належними та достатніми доказами, що підтверджують місце фактичного проживання позивачки та її померлого чоловіка однією сім’єю.

Читайте також: АМКУ наклав штраф
за позначення на пакованні
конструкторів, схожі на LEGO

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA