Права біженців у Португалії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Португалії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Португалії — поради від 4refugees.info

Права біженців у Португалії — поради від 4refugees.info

  • 09.05.2022 11:10

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Португалії.

Загалом на територію Португалії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники», шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ПОРТУГАЛІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ПРОСЯТЬ ПРИТУЛКУ:

НА ДАНИЙ МОМЕНТ НЕ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ЩОДО ГРОМАДЯН УКРАЇНИ ТА ЇХ РОДИЧІВ, ЯКІ НЕ МОЖУТЬ ПОВЕРНУТИСЯ В УКРАЇНУ. РЕЖИМ ТАКОЖ ПОШИРЮЄТЬСЯ НА РЕЗИДЕНТІВ УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ МОЖУТЬ ПОВЕРНУТИСЯ.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ПОРТУГАЛІЇ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ ПРОСЯТЬ ПРИТУЛКУ:

  • Усім українцям, які бажають в’їхати на територію Португалії, буде надано статус тимчасового захисту.
  • Уряд Португалії застосовує режим тимчасового захисту до громадян України та їхніх родичів, які не можуть повернутися до своєї країни через військову ситуацію.
  • Цей режим поширюється також на громадян інших національностей, які проживали в Україні і не можуть повернутися в Україну з цієї ж причини.
    • при цьому режим тимчасового захисту застосовується до громадян України та іноземців – громадян інших країн та осіб без громадянства, які користуються міжнародним захистом в Україні, прибули з неї і не можуть туди повернутися внаслідок військової ситуації;.
    • Іноземців- громадян інших країн  та осіб без громадянства, які опинилися у вищезазначених обставинах і можуть довести, що вони є родичами , а саме членами сім’ї , чоловіком/дружиною або цивільним чоловіком/дружиною громадян, зазначених у попередньому параграфі;
    • осіб, які постійно проживають в Україні або мають посвідку на тимчасове проживання;
    • осіб, які мають довгострокову візу, необхідну для такого типу посвідки, і чиє безпечне повернення на тривалий час до рідної країни неможливе.
  • Португалія створила спеціальну програму захисту для громадян України, які виїхали із зони конфлікту, з наданням їм статусу тимчасового захисту; у рамках програми надається:
    • Дозвіл на тимчасове проживання;
    • Ідентифікаційний податковий номер (NIF);
    • Ідентифікаційний номер соціального страхування (NISS);
    • Номер користувача Національної служби охорони здоров’я (SNS).
  • Ці ідентифікаційні номери забезпечують доступ до різноманітних послуг, зокрема таких як медичне обслуговування у державних медичних закладах, соціальна підтримка та реєстрація для одержання пропозицій роботи. Щоб підписати трудовий договір і почати працювати, вам потрібно одержати Ідентифікаційний податковий номер (NIF).

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ

  1. Чи надає уряд Португалії українцям «тимчасовий захист»?
    Так.
  2. Куди звертатися із заявою: Наразі, нові розпорядження, прийняті Урядом Португалії, надають українцям та членам їх сімей статус тимчасового захисту.

Для одержання цього спеціального статусу необхідно подати онлайн-заяву, для чого треба заповнити форму, доступну за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/1AZrd_IIuZRIwmnO8wqBNWi1w6f2Crbpy-vTdgSIgUkA/viewform?ts=6222057e&edit_requested=true.
Форма доступна португальською, англійською та українською мовами.

  • Коли подавати заяву: обмежень у часі не встановлено.
  • Як подати заяву: за інформацією від органів влади Португалії, підтвердити особу можна будь-яким способом, але бажано пред’явити для цього паспорт.
  • На який період надається тимчасовий захист: на один рік, з можливістю подовження двічі, кожного разу на шість місяців, за наявності обставин, що обґрунтовують таку необхідність.

ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

Пояснення Якщо ви подаєте заяву про ТИМАЧАСОВИЙ ЗАХИСТ Без візи
Як довго можна залишатися на території Португалії: 1 рік, з можливістю подовження двічі, кожного разу на шість місяців, за наявності обставин, що обґрунтовують необхідність цього. 90 днів
Право на працевлаштування: Чи можливо працювати? Так, як тільки вам присвоєно Ідентифікаційний податковий номер (NIF): При Інституті зайнятості та професійної підготовки (IEFP) діє контактний центр, що надає консультації українською мовою (+351 215 803 470), у робочі дні з 9:00 до 17:00. За цією телефонною лінією українцям, які шукають роботу, надається допомога у поданні заяв на пошук вакансій.   На порталі IEFP ви можете знайти оновлений список вакансій, на які можна відгукнутися, подавши заяву через контакт-центр. Вам треба лише вказати ідентифікатор (ідентифікаційний код) пропозиції, а IEFP вирішить інші питання з роботодавцем.   Форма (https://formularios.iefp.pt/index.php/118643?lang=uk  – доступна португальською, англійською та українською мовами) також надається через портал IEFP, через який переселенці з України можуть подати заяву на роботу, додавши своє резюме. Не надається
Медичне обслуговування: Чи потрібна страховка? Як отримати медичні послуги? Державна система охорони здоров’я – у разі подання заяви на Тимчасовий захист вам автоматично присвоюється Номер користувача Національної служби охорони здоров’я (SNS), що дає вам право на усі базові медичні послуги у державній системі охорони здоров’я. Будь-яка особа, якій присвоєно SNS, може звернутися до лікарні або медичного центру і сплатити при цьому максимум плату координатору (розмір якої залежить від виду наданої допомоги). Державна система охорони здоров’я
Бюджетні кошти: Чи здійснюватимуться якісь соціальні виплати? Ні – у зв’язку з ситуацією в Україні  жодних конкретних виплат з бюджетних коштів не здійснюється. Ні.
Житло: Чи надається житло? Якого виду? На який період? Так – Якщо ви не можете оплачувати для себе житло у Португалії, для пошуку житла для малозабезпечених ви можете звернутися по допомогу до Вищої комісії з питань міграції (High Commission for Migrations) (ACM), яка напряму працює зі Службою соціального забезпечення. Ви можете надіслати електронного листа за адресою [email protected], заповнити онлайн-форму на португальському дипломатичному порталі (Diplomatic Portal) (форма доступна португальською, англійською та українською мовами) або прийти до одного з трьох національних Центрів підтримки мігрантів (National Centers for Migrant Support) (CNAIM) у Лісабоні, Фару та Порту.

Ви також можете отримати доступ до спеціального режиму за програмою «Вхідні двері» (Entry Door) (https://www.portaldahabitacao.pt/porta-de-entrada), у рамках якої надається фінансова допомога на покриття витрат на розміщення у туристичних закладах чи оренди будинку. Підтримка надається на період до 18 місяців і може бути подовжена максимум до 30 місяців.

Житло не надається.
Освіта Як отримати доступ до освіти, шкіл, дитячих садків, університетів? Вся система освіти в Португалії є державною та універсальною. Усі діти та молодь з інших країн віком від 6 до 18 років, незалежно від того, чи мають вони легалізований статус, мають доступ до португальської державної системи освіти,  і  однакові права з громадянами Португалії.   Вища освіта: статус студента, який опинився у надзвичайній ситуації, надається з гуманітарних міркувань особам, які бажають продовжити навчання у закладах вищої освіти у Португалії. Для них уряд Португалії також надає допомогу у формі стипендії на покриття вартості навчання та кошти для існування.   Заяви подаються або безпосередньо до вищих навчальних закладів, або через платформи, на яких зібрана уся інформація про попит та пропозицію. Детальніша інформація доступна на порталі Direção Geral do Ensino Superior (https://www.dges.gov.pt/pt/noticia/estudantes-em-situacoes-de-emergencia-humanitaria-nacionais-da-ucrania) португальською, англійською та українською мовами. Не доступна
Фінанси Додаткова інформація! Особам, які мають тимчасовий захист, більшість послуг з реєстрації та аутентифікації, а також перекладацькі послуги надаються безкоштовно. Інформація: https://justica.gov.pt/en-gb/Servicos/Special-measures-for-Ukraine Не надаються

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA