Погашення податкового боргу за рахунок майна боржника: податкова палата КАС ВС скоригувала позицію — PRAVO.UA Погашення податкового боргу за рахунок майна боржника: податкова палата КАС ВС скоригувала позицію — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Погашення податкового боргу за рахунок майна боржника: податкова палата КАС ВС скоригувала позицію

Погашення податкового боргу за рахунок майна боржника: податкова палата КАС ВС скоригувала позицію

  • 19.04.2023 15:43

У разі звернення податкового органу з позовом до суду про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі, застосуванню підлягає Податковий кодекс України.

На цьому наголосила судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 28 березня 2023 року у справі № 440/11471/21.

КАС ВС відступив від правової позиції, висловленої в низці постанов ВС: від 25 березня 2021 року у справі № 806/1453/17; від 11 лютого 2020 року у справі № 818/1604/16; від 31 березня 2020 року у справі № 818/2857/14, від 19 січня 2021 року у справі № 808/3932/15.

Зокрема, в цих постановах ВС брав до уваги, що під час вирішення питання погашення податкового боргу прерогативу над нормами Податкового кодексу України мають норми Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна».

Обставини справи

ГУ ДПС звернулося в окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до ДП «П», у якому просило надати йому дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу державного підприємства за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

На обґрунтуваннях позову зазначало, що на виконання судового рішення про стягнення з державного підприємства грошових коштів на погашення податкового боргу надсилало в банки, в яких відповідач має розрахункові рахунки, інкасові доручення, які повернуто без виконання, податковий борг не погашено.

Окружний адміністративний суд задовільнив позовні вимоги. Згодом це рішення було скасовано апеляційним адміністративним судом, який вказав на відсутність підстав для надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Апеляційний суд врахував, що майно держпідприємства, яке описано в податкову заставу, належить до основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності підприємства, а частка державної власності в статутному капіталі відповідача становить щонайменше 25%.

Висновки ВС

Судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про необхідність скасування постанови апеляційного суду та відступу від правового висновку ВС, який був застосований судом.

КАС ВС зробив висновок, що податковий борг платника податків може бути погашений за рахунок будь-якого майна платника, переданого у податкову заставу, при цьому рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі, приймається на підставі рішення суду.

Обов’язковими умовами, наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролювального органу права на звернення до суду із цим позовом, є такі:

  • наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов’язкових платежів);
  • сума заборгованості платника податків на момент звернення контролювального органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку;
  • відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків;
  • наявність майна платника податків – боржника у податковій заставі.

«Сукупність вказаних обставин наділяє контролювальний орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків», — зауважив КАС ВС.

Щодо застосування приписів Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна»

Також податкова палата КАС ВС зауважила, що дія Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» поширюється на механізм звернення стягнення на майно боржника за рішеннями, що підлягають виконанню державною виконавчою службою, а не податковим органом.

«У разі звернення податкового органу з позовом до суду про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі, застосуванню підлягає Податковий кодекс України, який встановлює механізм і процедуру такого погашення, а норми Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» поширюються на механізм звернення стягнення на майно боржника за рішеннями, що підлягають виконанню ДВС, а не податковим органом», — виснувала судова палата КАС ВС.

Також читайте: Огляд актуальної судової практики КАС ВС за лютий 2023 року

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA