600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Після вступу в дію законодавчих змін (проєкт № 0163) приймати документи без апостиля не можна буде з росії та білорусі

Після вступу в дію законодавчих змін (проєкт № 0163) приймати документи без апостиля не можна буде з росії та білорусі

 • 05.12.2022 18:08
В четвер, 1 грудня 2022 року, парламент прийняв Закон (проєкт № 0163) «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року». Як повідомляє Нотаріальна палата України, закон передбачає:
 •  зупинення дії у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь:
 1. Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України 22 січня 1993 року;
 2. Протоколу 1997 року до Конвенції, вчиненого від імені України 28 березня 1997 року.
 •  вихід з Конвенції 1993 року та Протоколу 1997 року.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Частина 1 статті 13 Конвенції 1993 року передбачає таке:

документи, які на території однієї з договірних сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції і за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших договірних сторін без якого-небудь спеціального посвідчення.

Договірними сторонами Конвенції 1993 року та Протоколу 1997 року є:

 • Азербайджанська Республіка
 • Республіка Молдова
 • Республіка Вірменія
 • російська федерація
 • республіка білорусь
 • Республіка Таджикистан
 • Грузія
 • Туркменістан
 • Республіка Казахстан
 • Республіка Узбекистан
 • Киргизька Республіка

Нотаріальна палата звертає увагу на те, що зупинення дії Конвенції 1993 року та Протоколу 1997 року передбачено лише у відносинах із російською федерацією та республікою білорусь.

Отже, після зупинення дії Конвенція 1993 року не застосовуватиметься у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь щодо будь-яких документів, виданих, посвідчених у вказаних країнах, незалежно від дати їх видачі, посвідчення.

Відповідно до частини 2 статті 84 Конвенції 1993 року кожна  договірна  сторона може вийти з цієї Конвенції, скерувавши письмове повідомлення про це депозитарію за 12  місяців до закінчення поточного п’ятирічного терміну її дії.

Поточний п’ятирічний період закінчується 18 травня 2024 року.

Після виходу з Конвенції 1993 року правова допомога буде здійснюватися на підставі інших двосторонніх та багатосторонніх міжнародних договорів.

На двосторонньому рівні діють:

 •  у відносинах з Грузією – Договір між Україною і Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах,
 • з Узбекистаном – Договір між Україною і Республікою Узбекистан про правову допомогу і правові відносини у цивільних і сімейних справах,
 • з Молдовою – Договір між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах.

На багатосторонньому рівні в рамках Гаазької конференції з міжнародного приватного права застосовується Конвенція про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року (у відносинах України з Вірменією, Грузією, Молдовою та Казахстаном) та Конвенція про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах 1970 року (у відносинах України з Вірменією, Грузією та Казахстаном), які є підставою для надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів.

Також НПУ надає посилання на повний перелік двосторонніх та багатосторонніх міжнародних договорів у сфері правової допомоги та правового співробітництва у цивільних та кримінальних справах (за країнами): https://minjust.gov.ua/m/perelik-dvostoronnih-ta-bagatostoronnih-mijnarodnih-dogovoriv-u-sferi-pravovoi-dopomogi-ta-pravovogo-spivrobitnitstva-u-tsivilnih-ta-kriminalnih-spravah-po-krainah

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA