Отримання та застосування вогнепальної зброї цивільними особами — як це працює під час воєнного стану — PRAVO.UA Отримання та застосування вогнепальної зброї цивільними особами — як це працює під час воєнного стану — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Отримання та застосування вогнепальної зброї цивільними особами — як це працює під час воєнного стану

Отримання та застосування вогнепальної зброї цивільними особами — як це працює під час воєнного стану

  • 19.04.2022 16:53
застосування зброї

Питання тримання, зберігання, отримання зброї в Україні завжди було досить зарегульованим. Проте на період воєнного стану держава пішла не певні поступки та дозволила цивільним особам отримувати вогнепальну зброю з метою відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації. Особливості отримання та застосування вогнепальної зброї цивільними особами під час воєнного стану з’ясував Нірмал Вішевник, юрист EVERLEGAL.

Згідно із ст.1 Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» (Закон) передбачено  право брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав під час воєнного стану, у тому числі отримання вогнепальної зброї та боєприпасів до неї. Таке право поширюється як на громадян України, так і на іноземців та осіб без громадянства, що на законних підставах перебувають на території України (цивільні особи).

Законом також встановлено що застосування такої зброї здійснюється аналогічно до застосування зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України.

Далі ми більш детально розглянемо порядок отримання та застосовування вогнепальної зброї цивільними особами.

Порядок отримання вогнепальної зброї цивільними особами

Згідно із положенням Закону порядок отримання такої вогнепальної зброї цивільними особами визначається Міністерством внутрішніх справ України (МВС). Тому МВС України було прийнято Порядок видачі вогнепальної зброї і боєприпасів цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 7 березня 2022 року № 175 (Порядок).

Отже, за п.2 Порядку вогнепальна зброя і боєприпаси до неї можуть бути видані цивільним особам, які бажають брати участь у відсічі збройної агресії, відповідають вимогам, визначеними Порядком, та за своїми діловими якостями і наявним досвідом можуть застосовувати вогнепальну зброю.

Відповідно до Порядку тимчасово видача вогнепальної зброї і боєприпасів цивільним особам на період воєнного стану здійснюється головними управліннями Національної поліції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, установами забезпечення Національної поліції України (уповноважені органи). Рішення про таку видачу може бути прийнято керівниками уповноважених органів в адміністративно-територіальних одиницях територій, на яких оголошено воєнний стан, або особами, уповноваженими такими керівниками органів.

Для того щоб отримати зброю, цивільна особа має відповідати таким вимогам:

  • досягла повноліття;
  • є дієздатною;
  • не притягалася два чи більше разів протягом року до адміністративної відповідальності за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення(КУпАП), тобто дрібне хуліганство.

Для отримання вогнепальної зброї цивільній особі необхідно особисто подати заяву до уповноваженого органу про участь у відсічі збройної агресії та видачу вогнепальної зброї та/або боєприпасів за наявності документу, що посвідчує особу.

Необхідні документи

До заяви також додається копія документа, що посвідчує особу, засвідчена власноруч особою, яка її подає, та, за наявності, копія:

  • військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу;
  • військового квитка офіцера запасу;
  • посвідчення пенсіонера або ветерана військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, служби цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України;
  • посвідчення члена громадського формування з охорони громадського порядку;
  • дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї;
  • посвідчення про нагородження відзнакою «Вогнепальна зброя»;
  • посвідчення учасника війни, посвідчення учасника бойових дій.

Під час розгляду заяви насамперед розглядаються заяви, разом з якими подано зазначені документи.

Розгляд такої заяви здійснюється протягом доби з моменту її подання.

Уповноважений орган приймає рішення про видачу цивільній особі вогнепальної зброї та/або боєприпасів в разі, якщо вона відповідає вищезазначеним вимогам.

Цивільній особі, яка отримала вогнепальну зброю та/або боєприпаси до неї, видається довідка уповноваженим органом, в якій зазначаються:

  • дата й місце видачі вогнепальної зброї;
  • дані про особу, яка її отримала;
  • вид (назва, модель) вогнепальної зброї;
  • ідентифікаційні номери зброї;
  • уповноважений орган, який видав вогнепальну зброю і боєприпаси до неї.

Вимога щодо повернення зброї

Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» цивільна особа, якій було видано вогнепальну зброю та/або боєприпаси до неї, зобов’язана повернути її до органів Національної поліції України протягом 10 днів з моменту припинення або скасування дії воєнного стану.

У разі порушення такого обов’язку, цивільна особа підлягаює кримінальній відповідальності за ст. 262 Кримінального кодексу України (викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин чи радіоактивних матеріалів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживанням службовим становищем).

У випадку втрати (крадіжки) вогнепальної зброї, невикористаних боєприпасів до неї, які підлягають поверненню, цивільна особа має подати до органів Національної поліції України відповідну заяву.

Порядок застосування вогнепальної зброї цивільними особами

Як було зазначено вище, відповідно до Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» застосування вогнепальної зброї цивільними особами здійснюється аналогічно до застосування зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України. Так, за ст. 2 Закону на Кабінет Міністрів України (КМУ) покладено обов’язок визначення порядку застосування вогнепальної зброї цивільними особами.

Відповідно, КМУ був прийнятий Порядок застосування цивільними особами вогнепальної зброї під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав проти України у період дії воєнного стану затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2022 року № 448 (Порядок).

Варто почати з того, що за п. 3 Порядку застосування вогнепальної зброї цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України, здійснюється керуючись принципами міжнародного гуманітарного права. А саме:

  • неминучості — застосування вогнепальної зброї в разі, коли це є абсолютно очевидним та необхідним;
  • військової необхідності — застосування вогнепальної зброї в разі, коли в інший спосіб реалізувати право на самооборону та/або виконати поставлені завдання неможливо;
  • пропорційності — застосування вогнепальної зброї у тій мірі, в якій це необхідно для досягнення мети самооборони та/або відсічі, стримування збройної агресії проти України, якщо це не заподіє стороннім особам і цивільним об’єктам надмірної шкоди порівняно з очікуваними конкретними військовими перевагами.

Застосування вогнепальної зброї має бути здійснено шляхом заподіяння найменшої шкоди в кожній конкретній ситуації.

Належна мета

Цивільні особи під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії мають право застосовувати вогнепальну зброю з метою:

  • відбиття нападу або запобігання загрозі нападу на військові та/або цивільні об’єкти, що охороняються;
  • запобігання вчиненню та/або припинення протиправних дій чи діяльності осіб, причетних до збройної агресії;
  • звільнення захоплених військових та/або цивільних об’єктів або запобігання (перешкоджання) такому захопленню;
  • знищення зброї, бойової техніки, транспортних або технічних засобів, які перебувають у користуванні осіб, причетних до збройної агресії;
  • захисту цивільних осіб, військових та/або цивільних об’єктів від нападу;
  • запобігання та/або припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження осіб, причетних до збройної агресії;
  • припинення дій осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;
  • припинення дій осіб, які перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану.

Алгоритми прийняття рішення про застосування зброї

Цивільні особи приймають рішення про застосування вогнепальної зброї з урахуванням обстановки у взаємодії з відповідним командиром з’єднання, військової частини і підрозділу Збройних сил.

Проте цивільні особи мають право приймати таке рішення самостійно у випадках:

  • індивідуальної самооборони, тобто застосування вогнепальної зброї цивільними особами під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану для захисту свого життя і здоров’я від нападу або загрози нападу, якщо в інший спосіб і за допомогою інших засобів захистити себе в такій ситуації неможливо;
  • захисту життя і здоров’я інших осіб.

У таких випадках цивільна особа надалі зобов’язана повідомити про це відповідного командира з’єднання, військової частини і підрозділу Збройних сил та/або правоохоронного органу.

Варто також зазначити, що відповідно за ст. 5 Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» у період дії воєнного стану громадяни України, що беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії рф та/або інших держав, можуть використовувати власну зброю:

  • нагородну,
  • спортивна (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці),
  • мисливську нарізну,
  • гладкоствольну чи комбіновану зброю;
  • бойові припаси до неї.

Відповідно до ст. 4 Закону під час воєнного стану цивільні особи не несуть юридичної відповідальності в разі застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA