Міжнародний центр із переслідування за злочин агресії проти України розпочав роботу — PRAVO.UA Міжнародний центр із переслідування за злочин агресії проти України розпочав роботу — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Міжнародний центр із переслідування за злочин агресії проти України розпочав роботу

Міжнародний центр із переслідування за злочин агресії проти України розпочав роботу

  • 03.07.2023 13:52

У Гаазі офіційно розпочав свою роботу Міжнародний центр із переслідування за злочин агресії проти України (ICPA). Про це повідомляє пресслужба Офісу Генпрокурора.

В урочистому відкритті взяли участь Генеральний прокурор Андрій Костін, президент Євроюсту Ладіслав Хамран, комісар Європейського Союзу з питань юстиції Дідьє Рейндерс, прокурор МКС Карім А. А. Хан, помічник генерального прокурора США Кеннет А. Політе та міністр юстиції Нідерландів пані Ділан Есільгоз-Зегеріус, а також генеральні прокурори країн – членів Спільної слідчої групи (JIT): генпрокурор Латвії Юріс Стуканс, генеральна прокурорка Литви Ніда Ґрунскене, генпрокурор Румунії Алекс Флорін Флорента та інші шановні колеги.

«Це початок кінця безкарності за злочин агресії. Від сьогодні в Гаазі працюватимуть українські прокурори. Представники JIT з Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Румунії разом із ними долучаться до роботи ICPA на стартовому етапі. Спеціальний прокурор США з питань злочину агресії підтримуватиме діяльність Центру. Інші країни та інституції зможуть приєднатися протягом найближчих місяців», — зазначив Андрій Костін.

Він додав, що ICPA має особливе значення для України — це чіткий сигнал, що світ об’єднаний і непохитний на шляху до забезпечення відповідальності російського режиму за всі його злодіяння: злочин агресії, геноцид та воєнні злочини.

Андрій Костін зауважив, що, на жаль, в архітектурі міжнародного кримінального правосуддя існує прогалина щодо відповідальності за злочин агресії. ICPA стане одним з елементів, який посилить юридичні механізми заборони агресії, доповнить та зміцнить цю архітектуру.

ICPA є унікальним судовим центром, інтегрованим в Євроюст для сприяння національним розслідуванням злочину агресії, пов’язаного з війною в Україні. Завдяки ICPA незалежні прокурори з різних країн зможуть щодня співпрацювати в єдиному місці, швидко та ефективно обмінюватися доказами й узгоджувати спільну стратегію розслідування та обвинувачення. ICPA сприятиме ефективній підготовці справ і братиме участь у будь-якому майбутньому судовому переслідуванні за злочин агресії, незалежно від юрисдикції, до якої будуть подані на розгляд справи.

Учасники ICPA отримають індивідуальну оперативну, технічну, логістичну та фінансову підтримку Євроюсту. База даних доказів основних міжнародних злочинів (CICED), якою керує Євроюст, відіграватиме головну роль у забезпеченні діяльності ICPA. Докази, які вже були подані до бази CICED в контексті інших міжнародних злочинів (злочинів геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів), можуть бути актуальними для розслідування злочину агресії. У CICED також можна буде зберігати національні докази, надані майбутніми учасниками ICPA, для подальшого аналізу.

Війна в Україні є найбільш задокументованою в історії, і вперше активні розслідування злочину агресії відбуваються під час збройного конфлікту. Водночас ми маємо справу з міжнародним злочином, який рідко переслідувався і щодо якого не існує стандартної практики.

Окрім України, у початковій фазі роботи ICPA беруть участь п’ять учасників Спільної слідчої групи (JIT) (Литва, Латвія, Естонія, Польща та Румунія). Після підписання Меморандуму про взаєморозуміння із учасниками JIT Сполучені Штати призначили спеціального прокурора з питань злочину агресії, який сприятиме діяльності ICPA.

У найближчі місяці до учасників центру ICPA приєднаються інші країни та організації, зокрема МКС і Консультативна місія ЄС в Україні. Країни, які володіють інформацією або доказами, що мають стосунок до розслідування злочину агресії проти України, також можуть звернутися з проханням про свою участь.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA