«Мені хотілось би, щоб адвокати Київської області робили вибір усвідомлено, обираючи розвиток» — Петро Бойко, голова Ради адвокатів Київської області — PRAVO.UA «Мені хотілось би, щоб адвокати Київської області робили вибір усвідомлено, обираючи розвиток» — Петро Бойко, голова Ради адвокатів Київської області — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Мені хотілось би, щоб адвокати Київської області робили вибір усвідомлено, обираючи розвиток» — Петро Бойко, голова Ради адвокатів Київської області

«Мені хотілось би, щоб адвокати Київської області робили вибір усвідомлено, обираючи розвиток» — Петро Бойко, голова Ради адвокатів Київської області

  • 28.01.2022 10:56

Найближчим часом адвокати Київської області постануть перед неминучим — їм належить обрати нового очільника. На звітно-виборну конференцію, заплановану на 19 лютого ц.р., серед інших виноситься питання обрання голови Ради адвокатів Київської області.

Цю посаду більше не може обіймати Петро Бойко, який очолював Раду з моменту створення два строки поспіль. Тому майбутня конференція буде цікава вже хоча б тим, що в найбільшому адвокатському регіоні України зміниться очільник.

Нині на цю посаду претендують двоє адвокатів – Федір Клапчук та Віталій Наум, і адвокати регіону вже визначаються із своєю позицією. Хоча голосувати будуть делегати конференції, яких оберуть лише 18 лютого ц.р.

Про те, чим унікальна адвокатська спільнота довколастоличного регіону, яким чином вдалося створити комфортні умови для всіх адвокатів регіону, говорили з головою Ради адвокатів Київської області, адвокатом Петром Бойком.

Про фактори розвитку адвокатури Київської області

Донедавна адвокатура Київської області була взірцевою серед усіх регіонів. Самоврядування було організовано одразу якісно і комфортно для адвокатів, розповідає Петро Бойко.

Зокрема, з самого початку створення самоврядування у 2012 році ефективно використовували щорічні адвокатські внески, дружно захищали права адвокатів та загалом кожен мав можливості для реалізації своїх самоуправлінських амбіцій.

Передумовами цього стали надзвичайна згуртованість адвокатів регіону, їх чисельність та хороші традиції управління ще з часів, які передували запровадженню адвокатського самоврядування.

Сьогодні Київська область є найбільшим адвокатським регіоном: у Раді адвокатів Київської області обліковується 10 тисяч адвокатів — наводить статистику Петро Бойко. Він підкреслює, що приріст за останні три роки становив майже 4 тисячі адвокатів.

Звісно, не обійшлося і без впливу таких факторів, як:

  • запровадження виключного права адвокатів на представництво в судах;
  • внутрішнє переміщення осіб, зокрема адвокатів;
  • наближеність до Києва, а отже, до центрів ухвалення ключових рішень у справах клієнтів.

Попри те що ці самі фактори грали також на користь адвокатур інших регіонів, зокрема Києва, чимало претендентів на професію та адвокатів, які змінили місце проживання, обирали адвокатуру Київської області. Декотрі відомі адвокати, які свого часу переїхали до столиці та за вимогою закону ставали на облік у Раді адвокатів м. Києва, останнім часом змінили свою «прописку» на Київську область.

Визначальним фактором, вочевидь, була відсутність публічних конфліктів та стабільність адвокатури регіону.

Додатково до цього існує ще низка факторів.

Адвокати Київської області відчувають, що їхні гроші витрачаються в їхніх інтересах

Фактично адвокати Київської області не несуть більше жодних витрат на утримання органів адвокатського самоврядування, крім сплати щорічного внеску на реалізацію адвокатського самоврядування. Як розповів очільник Ради адвокатів регіону, адвокатам:

  • до 2022 року видавали безкоштовно ордерні книжки (з 1 січня 2022 року ордери на бланках замінили на ордери, згенеровані через особистий кабінет адвоката на сайті НААУ в ЄРАУ) в нелімітованій кількості;
  • усі заходи з підвищення кваліфікації, організовані профільним комітетом Ради адвокатів Київської області, безкоштовні для адвокатів регіону;
  • будь-яка ініціатива, спрямована на розвиток адвокатського самоврядування області, могла бути підтримана. Це і видавництво книжок, і проведення заходів, і підтримка колег;
  • адвокати, обрані делегатами з’їздів, завжди мали можливість організовано поїхати на з’їзд адвокатів — організація та фінансування здійснювалися Радою адвокатів регіону.

Крім цього, пояснює пан Бойко, у регіоні ефективно керують коштами, які надходять від сплати адвокатами щорічного внеску на реалізацію адвокатського самоврядування: вільні кошти розміщуються на депозитних рахунках, а отримані дивіденди скеровуються на задоволення потреб адвокатів.

Про можливості для самореалізації адвокатів

Кожен, хто мав ідею щодо розвитку адвокатського самоврядування в Київській області, міг її реалізувати. При Раді створено комітети, працюючи в яких, адвокати Київської області можуть реалізувати свої амбіції.

Зокрема, функціонують:

  • комітет із захисту прав адвокатів, який має 8 територіальних відділень;
  • комітет із підвищення кваліфікації адвокатами;
  • комітет ветеранів і соціального захисту.

Принципово важливим у роботі комітетів є те, що їх очолюють адвокати, обрані до складу Ради адвокатів Київської області. Таким чином напрями розвитку адвокатури регіону врівноважено — пояснює Петро Бойко. Водночас реалізація проєктів комітетів відбувається без залучення додаткових коштів від адвокатів.

Крім того, очільник Ради розповів, що в області:

  • сформована потужна футбольна команда, з якою працює професійний тренер і яка є переможцем низки національних турнірів та міжнародних кубків;
  • діє адвокатський театр, який має три власні вистави;
  • проводиться турнір із риболовлі «Золотий карась», на який адвокати збираються із сім’ями.

«Брати участь у змаганні не обов’язково, можна відпочивати в колі колег-однодумців, не обділяючи увагою власні сім’ї, адже відомо, що адвокати завжди працюють понаднормово. Участь у таких заходах також безкоштовна» — зауважує Петро Бойко.

Адвокати Київської області також реалізували ініціативу формування списку осіб, які порушували права адвокатів, — така ідея давно дискутується в адвокатських колах.

Нульова толерантність до корупції

Власне, ще одним фактором, який притягує в цей регіон кандидатів в адвокати і який варто відзначити, є принципова позиція керівництва щодо неприпустимості отримання коштів за складання іспитів. «Тим, хто обіцяє підтримку на іспитах за гроші, просто не місце в складі атестаційної палати КДКА регіону» — зауважує пан Бойко. Саме тому цей склад змінився майже повністю кілька разів за останні п’ять років.

Так само членів дисциплінарної палати КДКА було змінено.

Із найгучніших — історія, коли восени 2016 року всі керівники та члени органів самоврядування пішли з посад на перевибори після того, як виявилося, що приміщення КДКА регіону орендується за наявного конфлікту інтересів. Тоді багато членів органів адвокатського самоврядування залишилися на посадах. Але ті, хто був безпосередньо причетний до зловживань, не мали підтримки серед колег на Конференції адвокатів Київської області.

Після того випадку всі рішення щодо витрати коштів ухвалюються Радою адвокатів Київської області: і члени Ради, і голова повинні відстоювати перед колегами доцільність тих чи інших витрат.

Петро Анатолійович розповідає, що адвокатам, які працюють в органах самоврядування категорично неприпустимо отримувати «подяки» за виїзди до адвокатів на проведення слідчих дій. Також члени комітету, які працювали на виїзді, не можуть укладати з колегами договори про надання правничої допомоги. Це потрібно для того, щоб не ставити під сумнів легітимність усіх даних, зібраних адвокатом як представником адвокатського самоврядування — розповідає пан Бойко.

За кілька років ефективного управління, зокрема фінансовими ресурсами, Рада адвокатів Київської області придбала приміщення, де працює секретаріат, проводяться засідання Ради та КДКА і її комісій.

Перевірка принципів на витривалість

 «Виховуючи культуру нетолерантності до хабарництва, отримання коштів за виконання функцій адвокатського самоврядування від колег чи майбутніх колег, ми створили максимально комфортні умови для роботи адвокатів регіону. Це й привело до значного збільшення адвокатів в області», — зауважує Петро Бойко.

Тому конференція, запланована на 19 лютого ц.р., буде своєрідним стрес-тестом: адвокатам треба буде обрати нового очільника, не втративши надбання попереднього десятиріччя.

Так, на 19 лютого 2022 року заплановано звітно-виборну конференцію адвокатів Київської області.

До порядку денного внесено такі питання:

  1. Звіт голови Ради адвокатів Київської області за 2019—2021 роки.
  2. Звіт голови КДКА Київської області за 2019—2021 роки.
  3. Висновок ревізійної комісії адвокатів Київської області за 2019—2021 роки.
  4. Висновок представника адвокатів Київської області у складі Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за 2019—2021 роки.
  5. Обрання голови КДКА Київської області.
  6. Визначення кількості та обрання членів кваліфікаційної та дисциплінарної палат КДКА Київської області.
  7. Обрання голови Ради адвокатів Київської області.
  8. Визначення кількості та обрання членів Ради адвокатів Київської області.
  9. Обрання голови ревізійної комісії адвокатів Київської області.
  10. Обрання членів ревізійної комісії адвокатів Київської області.
  11. Обрання представника адвокатів Київської області у Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури.
  12. Обрання представника адвокатів Київської області в Раді адвокатів України.
  13. Затвердження штатного розпису і кошторису КДКА Київської області.
  14. Затвердження штатного розпису і кошторису Ради адвокатів Київської області.
  15. Різне.

Звісно, ключовим у цьому переліку є питання № 7. Адже це визначатиме подальший розвиток адвокатури Київської області. Законодавче обмеження балотуватися на цю посаду втретє поспіль Петра Бойка, відкрило можливості для інших адвокатів проявити себе, заявити про свої амбіції. Однак це так само може призвести до припинення розвитку адвокатури регіону. Все залежить від вибору, який зроблять адвокати 19 лютого 2022 року.

Основними претендентами на посаду голови Ради адвокатів Київської області сьогодні є її члени Федір Клапчук та Віталій Наум.

Федір Клапчук — адвокат із 2005 року, член Ради адвокатів Київської області з 2012 року

Ось дані біографії Федора Клапчука на сайті Ради адвокатів Київської області.

Народився 27 червня 1982 року в м. Обухові Київської області.

У 1999 році вступив на юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Здобувши в 2004 році юридичну освіту, вступив до Київського національного технічного університету «Київський політехнічний інститут» на економічний факультет, який закінчив у 2007 році зі спеціалізацією «економіка підприємств».

Закінчивши в 2004 році юридичний факультет, обійняв посаду директора спільно заснованого ТОВ «Четвертий Рим», яке надавало переважно рекламні та юридичні послуги.

У 2005 році за рішенням Київської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

З 2005 до 2007 року працював на посадах юрисконсульта та старшого юрисконсульта низки комерційних і юридичних компаній. З 2007 до 2008 року — помічник заступника голови Київської облдержадміністрації, а з 2007 до 2011-го — помічник-консультант депутата Київської обласної ради.

Також із 2008 року займається приватною адвокатською практикою.

Рішенням установчої конференції адвокатів Київської області 10 жовтня 2012 року був обраний членом Ради адвокатів Київської області.

Віталій Наум — адвокат із 2002 року, член Ради адвокатів Київської області

На сайті Ради адвокатів Київської області даних про Віталія Наума не  багато.

Відомо, що він:

  • отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю у 2002 році,
  • очолює АО «Національна колегія адвокатів»,
  • є головою комітету захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області.

«Мені хотілось би, щоб адвокати робили вибір усвідомлено, обираючи розвиток» — Петро Бойко.

Загалом свої кандидатури на посаду голови Ради адвокатів Київської області висунули більше кандидатів. Проте для конструктивнішої роботи конференції було спочатку погоджено, що кандидат буде єдиним. Ним мав стати Віталій Наум. Як розповів голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко, саме ця підтримка стала причиною розколу в адвокатурі регіону, який зумовив єдиний кандидат, протиставляючи себе іншим членам самоврядування регіону.

«Рішення ухвалюватиме конференція адвокатів Київської області. Мені хотілось би, щоб адвокати робили вибір усвідомлено, обираючи розвиток, збереження високих стандартів адвокатури регіону.

На моє особисте переконання, ті якості, які дають змогу Віталію Науму бути ефективним під час захисту прав адвокатів, будуть критичними для посади голови Ради адвокатів регіону. Він має надто запальний темперамент, рубає від плеча, категорично не сприймає критики і не готовий чути іншої думки, крім власної. І це він продемонстрував одразу, щойно його кандидатуру погодили як єдиного кандидата: він одразу відмовився слухати думки членів Ради адвокатів, які його хвилину тому підтримали.

Посада голови ради адвокатів області — це велика дипломатична робота. Уміння слухати позиції, вести переговори, а подекуди робити непростий вибір надзвичайно важливе. І такі рішення треба ухвалювати розсудливо та зважено.

З огляду на це я особисто буду підтримувати Федора Клапчука. Він має необхідні якості для того, щоб підтримати конструктивну роботу, комфортні умови для адвокатів регіону та не довести до розколу в адвокатурі Київської області. Як ми можемо побачити на прикладах колег з інших регіонів, зокрема з Києва, будь-який розкол та протистояння не йдуть на користь адвокатам», — прокоментував Петро Бойко.

Бесіду вела Ірина ГОНЧАР, «Юридична практика»

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA