«Корпоративні» санкції ЄС у Ліхтенштейні: блог Олександра Онуфрієнка — PRAVO.UA «Корпоративні» санкції ЄС у Ліхтенштейні: блог Олександра Онуфрієнка — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Блог » «Корпоративні» санкції ЄС у Ліхтенштейні: блог Олександра Онуфрієнка

«Корпоративні» санкції ЄС у Ліхтенштейні: блог Олександра Онуфрієнка

  • 06.05.2022 11:31

Князівство Ліхтенштейн приєдналося до санкцій ЄС щодо російських трастів та інших видів довірчої власності. Обмеження на роботу з російськими трастами, а також будь-якими організаціями з довірчою формою управління (наприклад, особистими фондами) увійшли до п’ятого пакета санкцій ЄС, який запровадили 8 квітня.

Уряд Ліхтенштейну встановив перехідний період до 29 травня. До цього часу дозволяється надавати певні послуги, пов’язані із припиненням наявних ділових відносин.

Наразі запроваджується повна заборона для російських громадян та юридичних осіб (за винятком тих, що мають також громадянство країн ЄС, або постійний дозвіл на проживання там) на деякі види дуже важливих юридичних послуг, зокрема реєстрацію та надання реєстраційної адреси або керуючих послуг трастам або «іншим схожим юридичним конструкціям з довірителем чи бенефіціаром». Для структур та осіб ЄС забороняється надавати структурам та особам рф послуги керуючого, директора, номінального власника — з документа випливає, що весь спектр фідуціарних послуг для осіб з рф з 10 травня (до цього дозволено операції лише на виконання директиви ЄС, тобто після виходу з уже наявних відносин цього роду з особами з росії) буде заборонено, причому йдеться не про підсанкційних осіб, а про всіх резидентів рф.

Значення таких санкцій важко переоцінити. Адже вони обмежать можливості всіх російських компаній використовувати європейські юрисдикції для побудови своїх міжнародних корпоративних ланцюжків від власників до кінцевих юридичних осіб. Це стосується і великих російських корпоративних структур, і окремих підприємців і держслужбовців рф, адже не секрет, що останні мають закордонні статки саме у вигляді корпоративних структур. Навіть володіння об’єктом нерухомості за кордоном дуже часто оформлювалося на корпорацію з довірчою формою управління. Тому з упевненістю можна сказати, що такі обмеження будуть стосуватися не сотень, а тисяч росіян починаючи з середнього класу і аж до олігархів та держслужбовців високого рівня, і це буде стосуватися майна на мільярди євро.

Звісно, деякі росіяни будуть намагатися обійти і ці санкції. Але наразі це не так просто. Річ у тім, що зазначені санкції запроваджено п’ятим санкційним пакетом ЄС. Окрім країн, що є членами ЄС, до санкцій приєдналися Ліхтенштейн та Швейцарія. Для тих, хто буде намагатися обійти санкції, вибір юрисдикцій зовсім не великий — це Гібралтар, Кайманові Острови, Багами (багато фахівців вважають, що ці юрисдикції найближчим часом також обмежать операції росіян) та такі дещо «нові» юрисдикції, як Гонконг, країни Перської затоки, а також Сінгапур та Туреччина. Однак ще одна складність для росіян виникла в тому, що досі корпоративні схеми будувалися таким чином, що навіть якщо «кінцеві» структури будуть базуватися в зазначених юрисдикціях, нові обмеження прямо стосуються «проміжних» корпоративних структур у Швейцарії, Ірландії, а також, мабуть, у Великій Британії та Нідерландах та їхніх офшорах та інших країнах ЄС.

Ще одним неприємним «сюрпризом» для резидентів країни-агресора є та обставина, що для частини трастів характерна їх «прозорість» під час перереєстрації. Адже досі однією з причин створення таких корпоративних структур була можливість сховати кінцевого бенефіціара. А для деяких трастів зміна структури прямо веде до демонстрації реальних власників (і необхідності для останніх декларувати свої статки), що спричинить податкові проблеми для останніх.

 

Автор: Олександр Онуфрієнко, партнер Asters, к.ю.н.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA