600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 12–16 липня

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 12–16 липня

 • 19.07.2021 16:29
 1. Судді довіряють Вищій раді правосуддя найбільше з-поміж усіх інституцій

Судді продемонстрували високий рівень довіри до всіх судових інституцій. Зокрема, згідно з опитуванням судовій гілці влади загалом довіряють 86 % респондентів, Вищій раді правосуддя – 78 %. Крім того, Верховному Суду довіряють 75 % респондентів, Вищому антикорупційному суду – 67 %.

Такі результати незалежного опитування, проведеного у 2021 році в межах Програми реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Водночас зріс рівень довіри до судової влади серед учасників судових засідань. Згідно з опитуванням 2021 року 35 % респондентів (у 2019 році – 28 %) визнали, що довіряють судам, 30 % висловилися про нейтральне ставлення.

2. Діяльність секретаріату ВРП за І півріччя 2021 року в цифрах

Протягом січня – червня 2021 року секретаріатом Вищої ради правосуддя розглянуто 1499 звернень:

 • 1310 – від фізичних осіб,
 • 123 – від юридичних осіб,
 • 44 – від народних депутатів України та комітетів Верховної Ради України,
 • 22  – від об’єднань громадян.

За перші шість місяців 2021 року підготовлено 12 081 супровідний лист про надіслання до відповідних установ, суддям, скаржникам копій  актів, прийнятих Вищою радою правосуддя, дисциплінарними палатами ВРП та членами Ради, видано 19 492 копії актів ВРП та її органів.

3. Відкрито доступ до реєстру автоматизованого розподілу матеріалів

Відтепер інформація про розподіл матеріалів між членами Вищої ради правосуддя доступна кожному в режимі реального часу.

У Реєстрі вже міститься інформація про автоматизований розподіл матеріалів, які надійшли до ВРП з 9 березня 2021 року.

Пошук здійснюється за датою реєстрації заяви/провадження або за контекстом. Це дає можливість знайти потрібну інформацію за наявності мінімуму вхідних даних.

4. Відряджено трьох суддів 

13 липня 2021 року ВРП вирішила відрядити до Подільського районного суду міста Києва трьох суддів для здійснення правосуддя строком на один рік з 2 серпня 2021 року:

 • суддю Новомиргородського районного суду Кіровоградської області Лещенко Олену Василівну;
 • суддю Козелецького районного суду Чернігівської області Бузунко Олену Анатоліївну;
 • суддю Солонянського районного суду Дніпропетровської області Кітова Олександра Васильовича.

5. Протягом I півріччя звільнено 75 суддів

За загальними обставинами звільнено 68 суддів, а саме:

 • у зв’язку з поданням заяви про відставку – 67;
 • у зв’язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням – 1.

За особливими обставинами звільнено 7 суддів, зокрема:

 • за вчинення істотного дисциплінарного поступку – 6;
 • за результатами кваліфікаційного оцінювання суддю визнано таким, що не відповідає займаній посаді (підпункт 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України) – 1.

6. ВРП ініціювала обговорення питання невідкладного врегулювання законом розміру посадового окладу працівника апарату суду

За ініціативи Вищої ради правосуддя 13 липня 2021 року відбулася робоча нарада членів ВРП з очільниками Державної судової адміністрації України та Ради суддів України з метою невідкладного визначення першочергових кроків щодо підвищення обсягу видатків на виплату заробітної плати для працівників апаратів судів.

За результатами наради учасники дійшли згоди про визначення шляхів врегулювання критичної ситуації щодо фінансування апаратів судів та вирішили:

 • внести на розгляд Робочої групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні, створеної у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики, пропозиції щодо внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» для встановлення розміру посадових окладів державних службовців судів із метою подальшої законодавчої ініціативи;
 • внести пропозицію щодо визначення розрахунків заробітної плати працівникам апаратів судів з урахуванням стимулювальних виплат у розмірі не менш ніж 20 % посадового окладу;
 • передбачити розмір окладів працівників апаратів судів у Законі України «Про судоустрій і статус суддів»;
 • у разі внесення змін до Закону України «Про державну службу» в частині визначення окладів працівників апаратів судів врахувати особливості врегулювання Законом України «Про судоустрій і статус суддів» питання оплати праці вказаної категорії працівників;
 • переглянути розмір коефіцієнтів з оплати праці посадових окладів із визначенням коефіцієнтів для державних службовців судів.

7. Від початку року ВРП внесла Президентові України подання про призначення 35 суддів до місцевих судів

Протягом першого півріччя 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення про внесення Президентові України подання про призначення на посади 35 суддів до місцевих судів:

 • до місцевих загальних судів – 33 суддів;
 • до місцевого адміністративного суду – 1 судді;
 • до місцевого господарського суду – судді.

8. Розпочалася процедура відрядження суддів до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області

Відповідно до рішення від 13 липня 2021 року № 1542/0/15-21 оголошено про початок процедури відрядження двох суддів до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаного суду, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи. Перелік зазначених документів тут.

 9. Подовжено строк надання суддями згоди на відрядження до двох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 13 липня 2021 року  № 1540/0/15-21 та № 1543/0/15-21 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Одеського апеляційного суду та Лугинського районного суду Житомирської області до 23 липня 2021 року.

Рішеннями ВРП від 17 червня 2021 року № 1411/0/15-21 та від 1 липня 2021 року №1447/0/15-21 оголосила про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:

 • Одеського апеляційного суду – 10 суддів;
 • Лугинського районного суду Житомирської області – 1 судді.

10. ВРП відреагувала на повідомлення судді Кузнецовського міського суду Рівненської області про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя

Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Ірина Незнамова повідомила ВРП, що обвинувачений Т. заповів їй своє майно. Суддя Ірина Незнамова вважає, що твердження обвинуваченого Т. про їх «службове знайомство» та його дії щодо складення напередодні розгляду справи стосовно нього заповіту на користь судді є проявом незаконного впливу, тиску та втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя, за що ст. 376 КК України передбачено кримінальну відповідальність.

ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 376 КК України, за фактами, викладеними у повідомленні судді Кузнецовського міського суду Рівненської області Незнамової Ірини Миколаївни.

 11. Протягом першого півріччя 2021 року ВРП розглянула 163 повідомлення про втручання в діяльність суддів

Із початку року до ВРП надійшло 152 повідомлення про втручання в професійну діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та дії, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя. З урахуванням повідомлень, які надійшли в попередні періоди, у першому півріччі Рада розглянула 163 повідомлення.

За результатами розгляду 51 повідомлення про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя ухвалено 31 рішення про вжиття заходів реагування (звернення до прокуратури та органів правопорядку стосовно надання інформації про розкриття та розслідування злочинів; внесення до відповідних органів чи посадових осіб подання про виявлення та притягнення до встановленої відповідальності осіб, якими вчинено дії або допущено бездіяльність, тощо).

Розглянувши 112 повідомлень суддів, Рада ухвалила 23 рішення про затвердження 103 висновків членів ВРП про відсутність підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

12. ВРП звернулася до Офісу Генерального прокурора за фактами втручання в професійну діяльність судді Господарського суду Харківської області

ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1  статті 376 Кримінального кодексу України, за фактами, викладеними у повідомленні судді Господарського суду Харківської області Усатого В.О. Суддя Віталій Усатий повідомив, що невідома йому особа склала напередодні судового розгляду справи заповіт на його ім’я, використавши персональні дані без його згоди.

13. Із початку року Вища рада правосуддя розглянула більш ніж 6 тисяч дисциплінарних скарг

Протягом перших шести місяців 2021 року до Вищої ради правосуддя надійшло 5954 скарги щодо дисциплінарного проступку судді.

Упродовж цього періоду дисциплінарні палати та члени ВРП повністю завершили розгляд 6134 дисциплінарних скарг включно з тими, що надійшли у попередні роки.

За результатами розгляду дисциплінарних скарг дисциплінарними палатами ухвалено:

 • 128 рішень про відкриття дисциплінарної справи;
 • 154 рішення про повернення дисциплінарних скарг ухвалами Дисциплінарних палат;
 • 423 рішення про відмову у відкритті дисциплінарних справ;
 • 38 рішень про відмову у притягненні суддів до дисциплінарної відповідальності та закриття дисциплінарного провадження.

Усього протягом січня – червня 2021 року дисциплінарні палати ВРП прийняли 53 рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності 61 судді. За результатами розгляду дисциплінарних справ до суддів застосовано такі види дисциплінарних стягнень:

 • попередження – стосовно 29 суддів;
 • догана з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом одного місяця – стосовно 12 суддів;
 • сувора догана з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом трьох місяців – стосовно 13 суддів;
 • подання про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя – стосовно 1 судді;
 • подання про звільнення – стосовно 6 суддів.

14. ВРП задовольнила клопотання прокурора про повернення без розгляду клопотання про подовження строку тимчасового відсторонення від здійснення правосуддя судді Донецького окружного адміністративного суду

ВРП 15 липня 2021 року вирішила повернути без розгляду клопотання про подовження строку тимчасового відсторонення судді Донецького окружного адміністративного суду Череповського Євгена Володимировича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності першому заступнику Генерального прокурора Говді Роману Михайловичу на доопрацювання. 

15. Президент призначить дев’ятьох суддів

15 липня 2021 року Вища рада правосуддя ухвалила внести Президентові України подання про призначення на посади до місцевих судів:

 • КАЧАНКА Олександра Миколайовича – на посаду судді Луганського окружного адміністративного суду;
 • ЛУЧКА Романа Михайловича – на посаду судді Господарського суду Закарпатської області;
 • РЯНСЬКОЇ Вікторії В’ячеславівни – на посаду судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду;
 • ХУРСИ Олександра Олександровича – на посаду судді Одеського окружного адміністративного суду;
 • ЖЕЛІК Олександри Мирославівни – на посаду судді Львівського окружного  адміністративного суду;
 • ГРЕСЬКА Олега Романовича – на посаду судді Рівненського окружного адміністративного суду;
 • ДУПЛЯКА Степана Анатолійовича – на посаду судді Господарського суду Дніпропетровської області;
 • САДОВОЇ Марії Іванівни – на посаду судді Окружного адміністративного суду міста Києва;
 • ЧАПЛИК Ірини Дмитрівни – на посаду судді Львівського окружного адміністративного суду.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA