прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Члени ВРП масово подали у відставку — Етична рада порушила закон

Члени ВРП масово подали у відставку — Етична рада порушила закон

  • 09.02.2022 16:20

У вищій раді правосуддя заявили про порушення закону з боку Етичної ради. Це стало причиною того, що члени ВРП масово подали у відставку.

Що сталося?

8 лютого Етична рада повідомила всіх 14 членів ВРП, які обрані або призначені на посади, про початок проведення щодо них одноразового оцінювання на предмет відповідності критеріям професійної етики та доброчесності.

Про те, що це станеться у цей період, було відомо з 1 грудня 2021 року. Тоді Етична рада провела своє перше засідання. На ньому був затверджений регламент, а згодом (12 грудня) і методологія оцінювання.

З них було відомо, що Етична рада планує розпочати оцінювання чинних членів ВРП не пізніше за 8 лютого 2022 року незалежно від того, чи встигне до цього часу провести оцінку кандидатів на вакантні посади членів ВРП. Потім співбесіди з кандидатами взагалі було перенесено до завершення перевірки членів ВРП.

Таких вакансій у грудні було 4, а після відставки представників адвокатури у 26 січня 2022 року — 6.

Попри те що з 27 січня ц.р. кількість членів ВРП стала меншою за мінімально необхідну, ВРП продовжила працювати, адже з урахуванням Голови ВС, що входить до складу ВРП за посадою, в раді залишалося 15 членів.

Тепер щодо 14 з них розпочато перевірку на доброчесність та дотримання професійної етики.

Заява ВРП

У ВРП вважають, що підхід Етичної ради не має легітимної мети, позаяк має наслідком порушення принципу інституційної безперервності Вищої ради правосуддя.

Там стверджують, що:

  • перевірка чинних кандидатів до заповнення вакансій у ВРП не відповідає вимогам Закону України від 14 липня 2021 року № 1635-IX, пункт 4 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» якого зобов’язує зберігати можливість здійснення повноважень ВРП;
  • можливість здійснення повноважень ВРП обумовлена наявністю у її складі щонайменше п’ятнадцяти обраних (призначених) членів ВРП, серед яких більшість становлять судді (стаття 131 Конституції України).

У ВРП також нагадали, що публічно та послідовно дотримувались позиції про те, що:

  • окремі зміни, запроваджені Законом № 1635-IX, здійснено у спосіб, який не відповідає Основному Закону;
  • зокрема, йдеться про формування Етичної ради, її повноважень та визначення порядку ухвалення рішень.

Таку позицію підтримав Пленум Верховного Суду. Конституційний  Суд України відкрив конституційне провадження (ухвала від 3 листопада 2021 року № 165-1(I)2021).

Також у заяві йдеться про те, що члени ВРП уже висловлювали свою позицію стосовно неконституційності повноважень Етичної ради, зокрема:

За таких обставин члени ВРП, які ухвалювали згадані акти, вважають неприйнятною участь у процедурах оцінювання, ініційованих Етичною радою.

«Враховуючи, що Етичною радою такі процедури, попри критичну межу повноважності ВРП та всупереч імперативним вимогам закону, розпочато першочергово з усіх чинних членів ВРП одночасно, це  спонукає до дострокового складення повноваження більшістю членів ВРП», — йдеться у заяві.

Наслідки заяви та відставки членів ВРП

Зауважимо, що Закон № 1635-ІХ не містить процедури зупинення оцінювання, розпочатого Етичною радою. А отже, подальша відставка членів ВРП після початку процедури:

  • не перешкоджатиме перевірці їхньої доброчесності,
  • не зобов’язує Етичну раду припинити оцінювання,
  • не позбавляє Етичну раду можливості ухвалити висновок щодо доброчесності або недоброчесності особи.

Зауважимо, що станом на момент підготовки новини інформації про проведення засідання ВРП з питань відставки чинних членів комісії 9 лютого ц.р. не було. У запланованому на 10 лютого ц.р. порядку денному також цього питання поки що немає.

Зазначимо: для того щоб піти у відставку, члени ВРП мають проголосувати за відставку відповідних осіб хоча б з наступного дня. Оскільки миттєва відставка хоча б одного з них зробить засідання нелегітимним навіть з урахуванням позиції ВРП стосовно повноважності після 27 січня ц.р.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA