«Частка банкрутства в системі всіх аукціонів, які проходять через "Прозорро. Продажі", значно зросла» — Олексій Соболев, директор ДП «Прозорро. Продажі» — PRAVO.UA «Частка банкрутства в системі всіх аукціонів, які проходять через "Прозорро. Продажі", значно зросла» — Олексій Соболев, директор ДП «Прозорро. Продажі» — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Частка банкрутства в системі всіх аукціонів, які проходять через "Прозорро. Продажі", значно зросла» — Олексій Соболев, директор ДП «Прозорро. Продажі»

«Частка банкрутства в системі всіх аукціонів, які проходять через “Прозорро. Продажі”, значно зросла» — Олексій Соболев, директор ДП «Прозорро. Продажі»

  • 14.07.2022 14:29

Вчора в рамках VII Форуму з реструктуризації та банкрутства Олексій Соболев, директор ДП «Прозорро. Продажі», у форматі відкритого інтерв’ю розповів про ситуацію з продажем майна боржників-банкрутів через «Прозорро. Продажі». Відповідаючи на запитання Вадима Кізленка, радника ЮФ «Ілляшев та Партнери», він детально проаналізував, як змінювалися завантаженість ресурсу та активність покупців, а також яка частка торгів припадає на банкрутні провадження.

Пропонуємо вашій увазі текстову версію інтерв’ю.

— Коли ви відновили продажі на вашому ресурсі? Які зараз обсяги торгів?

— Система “Прозорро. Продажі” не припиняла свою діяльність із початку повномасштабної війни, аукціони проходили навіть 24 лютого. За цей час система повністю переїхала у «хмару» Amazon Web Services (AWS) у США. Тобто якщо український дата-центр відключиться, це ніяк не зашкодить системі. Навіть після початку повномасштабного вторгнення були випадки, коли люди продовжували працювати над тим, щоб вчасно завершити всі етапи аукціону, та все ж це був, скоріше, виняток, ніж правило.

У цілому, обсяги продажів у системі впали на 80%, до травня 2022 року ми спостерігали суттєве падіння кількості аукціонів. У цифрах довоєнний показник продажів з 1—2 млрд грн щомісяця скоротився до 150—270 млн грн на місяць. З травня 2022 року ситуація почала покращуватися. Ми бачимо, що люди зацікавлені в аукціонах за різними напрямами, попит є.

Уже сьогодні в системі оголошено понад 2,8 тисячі нових аукціонів, загальна стартова вартість яких 2.4 млрд грн. З них на майже 922 млн грн — лоти на аукціонах із процедури банкрутства, таких аукціонів у системі 160.

— Яка була ситуація з тими лотами, які виставили на перші дні війни? Тобто 24—25 лютого 2022 року…

— Аукціони відбувалися 24 і 25 лютого. На них приходили покупці. Ринок землі, який запустився лише в листопаді минулого року, і досі дуже конкурентний — в середньому більш як троє учасників на аукціоні. На початку війни на торгах змагалося по 5 учасників за українську землю. І така тенденція зберігається. Зараз бачимо, що люди дуже цінують українську землю, вірять, що це хороша інвестиція, і зараз це найконкурентніші аукціони в системі.

Що стосується ринку банкрутства, в середньому до 24 лютого 2022 року без урахування топугод щомісяця успішно закривалися аукціони на суму 115 млн грн. Зараз ринок почав відновлюватись після «дна», спричиненого  повномасштабним вторгненням. У березні закритих угод із процедури банкрутства було всього на 1,3 млн грн. Це дуже мало. Зараз у середньому проходить аукціонів на 55 млн грн на місяць. Для порівняння раніше за підсумками аукціонів обсяги реалізації за процедурою банкрутства становили 400—800 млн грн на квартал, зараз це — 200—300 млн грн на квартал. Тобто напрям банкрутства демонструє непогані показники. І ми вдячні всім, хто користується системою.

— Чи змінилася активність та пріоритети покупців? Що має попит? Які були знакові лоти за цей час?

— По землі не змінилися, ринок землі запустився у листопаді 2021 року і залишається конкурентним. З того, що трохи змінилося: більше людей приходить на оренду. Це один з активних напрямів. Там і лотів більше, і конкуренція є. Наприклад, наприкінці квітня 2022 року Львівська міська рада продала земельну ділянку несільськогосподарського призначення. Пʼять учасників змагалися за цю ділянку, і ціна за ділянку зросла з 8 млн грн до 17 млн грн.

Або дуже-дуже популярні та конкурентні лоти — оренда всього, що пов’язано з агросектором. Наприклад, оренда барж, елеваторів тощо. Зрозуміло чому: потужностей таких не так багато і потрібно вивозити зерно.

Щодо нерухомості. Вона продається нормально, скоріше, бракує пропозиції. Раніше багато нерухомості виставлялося державою під час приватизації. Зараз приватизація заблокована. Але в парламенті зараз на розгляді є законопроєкт, який має на меті її відновити.

Найбільші аукціони в системі за час війни відбулися саме з процедури банкрутства. Так, у червні в системі успішно продали майно боржника ТОВ «Інтер-А», під час торгів ціна зросла з 11.5 млн грн до 44 млн грн. Ще один успішний аукціон — із продажу рухомого та нерухомого майна банкрута ПАТ «Жашківський маслозавод», на якому ціна з 13.2 млн грн зросла до понад 17 млн грн.

— Що з цінами, якщо порівнювати довоєнний період і час війни?

— Ціна не спадає. Важко порівняти з довоєнним періодом, бо все працює на 20—30% від того, як було. Сказати, що щось системно стало по Україні менше коштувати, не можу. Звісно, трохи знизилася конкуренція, яка в середньому має призводити до зниження цін, але краху ми не бачимо. Як і не бачимо падіння успішності аукціонів.

— Яку частку в торгах становлять лоти, які реалізуються в рамках процедур банкрутства?

— У 2021 році в частці доходу сумарно всієї системи лоти банкрутства становили 13% (трохи більш як 2 млрд грн) без урахування найбільшого лота, який був проданий у 2021 році, — Дніпровського металургійного комбінату. Від початку війни за всіма вже завершеними та підписаними угодами лоти банкрутства становлять 30% від загальної суми продажів у системі (майже 200 млн грн) та 8% від кількості. Частка банкрутства в системі всіх аукціонів, які проходять через “Прозорро. Продажі”, значно зросла. Через те що, наприклад, була заблокована приватизація, а банкрутство працює.

У цілому, від початку реформи в системі працюють понад 400 арбітражних керуючих та  укладено угод більш ніж на 13 млрд гривень. Цікавий факт полягає в тому, що з 1214 свідоцтв арбітражних керуючих (за даними МЮ) в системі зареєстрований 401 арбітражний (тобто менш ніж 30%). Із цих 401 понад 100 аукціонів за весь час оголосили всього 24 арбітражні керуючі, тобто 6%.

— Які ви можете назвати резонансні справи з банкрутства за весь час у системі?

— Минулого року проходила найбільша угода в системі на 9 млрд грн, якраз у процедурі банкрутства, яка закрилася за 10 днів, — це продаж Дніпровського меткомбінату. Тобто навіть така велика угода може закриватися в системі онлайн. Ще з гучних продажів можу назвати нерухомість ТОВ «Амстор» — 456 млн грн, майно ДП «Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» за 450,5 млн грн та земельну ділянку ТОВ «Чумацький шлях» за 227 млн грн.

— У чому особливість реалізації таких активів?

— У банкрутстві в середньому нижча конкуренція тому, що майно специфічне. Наявний юридичний шлейф: далі може бути складно працювати з такою нерухомістю. Однак у системі є приклади успішних аукціонів з одним учасником. У середньому ціна зростає на 16% навіть за наявності лише одного учасника, бо механіка аукціону побудована так, що до початку аукціону він не знає ні скільки в нього конкурентів та хто саме, ні якими ставками вони будуть змагатися, отже, цей учасник одразу намагається запропонувати більше.

Люди в банкрутстві значно більше додають до стартової. Стартова ціна доволі невизначена, і вони бояться, що хтось прийде з початковою вищою ставкою і вони не будуть контролювати перебіг аукціону, тож таким способом можуть його програти. Це такі головні відмінності напряму банкрутства від інших напрямів.

Особливістю таких активів є ще й те, що це активи, ринкову вартість яких визначити складно (в кожного лота є багато чинників, історія, яка впливає на формування вартості). Тому досвід торгів у системі “Прозорро. Продажі” та зароблені мільярди до різних бюджетів показують, що онлайн-аукціон із чесними і прозорими правилами — найкращий інструмент ефективно продати такі активи.

— Яка частка торгів із продажу майна банкрутів завершується укладенням реальних контрактів?

— За період 2021—22 років із тих аукціонів, що відбулися (2600 аукціонів), 91% завершився підписанням угод. Решта 9% аукціонів не завершилися підписанням із різних причин, найчастіше — через технічні помилки в описі аукціону, у визначенні розміру гарантійного внеску чи неправильно визначену граничну вартість зниження тощо.

— Скільки угод скасовується в судовому порядку? Які найпопулярніші підстави скасування результатів торгів?

— У нас немає жодного прецеденту оскарження аукціону саме як процедури продажу майна, в цьому перевага абсолютної прозорості та дворівневості системи.

Ми не беремо участі в жодному судовому засіданні, де є питання до системи. Те, що стосується “Прозорро. Продажі”, на 100% працює, як потрібно.

— Які переваги “Прозорро. Продажі” порівняно з іншими торговельними майданчиками (в процедурах банкрутства)? Що нового та інноваційного ви пропонуєте учасникам?

— Головне — система дворівнева. До нас підключені різні майданчики, через які арбітражні керуючі можуть оголошувати лоти або як учасник приходити на торги купувати. І система добре працює, адже забезпечує прозорість, гарантує безпеку кожного аукціону і унеможливлює маніпуляції.

До початку реформи в 2019 році майно боржників продавалося в ручному режимі, найбільша угода тоді становила 150 млн грн. На сьогодні аукціони відбуваються онлайн та у відкритому режимі, де всі можуть побачити перебіг аукціону. До початку аукціону ніхто не знає кількості учасників та початкових ставок. А ім’я переможця стає відомим після закінчення аукціону.

Також в нас є модуль аналітики, вся інформація відкрита на bi.prozorro.sale. Ви як бізнес, який хоче брати участь в аукціонах з банкрутства, можете перевірити: обираєте арбітражного керуючого, дивитеся, скільки він виставляє майна, яка успішність, кількість скасованих аукціонів. І так ви бачите, в якого арбітражного керуючого скільки закривається угод. Це додає довіри до системи, арбітражних керуючих, держави. А бізнесу — можливість приходити на аукціони і вигравати.

З банкрутством активно працює десь із десяток майданчиків. Їх також можна подивитися на bi.prozorro.sale.

— Яка ваша ринкова частка? Зокрема, в частині продажу майна боржників-банкрутів?

— Згідно із законодавством все майно боржників продається лише через систему “Прозорро. Продажі”. Оскільки наша система є дворівневою, до неї підключено понад 40 приватних майданчиків, через що монополії не існує.

Ми об’єднуємо всі майданчики, які працюють на ринку банкрутства. У нас як ДП немає завдання від держави заробляння дивідендів чи іншого прибутку. Нам потрібно покривати витрати на адміністрування системи, яка допомагає майданчикам змагатися за клієнта. Тому все проходить через систему. Топовий майданчик займає десь 20% ринку. Це доволі конкурентно. Немає такого, щоб хтось захопив весь ринок і у вас не було вибору. Він є.

— Як ви в цілому оцінюєте ефективність процедур банкрутства в Україні, зокрема в частині продажу майна банкрутів? Що варто змінити як на практиці, так і на рівні законодавства?

— Кількість судових справ, які розглядали скарги до появи системи, були тисячі щороку. Тепер їх немає. Угоди на десятки і сотні мільйонів гривень закриваються за 10 днів у системі онлайн. Банкрутство стабільно працює навіть у війну. В нас є багато статистики, і якщо законотворці вирішать щось змінювати, ми готові показати на цифрах.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA