Коли зупиняється перебіг строків досудового розслідування у зв’язку із запитом прокурора про надання доказів - пояснює ККС ВС — PRAVO.UA Коли зупиняється перебіг строків досудового розслідування у зв’язку із запитом прокурора про надання доказів - пояснює ККС ВС — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Коли зупиняється перебіг строків досудового розслідування у зв’язку із запитом прокурора про надання доказів – пояснює ККС ВС

Коли зупиняється перебіг строків досудового розслідування у зв’язку із запитом прокурора про надання доказів – пояснює ККС ВС

  • 29.09.2021 09:00

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду вказав: формальна наявність у матеріалах кримінального провадження запиту прокурора, прийнятого в порядку ч. 6 ст. 290 КПК, не зумовлює зупинення перебігу строку досудового розслідування у випадку відсутності доказів його надіслання чи вручення стороні захисту.

Суть справи

Ухвалою суду першої інстанції (з яким погодився апеляційний суд) кримінальне провадження за обвинуваченням особи у вчинені злочину, передбаченого ч. 3 ст. 301 КК, закрито у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування.

Прокурор не погодився з позицією місцевого суду про те, що лише строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не включається у строк досудового розслідування, та вважав, що процес ознайомлення сторони обвинувачення з доказами захисту має включатись у строки досудового розслідування.

Висновок ККС ВС (постанова 21 вересня 2021 року у справі № 756/6018/20)

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду лишив касаційну скаргу прокурора без задоволення та зазначив таке.

Доводи прокурора зводились до незгоди з висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК, тобто у зв’язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи.

Положеннями ст. 219 КПК  визначено, що строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення у ЄРДР до дня:

  • звернення до суду з обвинувальним актом,
  • клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру,
  • клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження (ч. 1 ст. 219 КПК).

З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування має бути закінчено протягом двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину (п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК).

У матеріалах цього кримінального провадження містився запит прокурора від 15 травня 2020 року про надання доказів стороною захисту. Однак будь-яких відміток про його отримання стороною захисту або про надіслання на адреси підозрюваної чи захисника матеріали кримінального провадження не містять.

Суд звертає увагу, що сторона обвинувачення не була позбавлена можливості вручити запит про надання доказів сторони захисту 15 травня 2020 року, коли обвинувачена особа ознайомлювалася з матеріалами досудового розслідування, або 18 травня 2020 року, тобто під час ознайомлення із цими матеріалами захисником.

Окрім цього, неспроможними є посилання прокурора у касаційній скарзі на те, що доказами отримання запиту є підписи підозрюваної та захисника, які містяться в додатку до протоколу ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Адже в додатку до протоколу про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 15 травня 2020 року такого документа, як запит прокурора, немає взагалі.

Враховуючи викладене, колегія суддів наголошує, що формальна наявність у матеріалах кримінального провадження запиту прокурора, прийнятого в порядку ч. 6 ст. 290 КПК, не зумовлює зупинення перебігу строку досудового розслідування у випадку відсутності доказів його надіслання чи вручення стороні захисту.

На переконання колегії суддів, у цьому кримінальному провадженні скерування обвинувального акта до суду відбулося поза межами строку досудового розслідування, а тому висновки судів про наявність підстав для закриття кримінального провадження згідно з п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК є правильними.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA