Застосування до трудових правовідносин із фармацевтичними працівниками цивільно-правових норм є недопустимим — КАС ВС — PRAVO.UA Застосування до трудових правовідносин із фармацевтичними працівниками цивільно-правових норм є недопустимим — КАС ВС — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Застосування до трудових правовідносин із фармацевтичними працівниками цивільно-правових норм є недопустимим — КАС ВС

Застосування до трудових правовідносин із фармацевтичними працівниками цивільно-правових норм є недопустимим — КАС ВС

  • 17.06.2022 14:51

Здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами фізичними особами за цивільно-правовими договорами є порушенням чинного законодавства.

Такий висновок зробив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у спорі з оскарження припису та накладення штрафу управлінням Державної служби України з питань праці. Постанова прийнята 18 травня 2022 року у справі № 280/205/20.

Обставини справи

Господарське товариство просило суд визнати протиправними та скасувати припис і постанову ГУ Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу через допущення фармацевтичних працівників до роботи без укладення трудового договору.

Товариство здійснює господарську діяльність із роздрібної торгівлі лікарськими засобами на підставі ліцензії, виданої Державною службою України з лікарських засобів.

Місцевий адміністративний суд, рішення якого залишено в силі апеляційним судом, задовільнили позов.

Рішення мотивовано тим, що у правовідносинах між позивачем та фізичними особами містяться ознаки, характерні саме для цивільно-правових відносин між роботодавцем та найманим працівником. А саме: встановлено визначений обсяг виконання робіт та її кінцевий результат.

Також враховано, що протягом 2017–2018 років особи працювали за основним місцем роботи в центрі первинної медико-санітарної допомоги. Тому вони підпорядковувалися та виконували правила внутрішнього розпорядку цієї установи. Відповідно, центр забезпечував зазначеним особам умови праці.

Вказані рішення скасував КАС ВС та ухвалив нове рішення – про відмову в задоволенні позову.

Висновки ВС

У своїй постанові КАС ВС зробив такі висновки:

  • здійснювати торгівлю фармацевтичною продукцією повинні особи, які відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим Міністерством охорони здоров’я України;
  • товариство допустило здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами фізичними особами за цивільно-правовими договорами, а не працівниками за трудовими договорами чи суб’єктами господарювання – ліцензіатами, що є порушенням чинного законодавства;
  • фармацевтичне обслуговування є результатом професійної діяльності фармацевтичних працівників з метою збереження та підтримання здоров’я громадян. Застосування позивачем до трудових правовідносин цивільно-правових норм є недопустимим і може призвести до негативних наслідків та заподіяти шкоду життю й здоров’ю людини.

Тож КАС ВС визнав необґрунтованими висновки судів про те, що фізичні особи працювали за основним місцем роботи в центрі первинної медико-санітарної допомоги і підпорядковувалися та виконували правила внутрішнього розпорядку відповідної установи, оскільки трудове законодавство передбачає можливість працювати за сумісництвом або суміщенням посад.

«У зв’язку з цим позивач мав можливість оформити з відповідними фізичними особами трудові відносини згідно з КЗпП України», — наголошено в постанові КАС ВС.

Також читайте: КАС ВС застосував презумпцію правомірності рішень платника податків у спорі щодо застосування ставки акцизного податку

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA