VIII Міжнародний форум із захисту бізнесу: Віктор Дубовик розповів про тенденції рейдерства під час війни — PRAVO.UA VIII Міжнародний форум із захисту бізнесу: Віктор Дубовик розповів про тенденції рейдерства під час війни — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » VIII Міжнародний форум із захисту бізнесу: Віктор Дубовик розповів про тенденції рейдерства під час війни

VIII Міжнародний форум із захисту бізнесу: Віктор Дубовик розповів про тенденції рейдерства під час війни

  • 13.09.2023 14:34

Роботу VIII Міжнародного форуму із захисту бізнесу продовжило обговорення ситуації з рейдерством. Про типові рейдерські схеми під час війни та ефективні механізми захисту розповів у форматі відкритого інтерв’ю Віктор Дубовик, керівник Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України, відповідаючи на запитання Ярослава Нагалки, радника АО LES.

Я.Н.: За час повномасштабного вторгнення питання рейдерства мало відійти в сторону. Натомість у суспільства складається враження, що рейдерство збільшило свої масштаби. Який на сьогодні стан речей стосовно цього явища?

В.Д.: Ми не можемо стверджувати, що у нас відбувається збільшення кількості випадків рейдерства. Я це заявляю безпосередньо з тієї кількості скарг, які надходять до Офісу протидії рейдерству і до Міністерства юстиції і з тієї кількості скарг, які задовольняються та скасовуються реєстраційні дії.

Те, що суспільством рейдерство сприймається набагато гостріше, як внутрішня проблема, на яку держава має реагувати ще більш оперативно, ніж в довоєнні часи, —  це дійсно так.

Що зробила держава, щоб цього не було? Безпосередньо з 24 лютого відбуваються зміни у сфері реєстраційного законодавства, яке намагається встигати за тим, що у нас відбувається в зовнішньому середовищі, на юридичному ринку зокрема. У нас прийнято дуже багато змін до законів, прийнято законопроєкти №№ 3774, 9156-д, які безпосередньо стосуються сфери рейдерства і протидії цьому явищу в законодавчому полі.

Я.Н.: Які найпоширеніші рейдерські схеми використовуються на практиці? Чи зазнали вони змін під час війни?

В.Д.: Захоплення права власності у нас відбувається двома шляхами: в реєстрі нерухомого майна або в реєстрі юридичних осіб. Тому ми маємо розділяти те, що у нас відбувається у сфері нерухомості та, образно кажучи, бізнесу.

Щодо реєстру юридичних осіб найбільш поширені випадки — використання підроблених довіреностей, які нібито отримані на вчинення повноважень щодо відчуження корпоративних прав, проведення загальних зборів та участі в них, які видані за кордоном. Наразі найбільше це Польща і Туреччина. На підставі підроблених довіреностей, нібито виданих в цих країнах, відбувається дуже багато незаконних реєстраційний дій, яким в Україні намагаються надати вигляду законності, легалізувати й проводити те, що можна назвати рейдерством.

Міністерство юстиції вже напрацювало алгоритми, яким чином ми можемо встановлювати неправомірність таких реєстраційних дій та повертати майно законному власнику.

Щодо реєстру нерухомого майна: до початку повномасштабного вторгнення найбільше було дій щодо укладання договорів оренди. Після 24 лютого ця тенденція зберігається.

Я.Н.: Одним із ключових елементів у реалізації більшості рейдерських схем є державний реєстратор. Тому наступне запитання таке: чи можливо реалізувати рейдерське захоплення шляхом вчинення реєстраційних дій, не вступивши у злочинну змову з державним реєстратором?

В.Д.: Повертаючись до ситуації з орендою: дуже часто реєстратор не знає, що ті дії, які він вчиняє, насправді є позбавленням законного власника його майна. Використовуються підроблені документи, державний реєстратор не наділений повноваженням перевіряти такі документи, він може лише встановити їх відповідність закону, наявність у них необхідних відомостей.

На жаль, трапляються й факти злочинної змови.

Я.Н.: Конституційний Суд України визнав неконституційним одне з повноважень Міністерства юстиції. Як це позначилось на роботі Колегії?

В.Д.: З 16 травня 2023 року ми втратили повноваження на розгляд скарг у сфері державної реєстрації. І ця правова невизначеність і відсутність наших повноважень тривала до кінця червня 2023 року. Законопроєкт № 9156-д, який вже став законом, фактично повертає ті повноваження, які були в Мін’юсту, щодо скасування реєстраційних дій — зараз вони називаються анулюванням реєстраційних дій. Наразі ми маємо право анульовувати дії державних реєстраторів та застосовувати до них санкції.

Я.Н.: Які існують найбільш ефективні механізми захисту від рейдерства?

В.Д.: Дружні обтяження ніхто не скасовував. Використовуйте цей механізм як захист від рейдерських атак. Це найбільш дієво з того, що працює.

По-друге, завжди майте напоготові скаргу на незаконні реєстраційні дії щодо ваших активів — вам потрібно буде вписати лише номер реєстраційної дії, яку ви оскаржуєте, та оперативно подати скаргу.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA