«Відновлення економіки неможливе без бізнесу, заснованого на інноваціях» — Микола Потоцький, радник «Дубинський і Ошарова», президент БФ «НАПА» — PRAVO.UA «Відновлення економіки неможливе без бізнесу, заснованого на інноваціях» — Микола Потоцький, радник «Дубинський і Ошарова», президент БФ «НАПА» — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Відновлення економіки неможливе без бізнесу, заснованого на інноваціях» — Микола Потоцький, радник «Дубинський і Ошарова», президент БФ «НАПА»

«Відновлення економіки неможливе без бізнесу, заснованого на інноваціях» — Микола Потоцький, радник «Дубинський і Ошарова», президент БФ «НАПА»

  • 15.08.2022 14:45

Про діяльність благодійного фонду «НАПА», ситуацію у сфері захисту ІР-прав, значення інновації в повоєнній відбудові України «Юридичній практиці» розповів Микола Потоцький, радник «Дубинський і Ошарова», адвокат, патентний повірений, президент благодійного фонду «НАПА»

Ваш фонд створений цього року це пов’язано з війною чи так збіглося?

— Створення фонду, звісно, обумовлено збройною агресією російської федерації проти України. Але ідея фонду виникла раніше. Національна асоціація патентних повірених України, члени якої стали засновниками фонду, від самого початку її створення ставила перед собою більш широкі цілі, ніж захист професійних інтересів членів Асоціації. Соціальна та гуманітарна допомога членам НАПА була і є в пріоритеті діяльності Асоціації, тож війна лише об’єднала наші зусилля та пришвидшила процеси формалізації організації.

Ви знаєте, скільки фахівців з ІВ служать в армії зараз, хоч приблизно? А скільки постраждало від війни?

— Про всю сферу інтелектуальної власності відповісти не можу, але з членів НАПА четверо служать в ЗСУ, а в родині майже кожного з членів є родичі, які служать або працюють в ЗСУ. Війна так чи інакше торкнулась кожного з членів НАПА: комусь довелось виїхати за кордон, рятуючи своїх рідних, у когось пошкоджено майно. На щастя, всі члени НАПА живі — це найвища цінність!

Микола Потоцький та Юлія Прохода — засновки фонду, члени Національної асоціації патентних повірених України, та Дмитро Картушин, захисник України, патентний повірений, керуючий партнер юридичної компанії «Картушин Партнерз», член НАПА

— Взагалі наскільки галузь ІВ є зараз актуальною для українських та іноземних компаній в Україні?

— ІР-сфера була і залишається актуальною для бізнесу. Певна річ, в перші місяці війни активність заявок на реєстрацію об’єктів права інтелектуальної власності впала до 30% порівняно з аналогічними місяцями минулого року. Проте нині бачимо відновлення. В цілому, якщо порівнювати обсяги поданих заявок за перше півріччя 2021-го та перше півріччя 2022 року, маємо до 57 % від торішніх обсягів.

Звісно, активність у частині реєстрацій прав інтелектуальної власності не може надати повну картину залученості бізнесу в інтелектуальну власність. Тут потрібно враховувати інформацію про комерціалізацію, трансфер та ліцензування прав, а також процеси захисту прав. Водночас саме ця інформація дає змогу зрозуміти, що інвестор продовжує обирати Україну як перспективну юрисдикцію для бізнесу.

І в цьому аспекті також важлива позиція професійних організацій. Національна асоціація патентних повірених України, беручи участь у міжнародних заходах, завжди доносить ідею про те, що патентні повірені України працюють, державні інституції функціонують і Україна була і залишається перспективною юрисдикцією для ведення бізнесу та інвестування. Охорона інтелектуальної власності в Україні – свідчення підтримки та віри наших міжнародних партнерів у майбутнє України.

— Розкажіть, будь ласка, про основні програми фонду. Скільки людей звернулось по допомогу і як саме допомагаєте?

— Створюючи фонд, ми окреслили для себе основні напрями робіт за відповідними програмами. Ми розуміємо, що збройна агресія викликала проблеми з житлом, забезпеченням ліками і продовольством, із трансфером вимушено переміщених осіб.

Говорячи про житлову програму, ми розуміємо, що маємо сприяти в забезпечені тимчасовим житлом членів НАПА, які мають відповідні проблеми, потребують відновлення житла. За цією програмою планується як збір коштів на вирішення потреб з житлом, так і знаходження тимчасового житла. В перші місяці війни члени НАПА активно долучались до пошуку та розміщення тих, хто був змушений виїхати чи то за межі свого населеного пункту, чи то за межі України.

Медична програма має на меті сприяння в забезпечені лікарськими та медичними засобами, протезами, а також допомагає організувати лікування та реабілітацію осіб, які постраждали через військову агресію. В перший місяць війни, коли Київська область перебувала в облозі, ми за допомогою волонтерських організацій знаходили та доставляли ліки.

Освітня програма передбачає залучення коштів для допомоги в набутті додаткової освіти чи статусу, підвищенні кваліфікації, для продовження професійної діяльності у сфері інтелектуальної власності. Ми дуже хочемо, щоб представники IP сфери мали можливість набувати нових знань та компетенцій як в Україні, так і за кордоном. Тож якщо член нашої асоціації потребуватиме допомоги за цим напрямом, ми ініціюємо відповідну акцію.

— Я би хотіла окремо спитати про програму Business-Up – сприяння у відбудові інноваційного бізнесу, який постраждав через військову агресію російської федерації. Що зараз відбувається в її межах, звідки ви берете фінансування на неї? Та й взагалі, хто допомагає грошима на ваші програми?

— Програма Business-Up — це наш погляд у майбутнє. Ми переконані в тому, що відновлення економіки неможливе без бізнесу, заснованого на інноваціях. Патентні повірені як радники з питань інтелектуальної власності найбільш дотичні до інноваторів, винахідників та представників креативних індустрій, глибокого обізнані з викликами, з якими вони стикаються. Тож ми хочемо, щоби фонд, створений патентними повіреними, мав змогу долучатись до розвитку інноваційного бізнесу. В цьому контексті фонд є інструментом як для залучення фінансових ресурсів, так і для допомоги щодо освітніх та інформаційних потреб.

Фонд фінансується як членами НАПА, так і громадянами, які сповідують наші цінності і готові допомагати. Часто ми отримуємо допомогу від наших колег з-за кордону. Патентні повірені з Європи та Сполучених Штатів, представники професійних організацій у сфері інтелектуальної власності донатять під конкретні запити. І ми за це їм глибоко вдячні.

Мамука Пейкрішвілі (патентний повірений, член НАПА) та Юлія Прохода (член правління НАПА). У березні було ініційовано збір коштів і придбано тепловізор для підрозділу, де служить пан Пейкрішвілі

— Інформаційна діяльність не менш важлива, що ви робите в цьому плані? Чи ведете ви якісь кампанії проти росії? Їх тепер вже “законний” паралельний імпорт, прокат іноземних фільмів без дозволів — це ж дичина, яка нагадує про 90-ті. Чи будуть якісь адекватні відповіді від правовласників?

— Активність фонду на інформаційному фронті не настільки показова, як заходи Національної асоціації патентних повірених України. З перших днів повномасштабної війни НАПА скерувала сотні звернень до представників професії, професійних організацій, органів державної влади та міжнародних і міжурядових організацій. НАПА послідовно відстоює позицію про необхідність виключення російської федерації зі Всесвітньої організації інтелектуальної власності, а представників країни-агресора — з керівних органів міжнародних організацій, припинення будь-якого професійного спілкування, недопущення відповідних осіб до участі в національних та міжнародних заходах. Ми також обстоюємо позицію щодо позбавлення роспатенту статусу міжнародного пошукового органу, закриття представництва ВОІВ в російській федерації і необхідності відкриття такого представництва в Україні.

Щодо політики російської федерації стосовно прав інтелектуальної власності, нівелювання її правової охорони, відмови у задоволенні позовів на підставі єдиної мотивації про те, що позивач є представником «недружньої» країни, — це є черговим свідченням цивілізаційної, світоглядної та культурної прірви між нашими країнами.

Україна в надскладні історичні часи відстоює права інтелектуальної власності, парламент ухвалює закон, який дозволяє не втратити права інтелектуальної власності, надає пільги для сплати відповідних державних зборів та вчинення дій з охорони прав. Крім того, наразі в першому читанні прийнято законопроєкти про авторське право та посилення захисту прав. Тож Україна демонструє увагу до охорони прав інтелектуальної власності, підтверджує свій намір розбудовувати інноваційну економіку.

 — Хто може отримати допомогу від вас і як задонатити, якщо якраз людина прочитала і вирішила підтримати вас?

— Наш фонд орієнтований на допомогу представникам IP-сфери, тож отримати допомогу можуть члени НАПА та їх родини, кандидати в члени НАПА та їх родини, представники у справах інтелектуальної власності (патентні повірені), автори та винахідники, фахівці, які мають освіту у сфері інтелектуальної власності та стаж роботи в ній щонайменше 5 років.

І так, користуючись нагодою, ми запрошуємо долучитись до збору коштів, який ми ініціювали на підтримку Єгора Шаповалова — родича членкині правління Національної асоціації патентних повірених України Юлії Проходи.

Єгор Шаповалов до поранення

Єгору 20 років. Він студент Київського національного університету імені Тараса Шевченка. З березня 2022 року — український солдат військової частини А4053, захищав Україну в гарячих точках — Сєвєродонецьку та Лисичанську. 29.06.2022 Єгора тяжко поранено. У нього мінно-вибухова травма, пошкодження стовбура головного мозку, кома ІІ ступеня. Тож кожен донат надзвичайно важливий.

Задонатити можна за посиланням https://support.napa.org.ua/, кнопка WAYFORPAY.

(Бесіду вела Марина Бахолдіна, «Юридична практика»)

Від редакції: Захист України — спільна справа для всіх громадян. Ми переконані, що кожен, хто щось робить на користь української перемоги — на передовій чи в тилу, — по-своєму борець за незалежність України. Ми поважаємо кожну працю, яка наближає Україну до перемоги. Ми будемо вдячні нашим читачам за інформацію про правників, чий приклад гідний наслідування, для висвітлення їх роботи в проєкті «Юристи і війна».

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA