Велика Палата відступила від висновку про отримання згоди подружжя на відчуження частки в статутному капіталі — PRAVO.UA Велика Палата відступила від висновку про отримання згоди подружжя на відчуження частки в статутному капіталі — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Велика Палата відступила від висновку про отримання згоди подружжя на відчуження частки в статутному капіталі

Велика Палата відступила від висновку про отримання згоди подружжя на відчуження частки в статутному капіталі

  • 27.07.2021 14:20

Велика Палата вирішила, що чоловік та дружина розпоряджаються часткою у статутному капіталі за взаємною згодою, наявність якої презюмується при укладенні договорів одним із подружжя.

Таким чином, постановою від 29 червня 2021 року у справі № 916/2813/18 Велика Палата відступила від висновку, згідно з яким частка у статутному капіталі приватного підприємства, яка придбана за спільні кошти подружжя, не є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя та може бути відчужена одним із них без згоди іншого, що викладений у постановах:

  • Верховного Суду України від 3 липня 2013 року у справі № 6-61цс13;
  • Верховного Суду від 10 жовтня 2018 року у справі № 569/6236/16-ц;
  • Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 918/598/18.

Аналіз законодавства, яке визначає порядок розпорядження майном, що знаходиться у спільній сумісній власності подружжя, зокрема часткою в статутному капіталі господарського товариства, дозволяє дійти висновку, що чоловік та дружина розпоряджаються цим майном за взаємною згодою, наявність якої презюмується при укладенні договорів одним із подружжя, — виснувала Велика Палата.

Також Велика Палата висловилась щодо висновків КСУ у справі № 1-8/2018:

статутний капітал приватного підприємства — юридичної особи або майно приватного підприємства — єдиного майнового комплексу можуть бути об’єктами права спільної сумісної власності подружжя (якщо вони не є об’єктами права особистої власності одного з подружжя).  

Проте троє суддів виклали окрему думку, зокрема, й щодо питання власності подружжя. Судді вважають хибною позицію Великої Палати щодо правового статусу приватного підприємства як товариства з обмеженою відповідальністю.

На їхню думку, передача частки в статутному капіталі одному з подружжя перетворює унітарне приватне підприємство в корпоративне та змінює правовий статус статутного капіталу та майна підприємства зі спільного сумісного майна подружжя на спільну власність з визначенням часток кожного з подружжя, чим фактично здійснюється поділ майна подружжя.

Тобто, передача одним із подружжя іншому частки в унітарному приватному підприємстві є способом поділу такого підприємства та перетворює це підприємство в корпоративне, засноване на особистій власності кожного з подружжя, та породжує в іншого подружжя корпоративні права в цьому підприємстві.

За таких умов спір щодо часток у корпоративному приватному підприємстві не є спором з сімейних правовідносин.

Велика Палата також вважає, що справа в спорі про визнання недійсним укладеного одним із подружжя без згоди іншого з подружжя договору щодо розпорядження часткою в статутному капіталі юридичної особи має розглядатися господарським судом.

Практику поділу майна і боргів подружжя раніше аналізувала Марина Ясинська.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA