В Раді готуються чергові зміни законодавства щодо кримінальних та адміністративних правопорушень — PRAVO.UA В Раді готуються чергові зміни законодавства щодо кримінальних та адміністративних правопорушень — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » В Раді готуються чергові зміни законодавства щодо кримінальних та адміністративних правопорушень

В Раді готуються чергові зміни законодавства щодо кримінальних та адміністративних правопорушень

  • 04.07.2022 16:06

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проєкти законів України:

  • «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення окремих положень досудового розслідування в умовах воєнного стану» (реєстр. № 7370)
  • «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо здійснення судочинства в умовах воєнного стану» (реєстр. № 7404).

Зміни до КПК

Законопроєкт № 7370 покликаний скасувати норму, за якою в умовах воєнного стану можна затримувати людину без рішення суду до 9 діб.

Як пропонується відповідними положеннями цього законопроєкту, строк затримання особи без ухвали слідчого судді, суду не може перевищувати строку, визначеного статтею 211 Кримінального процесуального кодексу України. Тобто затриману без ухвали слідчого судді, суду людину не пізніше ніж за 60 годин із моменту затримання мають звільнити або доставити до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу.

Якщо в умовах воєнного стану наявні об’єктивні обставини, за яких цього зробити неможливо, то розгляд клопотання мають здійснювати із застосуванням технічних засобів (відео-, аудіозв’язку) для забезпечення дистанційної участі затриманої особи. Якщо й це неможливо зробити, то людину повинні негайно звільнити.

Також на час воєнного стану пропонується змінити порядок освідування підозрюваного, свідка чи потерпілого. Для того щоб зібрати якомога більше доказів, освідування можна пройти добровільно, а в разі відмови його проведуть примусово на підставі постанови прокурора. Якщо цей процес буде потребувати роздягання, то присутніми можуть бути особи тієї самої статі, за винятком лікаря. Запис відео цього процесу можливий лише за письмової згоди.

Крім того, якщо прокурор не може видати дозвіл на видачу трупа родичам через активні бойові дії, то цей обов’язок покладається на слідчого після проведення судово-медичної експертизи та встановлення причини смерті.

Зміни до КУпАП

Законопроєктом № 7404 пропонується на час дії воєнного стану продовжити чи зупинити строки давності накладення адміністративного стягнення.

Це стосується перебігу строку давності виконання постанов про накладення адміністративних стягнень, який зупиняється до дня припинення або скасування воєнного стану в установленому законодавством порядку (зміни до статті 303 КУпАП).

Також законопроєктом вносяться зміни до статті 38 цього Кодексу, яка регулює строки накладення адміністративного стягнення. Встановлюється, що під час дії правового режиму воєнного стану в Україні перебіг строків, визначених цією статтею, продовжується у два рази або до дня припинення або скасування режиму воєнного стану в установленому законодавством порядку.

Крім того, законопроєктом пропонується встановити можливість проведення судового засідання у справах про адміністративні правопорушення в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, а також змінити правила повідомлення про розгляд справи (зміни до статей 246, 277-2 КУпАП).

Зокрема, встановлюється, що разом із врученням судової повістки про розгляд справи в суді може бути повідомлено через засоби зв’язку чи електронних комунікацій. Такі зміни зумовлені реальною практикою повідомлень про розгляд справи, яка склалася в сучасних умовах та не передбачена чинними нормами.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA