прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Ухвала слідчого судді, не передбачена КПК України, підлягає апеляційному перегляду — ККС ВС

Ухвала слідчого судді, не передбачена КПК України, підлягає апеляційному перегляду — ККС ВС

  • 27.10.2022 17:13

У разі винесення слідчим суддею ухвали, не передбаченої Кримінальним процесуальним кодексом України, апеляційний суд не може відмовити в перевірці її законності.

На цьому наголосив Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду в постанові від 5 липня 2022 року у справі № 757/27041/21-к.

Обставини справи

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва задовільнив скаргу адвоката, подану в інтересах громадянина, на бездіяльність прокурора Офісу Генерального прокурора.

Ухвалою зобов’язано прокурора закрити кримінальне провадження відносно громадянина на підставі частини 1 статті 284 КПК України.

Апеляційний суд відмовив прокурору у відкритті апеляційного провадження з перегляду вказаної ухвали слідчого судді.

Суд послався на частину 4 статті 399 КПК України, якою передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті провадження, якщо апеляційну скаргу подано на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

ККС ВС скасував ухвалу апеляційного суду та скерував справу на новий апеляційний розгляд.

Висновки ВС

У своїй постанові ККС ВС звернув увагу на те, що законність та обґрунтованість рішень слідчого судді, прийнятих на досудовому розслідуванні, може бути забезпечена можливістю їх оскарження в апеляційному порядку.

Тому право на оскарження ухвал слідчого судді під час досудового розслідування, передбачене КПК України, є важливою гарантією забезпечення захисту прав і законних інтересів учасників кримінального провадження та процесуальним інструментом виправлення судової помилки на цьому етапі кримінального провадження.

Також суд зауважив, що перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування в апеляційному порядку, викладено в частинах 1 та 2 статті 309 КПК України.

Зокрема, це ухвали, що стосуються:

  • обмеження свободи та особистої недоторканності;
  • арешту майна;
  • тимчасового доступу до певних речей і документів;
  • відсторонення від посади;
  • відмови у здійсненні спеціального досудового розслідування;
  • відмови в задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження;
  • повернення скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора або відмови у відкритті провадження за нею.

Частина 3 статті 309 КПК України встановлює, що інші ухвали слідчого судді, ніж зазначені в цій статті, оскарженню не підлягають і заперечення проти них можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Тобто в разі незгоди сторін з іншими ухвалами слідчого судді законність останніх підлягає перевірці судом першої інстанції під час підготовчого провадження.

Також Касаційний кримінальний суд ВС послався на висновки ВС, зроблені в постанові від 12 жовтня 2017 року у справі № 757/49263/15-к, які згодом були підтримані Великою Палатою ВС у постановах від 23 травня 2018 року у справах № 237/1459/17 та № 243/6674/17-к.

У них ВС констатував, що в разі винесення слідчим суддею ухвали, що не передбачена кримінальними процесуальними нормами, до яких відсилають положення частини 3 статті 309 КПК України, суд апеляційної інстанції не має права відмовити в перевірці її законності, посилаючись на приписи частини 4 статті 399 КПК України.

Також читайте: У разі відмови від апеляційної скарги апелянт має відшкодувати витрати на правничу допомогу опоненту — ВП ВС

Поділитися
Теги ККС ВС

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua
doroszab2

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA