Розвиток земельних відносин в умовах війни та захист активів агровиробниками обговорили в рамках V Business & Legal Agri Forum — PRAVO.UA Розвиток земельних відносин в умовах війни та захист активів агровиробниками обговорили в рамках V Business & Legal Agri Forum — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Розвиток земельних відносин в умовах війни та захист активів агровиробниками обговорили в рамках V Business & Legal Agri Forum

Розвиток земельних відносин в умовах війни та захист активів агровиробниками обговорили в рамках V Business & Legal Agri Forum

  • 13.12.2023 20:07

Завершальна сесія V Business & Legal Agri Forum, який відбувся сьогодні, була присвячена судовій практиці у земельних правовідносинах та захисту активів в умовах воєнного стану.

Учасники дискусії:

  • Алекс Олін, менеджерка стратегічних партнерств в Україні NASA Harvest
  • Юрій Чумак, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
  • Іван Кородюк, заступник директора департаменту — начальник управління розгляду скарг у сфері державної реєстрації Офісу протидії рейдерству
  • Дмитро Навроцький, керуючий партнер SENSUM Law Firm
  • Роман Антонів, адвокат GOLAW
  • Дмитро Барабін, керівник департаменту з юридичних та земельних питань компанії Cygnet
  • Ольга Полозова, керівниця ТОВ «Красногірське»

Модерувала сесію Світлана Тетеря, радник, керівник практики аграрного та земельного права EVERLEGAL.

Супутникова допомога

Про оцінку впливу війни на сільське господарство України за допомогою супутникових технологій розповіла менеджерка стратегічних партнерств в Україні NASA Harvest Алекс Олін – консорціум NASA з питань глобальної продовольчої безпеки та сільського господарства.

Активна дослідницька робота в Україні була ініційована за запитом Міністерства аграрної політики щодо оцінки впливу війни на сільське господарство, особливо на окупованих територіях, де наземні дані недоступні.

«Команда NASA Harvest має експертизу в оцінці площ, врожайності і виробництва на базі супутникових зображень, що дає змогу супроводжувати Мінагрополітики з оцінками на тимчасово непідконтрольних територіях. Міністерство коментує, що нащі моделі працюють на підконтрольній території з високою точністю, відповідно ми впевнені в якісних результатах при екстраполяції моделі на окуповані території, де немає даних для перевірки» — зауважила Алекс Олін.

Алекс коментує, що за даними останніх досліджень, від 2,1 до 2,8 мільйона гектарів активних сільськогосподарських угідь були тимчасово закинуті внаслідок війни, починаючи з 2021 року. Закинуті поля становлять від 6,5 до 8,5% від загальної площі орних земель України.

Окрім того, Алекс Олін зауважила, що експертиза в ідентифікації артилерійських обʼєктів на с.г полі на базі супутникових зображень важлива для прискорення розмінувального процесу.

«Супутники з високою роздільною здатністю дозволяють нам швидко і точно фіксувати імовірні місця падіння бомб що не розірвалися, а також навіть прогнозувати імовірне розташування мін. Історичні знімки за минулі сезони покажуть те, що неможливо побачити через природні процеси такі як, наприклад, густий покрив бурʼянів» — наголосила Алекс Олін.

Судовий захист прав на землю

Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Юрій Чумак розповідаючи про формування судової практики у спорах про нерухоме майно та реєстрацію речових прав на нього, зауважив що у більшості країн світу надається більша цінність земельним ділянкам, а не нерухомості, яка знаходиться на ній. І за останні роки Верховний Суд вже чітко сформував практику за якою впроваджено принцип «все що збудовано на земельній ділянці слідує за нею».

«Цей принцип вже встановлений як на рівні законодавства, так і на рівні судової практики. Якщо є земельна ділянка і будівля на ній, то будь-який перехід права на будівлю чи споруду повинен відповідати переходу права на земельну ділянку» — зауважив Юрій Чумак.

Також у своїй доповіді спікер звернув увагу на висновки Великої Палати Верховного Суду викладені в постанові від 15 листопада 2023 року у справі № 916/1174/22 що стосувалася питання самочинного будівництва на земельній ділянці, яка перебувала у власності іншої особи.

Зокрема в постанові ВП ВС вказала, що самочинне будівництво нерухомого майна особою, яка не є власником земельної ділянки, слід розглядати як порушення прав власника відповідної земельної ділянки. При цьому права власника земельної ділянки порушуються в результаті факту самочинного будівництва, а не державної реєстрації права власності на самочинно побудоване майно.

Належними вимогами, які може заявити особа — власник земельної ділянки, на якій здійснено (здійснюється) самочинне будівництво, для захисту прав користування та розпорядження такою земельною ділянкою, є вимога про знесення самочинно побудованого нерухомого майна або вимога про визнання права власності на самочинно побудоване майно.

Тему судового захисту права власності на землю продовжив адвокат, старший юрист юридичної фірми GOLAW Роман Антонів, який також зупинився і на інших спорах в агросекторі.

Як зауважив спікер Верховний Суд вирішуючи питання обрання належного способу захисту і його ефективності звертає увагу на те про що цей спосіб захисту є. В цьому контексті Роман Антонів зауважив на постанові КГС ВС від 4 квітня 2023 року у справі № 904/9070/21, в якій ВС скасував рішення попередніх судів і визначив що прокурор обрав належний спосіб захисту права держави, а саме про визнання відсутнім права користування земельною ділянкою у поєднанні з вимогою про звільнення земельної ділянки.

Також серед іншого Роман Антонів звернув увагу на постанову КГС ВС від 18 січня 2023 року у справі № 361/1308/19 в якій суд уточнив попередню позицію та вказав на критерії розмежування віндикаційного та негаторного позовів. Зокрема ними є:

  • Відсутність або наявність у позивача володіння майном
  • Відсутність або наявність в особи володіння нерухомим майном визначається з огляду на принцип реєстраційного підтвердження володіння
  • Особа, до якої перейшло право власності на об’єкт нерухомості, набуває щодо нього всі правомочності власника, включаючи право володіння

Агрорейдерство

«Доцільно було б, щоб суд ставив крапку у вирішенні спору, якою буде прийняття рішення про скасування державної реєстрації» — зауважив Заступник директора департаменту — начальник управління розгляду скарг у сфері державної реєстрації Офісу протидії рейдерству Іван Кородюк на підтримку тези Юрія Чумака. На переконання спікера це внесло б ясність щодо виконання рішення суду всіх причетних суб’єктів.

Також в своїй доповіді Іван Кородюк розказав про адміністративний порядок оскарження рішень про державну реєстрацію чи дій реєстраторів та практичних кейсах протидії агрорейдерства в умовах воєнного стану.

«Як до повномасштабного вторгнення рф, так і після цієї дати, кількість у відсотковому співвідношенні скарг, які стосуються аграрних правовідносин у Міністерстві юстиції України має найвищий відсоток» — зауважив Іван Кородюк.

Тематику агрорейдерства в Україні продовжив виступ керівниці ТОВ «Красногірське» Ольги Полозової. Зокрема, доповідач детально розповіла успішного вирішення кейсу рейдерства на очолюване нею підприємство.

«Хибно думати, що рейдерство стосується маленьких чи невідомих підприємств або земельних ділянок. Сьогодні рейдери агресивні, нахабні, ненаситні і атакують все що їм подобається. І парадокс в тому, що до рейдерства ти шанована людина, власник бізнесу і платник податків, а вже після ти змушений це доводити, а не негідники, оскільки у них вже всі документи на руках» — наголосила Ольга Полозова.

Ринок землі

З темою «Ринок землі очима великого агробізнесу» перед учасниками форуму виступив Дмитро Барабін, керівник департаменту з юридичних та земельних питань компанії Cygnet. Він серед іншого навів статистичні показники що стосуються попиту на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначенні після знаття відповідного мораторію.

Також за словами пана Барабіна серед великих агрохолдингів немає особливого бажання скуповувати землю у власників за встановленою ними ціною, більше спостерігається тенденція на продовження договорів оренди з власниками земельних ділянок. Тож розголошеного ажіотажу продажу земель не відбулося.

На переконання Дмитра Барабіна наступним кроком земельної реформи буде консолідація земель.

Оподаткування

Завершив роботу форуму виступ, керуючого партнера SENSUM Law Firm Дмитра Навроцького стосовно проблем подвійного оподаткування фермерських господарств.

«Агровиробники є одними із основних гравців для нашої економік і їх підтримка, як фінансова, так і в контексті оподаткування має стати основним напрямом держави. Але сьогодні цього не спостерігається» — зауважив Дмитро Навроцький.

Зокрема він привів приклад отримання великої кількості податкових повідомлень-рішень агровиробниками з територій, які були під окупацією.

Також спікер розповів про судову практику Верховного Суду що стосуються земель, які перебувають у постійному користуванні та сплати відповідного податку.

Важливим Дмитро Навроцький назвав постанову КАС ВС від 26 червня 2023 року у справі № 820/6406/16, в якій суд дав аргументовану оцінку і вказав, що незважаючи на те, що право оренди чи постійного користування зареєстровано за фізичною особою але фактичним користувачем є юридична особа, то відповідно платником податку є саме остання.

Також читайте: Фахівці обговорили інвестиційні
можливості в аграрному секторі України

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA