КГС ВС визначив критерії, щоб розрахувати упущену вигоду (збитки), та стандарт доказування розміру.
Деталізовану позицію з цього питання викладено в постанові Касаційного господарського суду у складі ВС від 30 вересня 2021 року у справі № 922/3928/20.
Справа стосувалася стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди. Упущеною вигодою позивач вважав:
Адже позивач розраховував на:
Позивач стверджував, що внаслідок відмови відповідача від виконання своїх обов’язків за результатами відкритих торгів він не отримав такого доходу.
Господарський суд Харківської області задовольнив позов у повному обсязі. Суд взяв до уваги, що була доведена наявність у діях відповідача всіх елементів цивільного правопорушення, необхідних для покладення на відповідача відповідальності у вигляді збитків.
Східний апеляційний господарський суд рішення суду першої інстанції скасував. Ухвалив нове рішення, яким відмовив у задоволенні позову.
Суд вказав на недоведення позивачем розміру не одержаного ним доходу (прибутку).
КГС ВС постанову суду апеляційної інстанції скасував, справу скерував на новий апеляційний розгляд.
Неукладення договору з переможцем закупівлі є порушенням ст. 33 Закону України «Про публічні закупівлі». Дії замовника щодо скасування процедури закупівлі та ухилення від укладення договору є протиправними.
Учасник, визнаний переможцем закупівлі, який згодом втратив право на укладення договору про закупівлю через протиправне скасування замовником процедури закупівлі, може стягнути із замовника:
Однак, як вказав суд апеляційної інстанції, все залежить від того як розрахувати упущену вигоду. Суд повинен перевірити:
заявленої суми.
Це має суттєве значення для правильного вирішення спору з огляду на предмет і підстави позову.
Однак, вказавши на це, як зауважив КГС ВС, суд апеляційної інстанції:
Критеріями визначення (обчислення) розміру збитків у вигляді упущеної вигоди є:
У разі неможливості точно встановити розмір збитків у вигляді упущеної вигоди суд має визначити розмір таких збитків з урахуванням усіх обставин конкретної справи.
Водночас факт наявності збитків у вигляді упущеної вигоди має доводитися із застосуванням стандарту вірогідності доказів. Тобто:
Збитки у вигляді упущеної вигоди підлягають відшкодуванню в таких випадках:
Нагадаємо: раніше ККС ВС пояснив, як розрахувати упущену вигоду в кримінальному провадженні.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…