Рішення органів місцевого самоврядування про встановлення ставки земельного податку не є регуляторним актом - об'єднана палата КАС ВС — PRAVO.UA Рішення органів місцевого самоврядування про встановлення ставки земельного податку не є регуляторним актом - об'єднана палата КАС ВС — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Рішення органів місцевого самоврядування про встановлення ставки земельного податку не є регуляторним актом - об'єднана палата КАС ВС

Рішення органів місцевого самоврядування про встановлення ставки земельного податку не є регуляторним актом – об’єднана палата КАС ВС

  • 23.12.2021 12:16

Верховний Суд у складі суддів об’єднаної палати Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що рішення органів місцевого самоврядування (ОМС) про встановлення ставки земельного податку – це не регуляторний акт.

Обставини справи

У справі в № 0940/2301/18 Товариство оскаржувало рішення сільради. Цим рішенням встановлено ставку земельного податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності) на 2019 рік.

Позивач наголошував на тому, що оскаржуване рішення є регуляторним актом. Тому під час його прийняття відповідач повинен був оприлюднити проєкт регуляторного акта в друкованих засобах масової інформації.

Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив. Суд апеляційної інстанції це рішення залишив без змін.

Ухвалою Верховного Суду від 25 лютого 2021 цю справу було передано на розгляд об`єднаної палати КАС ВС для відступу від правової позиції про регуляторну природу оскаржуваних актів.

Висновки об’єднаної палати

У постанові від 10 грудня 2021 року в справі № 0940/2301/18 об’єднана палата сформувала такі висновки:

  • рішення ОМС є нормативно-правовими актами з питань оподаткування місцевими податками та зборами;
  • жодної правової регламентації стосовно віднесення таких актів до регуляторних не встановлено;
  • процедура прийняття органами місцевого самоврядування рішень з питань оподаткування місцевими податками та зборами регламентується виключно спеціальними нормативними актами у сфері оподаткування;
  • вказані рішення не належать до регуляторних актів у розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Колегія суддів підкреслила, що законодавчого не регламентовано обов`язок опубліковувати рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та зборів, які є нормативно-правовим актом, в:

  • офіційних друкованих виданнях,
  • друкованих засобах масової інформації відповідних рад,
  • місцевих друкованих засобах масової інформації.

За висновком КАС ВС, відносини, пов`язані з порядком та способом офіційного оприлюднення нормативно-правових актів ОМС, не можуть залишатись неврегульованими. Тому на спірні правовідносини слід поширити дію законодавства, яким встановлено обов`язковість опублікування нормативно-правових актів ОМС на офіційному вебсайті (у разі наявності такого інформаційного ресурсу).

Під час розгляду цієї справи об’єднана палата брала до уваги, що:

  • оскаржуване рішення, датоване 26 червня 2018 року,
  • було офіційно оприлюднене сільською радою
  • на її офіційному вебсайті 29 червня 2018 року, тобто до 15 липня року, що передує бюджетному періоду,
  • отже, це відповідає вимогам підпункту 12.3.4 пункту 12.3 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України.

Таким чином, об`єднана палата КАС ВС відступила від висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше прийнятій постанові Верховного Суду від 2 грудня 2020 у справі №357/14346/17 стосовно того, що:

  • рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та зборів є регуляторним актом,
  • на таке рішення поширюються положення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Нагадаємо, що ВС визначив, яка правова природа грошових вимог до боржника після визнання аукціону недійсним.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA