прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВС визначив, яка правова природа грошових вимог до боржника після визнання аукціону недійсним

ВС визначив, яка правова природа грошових вимог до боржника після визнання аукціону недійсним

  • 21.12.2021 17:52

​​Висновок ВС про те, яка правова природа грошових вимог до боржника, що виникли після визнання результатів аукціону недійсними, сформовано КГС ВС у постанові від 23 вересня 2021 року у справі № 904/1907/15.

Обставини справи

До суду звернулося приватне підприємство у справі про банкрутство фізичної особи – підприємця. ПП просило визнати кредиторські вимоги до боржника, які виникли внаслідок:

  • визнання судом недійсним договору, укладеного за результатами проведеного аукціону з продажу майна банкрута;
  • неповернення заявнику як стороні (покупцю) договору сплачених ним коштів.

Місцевий господарський суд ухвалою, залишеною судом апеляційної інстанції без змін, у задоволенні заяви відмовив через відсутність у боржника грошових зобов’язань перед підприємством.

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду судові рішення залишив без змін.

Мотиви КГС ВС

Грошова сума, яка була сплачена боржнику за результатами аукціону та яка підлягає поверненню боржником покупцю після визнання результатів аукціону й укладеного за його наслідком договору недійсними, не є вимогою поточного кредитора до боржника:

  • на цю суму не поширюються положення статей 64, 133 КУзПБ щодо черговості (порядку) задоволення вимог кредиторів у справі про банкрутство (неплатоспроможність) боржника,
  • її повернення боржником має здійснюватися в позачерговому порядку.

Вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути об’єднана з вимогами про визнання правочину недійсним або заявлена як самостійна вимога у вигляді окремого позову. Розгляд цього питання у справі про банкрутство здійснюється в порядку ст. 7 КУзПБ у відокремленому позовному провадженні в разі відмови боржника добровільно повернути отримані за цим правочином кошти.

Правило ст. 216 ЦК України щодо двосторонньої реституції стосується виключно сторін правочину. Для повернення виконаного за недійсним правочином у разі, коли тільки одна із сторін виконала цей правочин, положення ст. 216 ЦК України не застосовуються.

Витрати на професійну правничу допомогу

Витрати на професійну правничу допомогу за результатами розгляду вимоги про застосування наслідків недійсності договору, укладеного за результатами аукціону, не охоплюються реституційними наслідками:

  • вони належать до витрат, пов’язаних із провадженням у справі про банкрутство (неплатоспроможність) в господарському суді;
  • мають загальний порядок розподілу та відшкодування, передбачений нормами ГПК України;
  • такі витрати не є поточними вимогами у справі про банкрутство (неплатоспроможність) та належать:
  1. у справі про банкрутство – до вимог першої черги (ч. 1 ст. 64 КУзПБ);
  2. у справі про неплатоспроможність – до витрат, що відшкодовуються в повному обсязі до задоволення вимог кредиторів (ч. 2 ст. 133 КУзПБ).

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA