Права біженців у Норвегії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Норвегії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Норвегії — поради від 4refugees.info

Права біженців у Норвегії — поради від 4refugees.info

  • 16.04.2022 12:21

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Норвегії.

Загалом на територію Норвегії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники» без візи, шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО НОРВЕГІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

1. ВізаНе потрібна, якщо у вас біометричний паспорт. Дозволений строк перебування – до 90 днів протягом 180 днів (звичайний строк для Шенгенської зони).

2. Документи: 

  • a) для дорослих: біометричний паспорт
  • b) для неповнолітніх: біометричний паспорт (Джерело)

Якщо ви не подаєте заяву про надання притулку, звичайними вимогами до в’їзду є:

  • у разі наявності біометричного паспорту, віза для в’їзду не потрібна (у тому числі дітям).
  • у разі відсутності біометричного паспорту, вам необхідна віза або дозвіл на проживання (у тому числі дітям). (Джерело)

Якщо у вас немає паспорту, біометричного паспорту, візи або інших ідентифікаційних документів, ви все одно можете подати заяву про надання захисту в Норвегії, якщо ви вже знаходитеся в Норвегії або прибули до норвезького кордону.

3. Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї? 

Так, дітям без супроводу дорослих можна перетинати кордон.

4. Covid-19. 

Усі обмеження, пов’язані з обов’язковим тестуванням, ізоляцією та карантином, були скасовані (Джерело). У деяких випадках представники сфери охорони здоров’я рекомендують проходити тестування вразливим верствам населення. Це в основному стосується приймальних центрів, але вимоги різняться. (Джерело)

5. Зелена карта: Які документи на автомобіль потрібні?

Застосовуються звичайні правила  щодо використання іноземних транспортних засобів. Ви можете користуватися транспортним засобом на іноземних номерах, поки у вас буде доказ постійного проживання за межами Норвегії.

У зв’язку з Covid-19 існує також додаткова пільга, якою встановлено, що автомобіль з іноземною реєстрацією може використовуватися в Норвегії протягом короткого строку до 14 днів протягом 12 місяців. Ці 14 днів можна розділити, але про це потрібно повідомити. (Джерело)

6. Документи на домашніх тварин: 

Дозволено без документів з дотриманням таких умов

Усіх домашніх тварин перевіряють під час перетину кордону. Якщо можливо, заздалегідь повідомте Норвезьке управління з безпеки харчових продуктів: [email protected]
Тест на титрування антитіл до сказу:

  • Якщо тест не було зроблено до в’їзду, його можна зробити в Норвегії. Домашню тварину необхідно помістити на карантин, поки не буде задокументовано відповідний титр антитіл.

Відсутність вакцинації проти сказу

  • Домашню тварину необхідно помістити на карантин та вакцинувати. Після цього потрібно пройти тест на антитіла до сказу. Невакциновані домашні тварини повинні перебувати на карантині щонайменше протягом 4 місяців.

Зараження стрічковими глистами

  • Лікування здійснюється якнайшвидше після в’їзду. Усі фекалії необхідно утилізувати в контейнери для залишкових відходів протягом мінімум 5 днів після прибуття.

Мікрочіп

  • Якщо у тварини відсутній мікрочіп, він буде вживлений ветеринаром у Норвегії. (Джерело)

БІЖЕНЦІ З УКРАЇНИ НЕ ПОВИННІ СПЛАЧУВАТИ ЗА ОПИСАНІ ВИЩЕ МАНІПУЛЯЦІЇ АБО ПЕРЕБУВАННЯ НА КАРАНТИНІ СВОЇХ ДОМАШНІХ ТВАРИН. 

Додаткова інформація за посиланням (українською та англійською)

7. Скільки часу вам дозволено перебувати та території країни:

Для осіб, які не шукають притулку та які мають біометричний паспорт, строк перебування – до 90 днів.

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ

1. Чи надає уряд Норвегії українцям статус  “тимчасового захисту“?

Так. Уряд Норвегії буде дотримуватися положень Директиви ЄС про тимчасовий захист:

  • Якщо ви є громадянином України, який проживав в Україні до 24 лютого 2022 року.
  • Отримали захист в Україні до 24 лютого 2022 року.
  • Є близьким родичем осіб, яким надається колективний захист незалежно від громадянства (подружжя, партнери, що проживають разом і не перебувають у зареєстрованому шлюбі, діти віком до 18 років та інші члени сім’ї, які до 24 лютого 2022 року вели спільне господарство з особою, яка отримала колективний захист). (Джерело)

2. Куди звертатися: на кордоні чи до спеціальних служб?

Зв’яжіться з поліцією щойно прибудете до Норвегії.

Необхідні документи включають, наприклад, такі:

  • паспорт (біометричний або небіометричний).
  • національна ID-картка.
  • інші документи, наприклад, свідоцтво про народження або паспорт, строк дії якого закінчився. (Джерело)

3. На який період надається тимчасовий захист?

Тимчасовий захист обмежений у часі: надається на один рік і може бути продовжений до трьох років. Дозвіл на проживання, що видається,  дійсний до спливу строку його дії, навіть якщо тимчасовий захист скасовано у разі безпечних умов в Україні. (Джерело)

4. Права:

Медичне обслуговування: через державні послуги з охорони здоров’я

  • Працевлаштування: право на працевлаштування.
  • Освіта: Діти мають право відвідувати дитячий садок та школу.
  • Мова: Якщо вам від 18 до 55 років, у вас є право ТА обов’язок пройти вступну програму, яка включає вивчення норвезької мови та соціальних наук.
  • Сім’я: Можна подати заяву на возз’єднання сім’ї (якщо на них не поширюється тимчасовий захист). (Джерело)

Інша важлива інформація:

Тимчасовий захист не гарантує право на постійне проживання протягом перших трьох років, але після спливу 3 років ви можете отримати дозвіл на тимчасове проживання, який може бути підставою для отримання права на постійне проживання. (Джерело)

Ваш обов’язок – говорити правду.

Якщо інформація є недостовірною або ви не повідомили важливу інформація щодо вашої заявки, ви можете втратити право на проживання.

ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:

1. Куди звертатися: 

Ви можете звернутися із заявою про надання притулку до прикордонної поліції на норвезькому кордоні, поліції за вашим місцезнаходженням або звернутися до Національного центру прибуття в Роде.

Якщо ви вже перебуваєте в Норвегії:

  • Якщо у вас є друзі, сім’я або соціальні зв’язки, які можуть допомогти знайти місце, де зупинитися, ви можете залишатися там до надання подальшої інформації.
  • Якщо у вас немає місця, де зупинитися, зверніться до поліції. Там вам допоможуть організувати транспортування до Національного центу прибуття для реєстрації.

Ви повинні перебувати в Центрі до завершення процесу подання заяви. Це, зокрема,  включає:

  • реєстрацію заяви
  • встановлення особи
  • медичний огляд

Ви не повинні постійно перебувати в Центрі, однак це рекомендується для уникнення затримок щодо обробки заяви. (Джерело)

Опис процесу крок за кроком можна знайти за посиланням.

2. Коли подавати заяву? Скільки часу після в’їзду в країну надається на подання заяви? 

Конкретні строки не встановлені (джерело), однак поліція наголошує на важливості звернення до поліції якнайшвидше після прибуття до Норвегії. Це забезпечить швидший процес та швидший доступ до житла, харчування, перевірки здоров’я тощо. (Джерело)

Однак поліція працює над більш практичними та швидкими рішеннями. Вони випустили заяву, якою заохочують українців, які приїжджають до Норвегії та які наразі перебувають в безпечних та спокійних умовах, зачекати з поданням заяви до моменту, коли будуть визначені всі процедури для подальшої роботи. Одним з таких рішень щодо прийняття осіб, які шукають притулку та які прибули не через південно-східну частину країни (регіон Осло/Вікен), є можливість (джерело) зареєструватися з 8 ранку 16 березня в місцевому відділку поліції.

Опис процедури наведений за посиланням.

3. Як подавати заяву? Які документи треба надати? Чи є встановлений порядок подання заяви? Чи можна подати заяву онлайн? 

Необхідні документи включають, наприклад, такі:

  • паспорт (біометричний або небіометричний).
  • національна ID-картка.
  • інші документи, наприклад, свідоцтво про народження або паспорт, строк дії якого закінчився.

Якщо у вас немає ідентифікаційних документів, ви все одно можете подати заяву про надання захисту в Норвегії, якщо ви вже знаходитеся в Норвегії або прибули до норвезького кордону. (Джерело)

4. Як довго триває розгляд заяви про надання притулку: 

Для дорослих та сімей з дітьми – дехто отримує відповідь через 21 день, дехто чекає довше. Через 21 день ви повинні отримати повідомлення щодо призначення співбесіди – зазвичай воно матиме місце протягом 6 місяців. (Джерело)

Однак приблизний строк розгляду вашої заяви важко визначити.

ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

Відсутня або практично відсутня інформація щодо гуманітарної візи.

Заява по надання притулку Гуманітарна віза Без візи
Як довго виможетеперебувати: Якщо заява була схвалена, ваш дозвіл на проживання дійсний зазвичай до трьох років. Цей строк також можна подовжувати. (Джерело) Інформація відсутня З біометричним паспортом – до 90 днів. Строк може бути продовжений на додаткові 90 днів (загалом – 180 днів).
Міграційний директорат Норвегії визначив (джерело), що українські громадяни, які перебувають в Норвегії на підставі дозволів або користуються безвізовим режимом, строк якого спливає, можуть поки що залишатися в країні.
Право на працевлаштування: Тимчасовий дозвіл на працевлаштування може видаватися (джерело) під час процедури розгляду заяви про надання притулку, якщо:
– ви пройшли співбесіду щодо надання притулку.
– ваш  паспорт є дійсним (або ви проживаєте в приймальному центрі інтеграції, і Міграційний директорат Норвегії не ставить вашу особу під сумнів).  – ви ще не отримали відповідь від Міграційного директорату Норвегії щодо вашої заяви про надання захисту.

Форма заяви (pdf), надсилається до місцевої поліції за місцем вашого проживання, а не до Міграційного директорату Норвегії.

Інформація відсутня Не застосовується
Медичне обслуговування Особи, що шукають притулку, мають право на медичне обслуговування (джерело), якщо вони потребують цього (у зв’язку з проблемами з фізичним або ментальним здоров’ям). Вам буде запропонована вакцинація (від кору, поліомієліту тощо).
Через 3 місяці після прибуття вам запропонують пройти медичний огляд. У вас є право на перекладача, якщо потрібно.
Особи, що шукають притулку, мають право на терапевта, і місцева влада може допомогти знайти терапевта поруч з місцем вашого проживання.
Медичне страхування не вимагається.
Інформація відсутня Чинна система встановлює (джерело), що особи, які мають сім’ю в Норвегії або тісні зв’язки з країною можуть подати заяву та стати добровільним членом національної системи страхування на період перебування в країні від 3 до 12 місяців.
Бюджетні кошти: Ви повинні перебувати в приймальному центрі (джерело) для отримання права на соціальні виплати. Також надаються курси норвезької мови та інші форми допомоги. Інформація відсутня Не застосовується
Житло: Всі, хто шукає притулку в Норвегії, мають право (джерело) проживати в приймальному центрі.

Після отримання притулку (джерело) вас розмістять у відповідній місцевій громаді. Зазвичай Директорат з інтеграції та різноманіття відповідальний за пошук для вас місця проживання.

Інформація відсутня Не застосовується
Освіта Діти мають право (джерело) відвідувати школу після подання заяви про надання притулку. Це право розповсюджується на дітей від 6 до 16 років, ваш батьківський обов’язок – відправити дитину до школи. Право залежить від ймовірності перебування в країні більше 3 місяців. Зверніться до місцевого муніципалітету для отримання деталей та практичної інформації. Інформація відсутня Не застосовується
Утриманці (члени сім’ї) Для цього необхідний дозвіл на проживання. Існують певні вимоги (джерело), такі як підтвердження спорідненості, дійсний ідентифікаційний документ, рівень доходів(ця вимога може бути скасована шляхом подання заяви). Інформація відсутня Не застосовується
Фінансова підтримка

ПОДОВЖЕННЯ СТРОКУ / ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ:

Якщо український громадянин вже перебуває в країні, яким чином можна подовжити/змінити тип візи або подовжити строк перебування? 

Міграційний директорат Норвегії визначив, що українські громадяни, які перебувають в Норвегії на підставі дозволів або користуються безвізовим режимом, строк якого спливає, можуть поки що залишатися в країні.

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA