Поручитель має доводити відсутність боргу, а не заявляти окремий позов про припинення поруки - Велика Палата — PRAVO.UA Поручитель має доводити відсутність боргу, а не заявляти окремий позов про припинення поруки - Велика Палата — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Поручитель має доводити відсутність боргу, а не заявляти окремий позов про припинення поруки – Велика Палата

Поручитель має доводити відсутність боргу, а не заявляти окремий позов про припинення поруки – Велика Палата

  • 23.03.2021 09:01

Суд не задовольнить позов про припинення поруки, якщо вже ухвалено рішення про стягнення з поручителя кредитної заборгованості.

Велика Палата Верховного Суду зробила висновок щодо способу захисту в спорах про визнання  поруки припиненою або частково недійсною.

Згідно з постановою від 26 січня 2021 року у справі  № 522/1528/15-ц, якщо суд розглядає справу про стягнення з боржника коштів, то останній має захищати свої права саме в цьому провадженні:

  • заперечувати проти позову;
  • доводити відсутність боргу, зокрема відсутність підстав для його нарахування.

Незалежно від того, чи подав відповідач зустрічний позов про визнання відсутності права кредитора, зокрема про визнання поруки припиненою, в спорі про стягнення з нього коштів предметом доказування є:

  • наявність або відсутність боргу;
  • відсутність підстав для нарахування боргу.

Окремий позов

Не може бути задоволено зустрічний позов, заявлений для захисту права відповідача в ситуації, коли кредитор уже звернувся з позовом про стягнення коштів.

Аналогічно після звернення кредитора з позовом про стягнення коштів боржник не може заявляти окремий позов про визнання:

  • відсутності права вимоги в кредитора;
  • кореспондуючого обов`язку боржника.

“Такий окремий позов теж не може бути задоволено, оскільки боржник має себе захищати в судовому процесі про стягнення з нього коштів, заперечуючи проти відповідного позову кредитора, наприклад, із тих підстав, що порука припинилася”, – зазначила Велика Палата.

Правова визначеність

Спосіб захисту інтересу боржника, спрямований на усунення правової невизначеності у відносинах із кредитором, є належним лише в разі якщо:

  • така невизначеність триває;
  • ініційований кредитором спір про захист його прав суд не вирішив;
  • відповідне провадження не було відкрито.

Неналежним способом захисту є звернення боржника з позовом про визнання відсутності права вимоги в кредитора та кореспондуючого обов`язку боржника, якщо:

  • кредитор уже ініціював судовий процес, спрямований на захист порушеного, на його думку, права;
  • такий спір суд уже вирішив.

Суд не може задовольнити позов про визнання поруки припиненою, якщо:

  1. ухвалено рішення в іншій справі про стягнення з поручителя кредитної заборгованості;
  2. позов стосується тих самих правовідносин, тих самих прав вимоги, які вже були предметом дослідження у справі про стягнення з поручителя кредитної заборгованості.

Також у цій постанові Велика Палата відступила від висновку про трансформацію зобов’язальних відносин в охоронні щодо припинення поруки.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA