Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку 2018 року у справі № 202/4494/16-ц, згідно з яким:
Велика Палата Верховного Суду вважає, що наявність рішення суду про стягнення кредитної заборгованості свідчить, що суд дійшов висновку про те, що строк виконання зобов`язання настав, причому саме за тією вимогою, яку задоволено судом, та встановив наявність обов`язку відповідача (відповідачів) сплатити заборгованість.
Рішення суду про стягнення заборгованості, зокрема з поручителя, не змінює змісту відповідного правовідношення – характер та обсяг прав та обов`язків сторін залишаються незмінними, додається лише ознака безпосередньої можливості примусового виконання. До моменту здійснення такого виконання або до припинення зобов`язання після ухвалення судового рішення з інших підстав (наприклад, унаслідок зарахування зустрічних однорідних вимог) відповідне зобов`язання продовжує існувати.
“Отже, саме собою набрання законної сили рішенням суду про стягнення з боржника або поручителя заборгованості за кредитним договором не змінює та не припиняє ані кредитного договору, ані відповідного договору поруки, доки не виникне договірна чи законна підстава для такого припинення”, – зазначено в новій постанові Великої Палати від 26 січня 2021 року у справі № 522/1528/15-ц.
Тобто закон не пов`язує припинення поруки з прийняттям судом рішення про стягнення з боржника або поручителя боргу за зобов`язанням, забезпеченим порукою.
Раніше “Юридична практика” писала, що суд не визнає поруку недійсною через обман банку, оскільки комерсант має бути обачним.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…