Перевірка декларацій держслужбовців: інновації від НАЗК — PRAVO.UA Перевірка декларацій держслужбовців: інновації від НАЗК — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Перевірка декларацій держслужбовців: інновації від НАЗК

Перевірка декларацій держслужбовців: інновації від НАЗК

  • 22.12.2023 17:06

“Відтепер відбір декларацій буде здійснюватися за результатами оцінки ризиків декларації, тобто залежно від показника рейтингу ризику» — на цьому наголосив заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Артем Ситник під час брифінгу 21 грудня 2023 року, присвяченого нового підходу відомства до відбору та перевірок декларацій.

За словами пана Ситника, понад 99% декларацій не були охоплені системним контролем НАЗК, а перевірка службовців інших посад була можлива лише за зверненням громадян, матеріалами журналістських розслідувань або у межах співпраці з правоохоронними органами.

Це відбувалося з огляду на те, що НАЗК мало обов’язок щороку перевіряти декларації всіх топпосадовців, тому на повну перевірку відбирало декларації залежно від категорії посади: насамперед Президента України, міністрів, народних депутатів, суддів Конституційного Суду України, Верховного Суду.

Відтепер всі подані декларації будуть проходити оцінку ризиків, і ті, які матимуть найменший показник рейтингу ризику та можуть бути перевірені автоматизовано, зможуть бути перевірені за допомогою штучного інтелекту – механізму автоматизованої перевірки.

«Йдеться про порівняння даних декларації з іншими реєстрами, перевірку певними «формулами», наприклад, на виявлення ознак незаконного збагачення, наявності необґрунтованих активів тощо. Отримання довідки про проходження автоперевірки не означатиме, що декларація пройшла повну перевірку, а свідчитиме, що вона має мінімальний коефіцієнт ризику. Ми прогнозуємо, що третина декларацій пройдуть цю перевірку. НАЗК зможе повернутися до них, якщо будуть виявлені нові факти або надійде звернення про ознаки недостовірного декларування», — зауважив Артем Ситник.

Також заступник голови НАЗК розповів, що з решти 70% декларацій відбиратимуться для проведення повної перевірки. Відібрані декларації в автоматизованому режимі розподілятимуться для перевірки уповноваженим особам НАЗК.

«Ми маємо запит від декларантів — процедура повної перевірки має стати для них необтяжливою. Саме тому НАЗК внесло зміни до Порядку проведення повних перевірок, розмежувавши недостовірні та неточні відомості, залежно від розміру виявлених розбіжностей у декларації”, — зазначила керівниця управління проведення повних перевірок НАЗК Юлія Кулікова.

  • Неточні відомості — до 100 прожиткових мінімумів (для декларацій, поданих у 2023 році, — щонайбільше 268,4 тис. грн, у 2024 році — 302,8 тис. грн).
  • Недостовірні — понад 100 прожиткових мінімумів.

«Щодо зазначених неточних відомостей у декларації ми не будемо запитувати пояснень декларанта. Водночас на запит уповноваженої особи декларант буде зобов’язаний надати копії документів, що підтверджують достовірність зазначених відомостей, якщо вони відсутні у розпорядженні НАЗК. Надати пояснення, як і раніше, залишається правом декларанта. Для спрощення процедури заповнення декларації та уникнення в ній помилок НАЗК розробило функцію «Дані для декларації» в Реєстрі декларацій», — зауважила Юлія Кулікова.

Також в НАЗК повідомили, що:

  • про проходження автоматизованої перевірки декларації декларанта буде повідомлено в його особистий кабінет Реєстру декларацій починаючи уже з 27 грудня;
  • з відповідними довідками декларанти можуть ознайомитись у Реєстрі декларацій;
  • отримання такої довідки не дає права на подання виправленої декларації, але вона може бути використана для коректного заповнення декларації наступного періоду або виправлення даних у реєстрах (якщо вони виявились неактуальними);
  • автоматизовану перевірку можуть пройти лише декларації, подані за 2021 та подальші звітні роки (за попередні роки зробити це неможливо). Процес автоперевірки може тривати від тижня до півтора місяця.

Читайте також: Працівники апаратів судів
отримають стимулювальні виплати

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA