«НОІВ має амбітні плани» – Олена Орлюк, директор ДО «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» — PRAVO.UA «НОІВ має амбітні плани» – Олена Орлюк, директор ДО «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «НОІВ має амбітні плани» – Олена Орлюк, директор ДО «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій»

«НОІВ має амбітні плани» – Олена Орлюк, директор ДО «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій»

  • 05.04.2023 15:55

У рамках ІХ Міжнародного форуму з інтелектуальної власності відбулося відкрите інтерв’ю «НОІВ: поточний стан та перспективи» з Оленою Орлюк, директором ДО «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій».

Ведучий – партнер «Молотай і Партнери» Олександр Молотай – відзначив проактивну налаштованість команди ІР-офісу і поцікавився насамперед, які новації НОІВ пропонує професійній спільноті і які з них увійдуть до плану стратегічного розвитку.

Олена Орлюк зазначила, що НОІВ має дуже амбітні плани. Зараз Офіс почав здійснювати зустрічі не лише онлайн, а й офлайн, щоб вибудовувати ті сервіси та послуги, які пропонує ІР-офіс.

«Ми визначили амбітні вектори розвитку, вони не є легкими, і Офіс сьогодні перебуває в складних умовах. Нам складно, тому що наша команда ще формується, і ми оцінюємо ті ресурси, які отримали, зокрема інформаційні, кадрові тощо»,

зауважила директорка НОІВ. Усе це, за її словами, впливає на якість послуг, які надає ІР-офіс. Водночас стратегічний план НОІВ формується і буде представлений спільності. Він пов’язаний із середньостроковою перспективою розвитку в рамках виконання вимог чинного законодавства.

Очільниця НОІВ зауважила, що переглядаються і параметри проведення експертиз. Зараз це додатковий напрям, йдеться передусім про постійне розширення кваліфікації кадрів і навчання:

«У нас проведені відповідні перемовини з європейськими ІР-офісами, з європейським патентним відомствами, з американськими в частині того, як ми можемо долучати не лише представників ІР-сфери в Україні в широкому розумінні, але й навчати наших експертів.

Підвищення кваліфікації буде постійним предметом всередині самого ІР-офісу завдяки тому, що в НОВІ розпочала роботу ІР-академія».

Щодо підвищення якості Олена Орлюк зазначила, що в НОІВ запроваджено відповідний відділ контролю і якості методології ведення експертизи. Втім, це питання більш широкого розуміння завдань, які стоять перед НОВІ. В ІР-офісі є розуміння, що подальша відбудова України ґрунтуватиметься саме на інноваціях.

З приводу якості українських сервісів за кордоном Олександр Молотай відзначив «Дію», яка багатьох дивує в хорошому розумінні. А щодо сприяння інноваційній діяльності запитав у співрозмовниці, якою вона бачить функцію ІР-офісу.

Олена Орлюк заявила, що перелік функцій доволі широкий, починаючи від підтримки наших розробників та стартапів і закінчуючи створенням екосистеми та ІР-культури в цілому.

«Ми зараз пропрацьовуємо і будемо представляти позиції стосовно необхідності оцінювання публічного сектору через сферу ІР. Передусім тому, що в нас публічний сектор і ІР живуть паралельним життям»,

зазначила Олена Орлюк. Найбільшої ж уваги, за її словами, потребують новації в реальному секторі економіки.

Щодо сервісу «Дія» пані Орлюк зазначила, що вже відбулися первинні зустрічі в частині включення до переліку послуг, які пропонує «Дія», можливості подання заявок з авторського права.

Що стосується найбільш кричущих проблем в ІР-сфері, про які запитав модератор, то Олена Орлюк відзначила перешкоди, пов’язані з воєнним станом. Вона також звернула увагу на потребу в прийнятті законодавчих змін, які би пришвидшили роботу НОІВ.

Один із викликів – кадровий голод, причому не лише в ІР-сфері, адже багато людей виїхало за кордон. А через певні обмеження в НОІВ не можуть працевлаштовувати фахівців, які перебувають за кордоном. Тому в ІР-офісі очікують на їх повернення в Україну, потребуючи, зокрема, експертів у галузі права.

Олександр Молотай однією з проблем бізнесу назвав відсутність патентних повірених і призупинення роботи Апеляційної палати і поцікавився, як вони впливають на роботу ІР-офісу.

Очільниця НОІВ назвала відсутність патентних повірених спільним болем. І для ІР-офісу ця проблема на порядку денному. Водночас пакет пропозицій стосовно патентних повірених був розроблений і переданий НОІВ у профільне міністерство.

Стосовно діяльності Апеляційної палати до міністерства також зараз передається уточнений регламент АП, щоб можна було відновити відповідні процедури, передбачені змінами в законодавстві.

З приводу кадрового голоду модератор запевнив Олену Орлюк, що юридична спільнота завжди готова долучатися до роботи і надавати будь-яку підтримку.

Стосовно міжнародної діяльності ІР-офісу  директор НОІВ зазначила, що в Офісі відчувають велику підтримку з боку різних організацій, зараз проводиться низка зустрічі. Зокрема, триває робота з підготовки до генеральної асамблеї держав – членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), яка відбудеться в липні, де буде розглянуто питання, як війна вплинула на сферу інтелектуальної власності в Україні.

Відбулися також зустрічі з представниками європейського патентного відомства і європейського ІР-офісу. Невдовзі очікується підписання відповідних меморандумів з переліком конкретних завдань і напрямів.

Такі зустрічі та підтримка, за словами директора НОІВ, надихають на подальшу роботу:

«У нас є розроблені плани, і ми розуміємо, що хочемо отримати від співпраці з міжнародними інституціями і якими чином можемо використовувати їхній досвід».

Насамкінець Олександр Молотай поставив співрозмовниці згенероване питання від чат-боту GPT4. Штучний інтелект запитав: як ви плануєте підвищити рівень свідомості населення та бізнесу щодо важливості інтелектуальної власності для економічного зростання і конкурентоспроможності України на світовому ринку?

Олена Орлюк зауважила, що питання від штучного інтелекту абсолютно доречне та актуальне:

«Для нас підвищення культури, обізнаності є одним із напрямів стратегічного розвитку і для ІР-офісу, і для держави в цілому. Це великий комплекс завдань, які ми перед собою ставимо, починаючи з того, що знання про інтелектуальну власність ми маємо давати змалку. Наприклад, ми мріємо про ІР-музей для дітей».

Олена Орлюк відзначила посилення ролі освіти в просуванні ІР-культури в шкільних закладах, адже такі практики пройшли вже багато країн. В НОІВ мають плани впроваджувати на платформах багато тем для школярів, щоби популяризувати інтелектуальну власність.

Величезний напрям популяризації інтелектуальної  власності – зустрічі з бізнесом,  винахідниками, науковцями. Проте очільниця НОІВ зауважила, що такі зустрічі спрямовані не на лобіювання чиїхось окремих інтересів, а на підтримку і розвиток креативного середовища в Україні. Країні потрібні успішні приклади того, що ІР в Україні працює, як це має відбуватися в усьому світі.

Підбиваючи підсумки, Олена Орлюк зауважила, що ІР-офіс завжди відкритий для діалогу.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA