Невиконання наказу в умовах воєнного стану — висновок ККС ВС — PRAVO.UA Невиконання наказу в умовах воєнного стану — висновок ККС ВС — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Невиконання наказу в умовах воєнного стану — висновок ККС ВС

Невиконання наказу в умовах воєнного стану — висновок ККС ВС

  • 25.07.2023 17:02

Військовослужбовця, засудженого за невиконання наказу в умовах воєнного стану, не може бути звільнено від відбування покарання з випробуванням.

Це випливає з постанови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 11 липня 2023 року у справі № 726/78/23.

Зокрема, ККС ВС погодився з висновком апеляційного суду, що такі дії обумовлюють підвищену суспільну небезпечність такого злочину, оскільки це може призвести до підриву військової дисципліни.

За обставинами справи

Відносно військовослужбовця за контрактом було відкрито кримінальне провадження, оскільки він відкрито відмовився виконати наказ начальника штабу і не прибув до місця тимчасової дислокації батальйону. Йому інкримінували вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 402 КК України, а саме непокору, вчинену в умовах воєнного стану.

Районний суд визнав військовослужбовця винним у вчиненні інкримінованого йому злочину та призначив покарання у вигляді позбавлення волі на строк 5 років, звільнивши від відбування покарання з випробуванням.

Проте апеляційний суд скасував вирок районного суду в частині звільнення від відбування покарання на підставі ст. 75 КК України і призначив покарання у вигляді позбавлення волі на строк 5 років.

Висновки ВС

Касаційний кримінальний суд залишив без змін вирок апеляційного суду та відхилив посилання касатора на наявність підстав для застосування звільнення від відбування покарання з випробуванням (ст. 75 КК України).

Зокрема, ККС ВС підтримав висновок апеляційного суду, що:

звільнення від відбування покарання з випробуванням військовослужбовця за невиконання ним наказу в умовах воєнного стану (наказу на вибуття в район бойових дій для захисту Батьківщини від збройної агресії ворога) не лише не сприятиме запобіганню вчиненню нових кримінальних правопорушень іншими особами, а навпаки, створить у таких осіб впевненість у безкарності за відмову від виконання наказів командирів, а також відмову від захисту Батьківщини. Зазначене свідчить про підвищену суспільну небезпечність такого злочину, оскільки може призвести до підриву військової дисципліни, розлагодженості дій, спрямованих на захист суверенітету держави, що в умовах воєнного стану є неприпустимим.

Читайте також: Блогера, який публічно дискредитував українських захисників
та перешкоджав врученню повісток, затримано на Львівщині

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA