КЦС ВС вказав на необхідність уникнення міжюрисдикційного конфлікту у випадку закриття провадження у справі — PRAVO.UA КЦС ВС вказав на необхідність уникнення міжюрисдикційного конфлікту у випадку закриття провадження у справі — PRAVO.UA
600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС вказав на необхідність уникнення міжюрисдикційного конфлікту у випадку закриття провадження у справі

КЦС ВС вказав на необхідність уникнення міжюрисдикційного конфлікту у випадку закриття провадження у справі

  • 02.06.2023 15:15

Цивільна справа може бути закрита на підставі пункту 3 частини 1 статті 255 ЦПК України тільки у разі, якщо справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і є відповідне судове рішення, ухвалене саме в порядку цивільного судочинства.

На це вказав Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 24 травня 2023 року у справі № 161/10940/22.

КЦС ВС у цій справі змінив у мотивувальній частині рішення судів попередніх інстанцій, які дійшли висновку про закриття провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 255 ЦПК України з огляду на те, що аналогічні позовні вимоги про стягнення моральної шкоди вже були предметом розгляду в іншій судовій справі, яка була розглянута адміністративним судом.

Висновки ВС

КЦС ВС зауважив, що в межах адміністративної справи суди розглянули по суті позовні вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди з відповідача, а тому його доводи в касаційні скарзі про те, що відповідної вимоги в межах адміністративної справи він не заявляв, не відповідають дійсності.

Тож оскільки справу розглянув адміністративний суд і відповідне рішення набрало законної сили, то суд не має права розглядати аналогічний позов у порядку цивільного судочинства, а справа підлягає закриттю саме з цієї процесуальної підстави.

КЦС ВС вказав на помилковість застосування судами п. 3 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, яким передбачено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо набрало законної сили рішення суду або ухвала суду про закриття провадження у справі, що ухвалено або винесено з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили за тими самими вимогами, оскільки така підстава закриття може бути застосована, якщо справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і є відповідне судове рішення, ухвалене саме в порядку цивільного судочинства.

«На вказане суди уваги не звернули, а це має суттєве юридичне значення, оскільки в іншому випадку зазначене призведе до того, що одні й ті самі позовні вимоги одночасно будуть розглядатися за правилами різних судових юрисдикцій, що є неприпустимим і призведе до міжюрисдикційного конфлікту», — наголосив КЦС ВС.

Також читайте: КЦС ВС вказав на обов’язок суду під час розгляду спору, що стосується права на безпечне довкілля

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA