КЦС ВС вказав на механізм зміни встановленого судом способу спілкування батька з дитиною, яка виїхала за кордон — PRAVO.UA КЦС ВС вказав на механізм зміни встановленого судом способу спілкування батька з дитиною, яка виїхала за кордон — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС вказав на механізм зміни встановленого судом способу спілкування батька з дитиною, яка виїхала за кордон

КЦС ВС вказав на механізм зміни встановленого судом способу спілкування батька з дитиною, яка виїхала за кордон

  • 26.04.2023 14:01

Державний виконавець не може самостійно змінювати час та місце побачень одного з батьків із дитиною, якщо їх визначив суд у рішенні.

Проте за наявності обставин, що роблять неможливим виконання такого рішення суду, виконавець за заявою батьків чи з власної ініціативи може просити суд про зміну способу і порядку виконання рішення.

На це вказав Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 5 квітня 2023 року у справі № 210/529/19.

У цій справі ВС вказав на те, як можна змінити спосіб спілкування батька з дитиною, яка через війну в Україні виїхала з матір’ю в іншу країну.

Обставини справи

Через військову агресію рф мати з дитиною виїхали до Німеччини.

До цього рішенням суду було встановлено періодичність і тривалість зустрічей батька з дочкою на нейтральній території в межах міста в присутності матері, надалі – за домовленістю між батьками.

На виконання рішення суду державний виконавець встановив періодичність і тривалість зустрічей згідно з виконавчим листом та закінчив виконавче провадження.

У червні 2022 року державний виконавець відновив провадження та постановив забезпечити спілкування дочки й батька щонеділі за допомогою будь-якого додатка чи месенджера у форматі відеозв’язку.

Батько звернувся в суд зі скаргою та просив визнати постанову виконавця неправомірною.

Районний суд відмовив у задоволенні скарги з огляду на те, що після 24 лютого 2022 року фізичні зустрічі дитини з батьком унеможливлені. Державний виконавець визначив час побачення стягувача (батька) з дитиною, враховуючи позицію сторін та інтереси дитини.

З такою позицією погодився апеляційний суд.

Позиція ВС

Касаційний цивільний суд у складі ВС скасував рішення судів та визнав неправомірною оскаржувану постанову державного виконавця.

ВС зробив такі правові висновки:

  • специфіка діяльності виконавця під час виконання рішення суду про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною полягає насамперед у тому, що виконавець може на власний розсуд визначати час та місце побачення з дитиною лише в тому випадку, якщо такі умови не визначив суд у рішенні, яке виконується;
  • якщо час та місце побачень визначені рішенням суду, виконання такого рішення має здійснюватися чітко в порядку, визначеному рішенням суду.

«Виконанням виконавчого документа досягається єдина мета – виконання відповідного рішення суду. Оскільки в рішенні суд визначив графік побачень стягувача з дитиною (час та місце), виконавець не має права самостійно його змінювати», — наголосив ВС.

Водночас КЦС ВС зазначив, що згідно з частиною 3 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець із власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Проте таких дій державний виконавець не вчинив. З огляду на це КЦС ВС визнав неправомірною постанову державного виконавця про встановлення часу і місця побачень із дитиною.

Також читайте: ККС ВС висловився щодо допустимості доказів (показань свідка) після завершення досудового розслідування

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA