КЦС ВС вказав, коли співвласники не мають переважного права на придбання частки — PRAVO.UA КЦС ВС вказав, коли співвласники не мають переважного права на придбання частки — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС вказав, коли співвласники не мають переважного права на придбання частки

КЦС ВС вказав, коли співвласники не мають переважного права на придбання частки

  • 20.06.2022 09:30

Співвласник майна, яке перебуває у спільній частковій власності, має переважне право купівлі частки тільки у випадку її продажу іншими співвласниками. У всіх інших випадках таке право у співвласника відсутнє, зокрема і у разі внесення вкладу до статутного капіталу

Відповідно, він не може скористатися механізмом переведення на нього прав покупця.

На це вказав Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 13 травня 2022 року у справі № 520/2224/19-ц.

Обставини справи

Громадянин оскаржив у Верховному Суду постанову апеляційного суду, який відмовив у задоволенні позову про переведення на нього права покупця частки у праві власності на нежитлову будівлю офісного центру.

Також позивач просив визнати за ним право власності на частки нежитлової будівлі офісного центру та виплатити ТОВ «Бізнес центр «Шкільний» кошти з внесених ним грошей на депозитний рахунок суду.

Свої вимоги обґрунтовував положеннями статті 362 ЦК України щодо переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності.

КЦС ВС відмовив у задоволенні касаційної скарги, змінивши обґрунтування відмови в задоволенні позову апеляційним судом.

Нормативне регулювання

  • Відповідно до частини 1 статті 361 ЦК України співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.
  • У разі продажу частки співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів (частина 1 статті 362 ЦК України).
  • Частиною 4 статті 362 ЦК України передбачено, що в разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може подати до суду позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Одночасно позивач зобов’язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

Висновки ВС

Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що передбачені положеннями статті 362 ЦК України обмеження щодо розпорядження своєю часткою стосуються лише продажу частки співвласником, наголосив КЦС ВС.

Переважного права інших співвласників на придбання частки не існує у випадках її відчуження іншим чином:

  • шляхом укладення договорів міни, дарування, ренти (якщо майно передається безоплатно – стаття 734 ЦК України);
  • шляхом укладення договорів довічного утримання, спадкового договору або складання заповіту;
  • також інші співвласники позбавлені переважного права на купівлю частки у праві спільної часткової власності в разі її продажу з публічних торгів.

ВС вважає, що положення частини 4 статті 362 ЦК України регулюють відносини виключно з переведення прав та обов’язків покупця за договором купівлі-продажу, укладеним із порушенням переважного права.

А у разі відчуження частки спільної часткової власності шляхом укладення договору міни, дарування, ренти, довічного утримання, спадкового договору або складання заповіту, а також внесення вкладу до статутного капіталу інші співвласники не мають переважного права на придбання такої частки. Саме тому на встановлені у справі правовідносини положення цієї статті не поширюються, підкреслюється в постанові.

У підсумку ВС відмовив у задоволенні позову про переведення прав покупця з підстав його необґрунтованості, оскільки відповідачі внесли вклад до статутного капіталу ТОВ «Бізнес центр «Шкільний», тож і положення статті 362 ЦК України не поширюються на спірні правовідносини.

Також читайте: Для задоволення позову про відшкодування Україною шкоди, заподіяної терористичними актами, необхідно встановити порушення державою конкретного обов’язку за Конвенцією — ВП ВС

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA