КЦС ВС роз’яснив, коли виникає право на спадкове майно та які підстави для захисту такого права — PRAVO.UA КЦС ВС роз’яснив, коли виникає право на спадкове майно та які підстави для захисту такого права — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС роз’яснив, коли виникає право на спадкове майно та які підстави для захисту такого права

КЦС ВС роз’яснив, коли виникає право на спадкове майно та які підстави для захисту такого права

  • 14.04.2023 15:07

Спадкоємець, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, є власником із часу її відкриття, а не з моменту отримання свідоцтва.

На це звернув увагу Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 22 березня 2023 року у справі № 463/6829/21-ц.

За обставинами справи

Громадянин звернувся в суд із позовом, в якому просив усунути перешкоди в користуванні частиною житлового будинку. Зазначав, що він після смерті своєї дружини є спадкоємцем першої черги за законом та прийняв у спадщину частину будинку. Позивач подав до нотаріуса відповідну заяву про прийняття спадщини.

Перешкоди в користуванні спадковим майном йому чинить власниця 1/4 цього будинку, яка змінила замки на вхідних дверях і найняла охоронну фірму, що не пускала позивача до будинку.

Районний суд задовольнив позовну вимогу та зобов’язав відповідачку усунути перешкоди у користуванні 1/4 частини житлового будинку шляхом видачі позивачу ключів від замків вхідних дверей.

Це рішення скасував апеляційний суд і відмовив у задоволенні позову. Підставою для відмови суд зазначив те, що позивач не отримав свідоцтво про право на спадщину, тож він не набув права власності на спірне майно, відповідно, й не має права користуватися ним. Також апеляційний суд вказав на існування судової справи за позовом сестри спадкодавиці, яка просить усунути позивача від спадкування та визнати шлюб між ним і померлою недійсним.

Висновки ВС

Касаційний цивільний суд у складі ВС визнав неправильними висновки апеляційного суду та скасував його постанову, а рішення районного суду залишив у силі.

Зокрема, КЦС ВС зауважив, що:

  • відповідно до частини 1 статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Водночас незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина 5 статті 1268 ЦК України);
  • частиною 1 статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Проте відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина 3 статті 1296 ЦК України).

«Отже, спадкоємець, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, є власником із часу її відкриття, а документом для підтвердження права власності на спадкове майно є свідоцтво на спадщину, отримане в установленому законодавством порядку», — наголосив ВС.

Відсутність реєстрації права власності відповідно до Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не зумовлює позбавлення особи прав користування та володіння належним їй на праві власності майном.

У спадкоємця, який в установленому законом порядку прийняв спадщину, права володіння та користування спадковим майном виникають із часу відкриття спадщини, тому такий спадкоємець може захищати свої порушені права володіння та користування спадковим майном з використанням способів, визначених у главі 29 ЦК України.

Після смерті дружини позивач у встановленому законом порядку прийняв спадщину, яка складається зі спірної частини будинку, тобто правові підстави користування позивачем спірною частиною житлового будинку змінились, а не припинились.

З моменту відкриття спадщини позивач як спадкоємець першої черги, який прийняв спадщину відповідно до частини 5 статті 1268 ЦК України, набув права володіння та користування спадковим майном і набуде права ним розпорядитися після оформлення спадщини.

Також ВС зазначив, що наявність судового спору щодо спадкового майна не припиняє права позивача як спадкоємця на спадкове майно, а тому не є перешкодою для захисту такого права в судовому порядку до моменту, поки суд не встановить відсутність цього права.

Також читайте: КСУ відкрив провадження у справі щодо конституційності Харківських угод

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA