КСУ визнав неконституційною неможливість звільнення для засуджених до довічного позбавлення волі — PRAVO.UA КСУ визнав неконституційною неможливість звільнення для засуджених до довічного позбавлення волі — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КСУ визнав неконституційною неможливість звільнення для засуджених до довічного позбавлення волі

КСУ визнав неконституційною неможливість звільнення для засуджених до довічного позбавлення волі

  • 20.09.2021 09:41

Конституційний Суд України рішенням № 6-р(ІІ)/2021 визнав неконституційними:

  • частину 1 статті 81,
  • частину 1 статті 82 Кримінального кодексу України

в тім, що вони унеможливлюють їх застосування до осіб, яких засуджено до відбування покарання у вигляді довічного позбавлення волі.

Відповідно до частини 1 статті 81 та частини 1 статті 82 Кодексу обидва інститути кримінального права – умовно-дострокове звільнення від відбування покарання та заміна невідбутої частини покарання більш м’яким – може бути застосовано, зокрема, до осіб, що відбувають покарання у вигляді позбавлення волі.

КСУ вказав, що з огляду на установлення Європейським судом із прав людини факту порушення Україною статті 3 Конвенції на підставі того, що покарання у вигляді довічного позбавлення волі є покаранням без перспективи звільнення, та з урахуванням того, що частина 2 статті 28 Конституції України є тотожною статті 3 Конвенції, Конституційний Суд України вважає, що встановлене Кодексом покарання у вигляді довічного позбавлення волі як покарання без перспективи звільнення є несумісним із вимогами Конституції України.

Водночас Конституційний Суд України вважає, що довічне позбавлення волі як вид кримінального покарання не суперечить приписам частини 1 статті 3, статті 23, частини 2 статті 28 Конституції України, якщо засудженому до такого виду покарання на законодавчому рівні гарантовано право на дострокове звільнення від відбування такого покарання та/або заміну невідбутої частини покарання на більш м’яке покарання.

Водночас довічне позбавлення волі особи без подальшої можливості її звільнення означає урівняння строку довічного позбавлення волі з позбавленням волі до завершення природного життя людини, а отже, заперечує не тільки мету покарання, а й саму сутність людської гідності, ставить під сумнів її абсолютний характер та становить порушення позитивного обов’язку держави захищати гідність людини, а отже, не відповідає частині 1 статті 3, статті 23,частині 2 статті 28, частині 3 статті 63 Конституції України.

КСУ зобов’язав Верховну Раду України невідкладно узгодити нормативне регулювання, встановлене статтями 81, 82 Кримінального кодексу України, з Конституцією України та цим рішенням.

Читайте також: Виконання рішень ЄСПЛ: Рада встановлює правові підстави для примусового годування засуджених та осіб, узятих під варту

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA