КГС ВС: зміна місця розташування боржника після подання кредитором заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство не веде до зміни підсудності такої справи — PRAVO.UA КГС ВС: зміна місця розташування боржника після подання кредитором заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство не веде до зміни підсудності такої справи — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КГС ВС: зміна місця розташування боржника після подання кредитором заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство не веде до зміни підсудності такої справи

КГС ВС: зміна місця розташування боржника після подання кредитором заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство не веде до зміни підсудності такої справи

  • 01.08.2023 17:58

Якщо місцевий господарський суд прийняв до свого розгляду заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство з додержанням правил територіальної юрисдикції (підсудності), то заява має бути ним розглянута у підготовчому засіданні навіть у разі перереєстрації боржником свого місця розташування в ЄДР.

На це серед іншого звернула увагу судова палата для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в постанові від 26 квітня 2023 року у справі № 904/2154/22.

У цій справі банкрутна палата КГС ВС вирішувала правову проблему щодо визначення порядку дій господарського суду під час розгляду заяв про відкриття провадження у справі про банкрутство різних кредиторів стосовно одного й того самого боржника, поданих до різних господарських судів за правилами територіальної підсудності у зв’язку зі зміною місця розташування боржника.

Також КГС ВС уточнив визначення моменту, на який судами має встановлюватися місце розташування боржника як критерій територіальної юрисдикції.

Висновки ВС

Зокрема, судова палата для розгляду справ про банкрутство КГС ВС зробила такі висновки:

  • Територіальна юрисдикція справи про банкрутство юридичних осіб за критерієм місця розташування боржника у випадку звернення із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство юридичних осіб має визначатись на дату подання кредитором заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство за місцем розташування боржника відповідно до відомостей у ЄДР.
  • У випадку звернення ініціюючих кредиторів до різних господарських судів із заявами про відкриття провадження у справі про банкрутство має розглядатися заява, яка була календарно першою подана до суду (безпосередньо або через пошту чи інші засоби зв’язку), господарським судом за місцем розташування боржника, визначеним на підставі відомостей ЄДР на день подання першої заяви.
  • Зміна боржником зареєстрованого місця розташування після подання кредитором заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) не впливає на зміну територіальної підсудності господарського суду.
  • У випадку підтвердження правомірності відкриття однієї справи про банкрутство боржника інша справа про банкрутство того самого боржника закривається на підставі п. 3 ч. 1 ст. 90 КУзПБ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), про що суд виносить відповідну ухвалу.
  • КУзПБ не містить спеціальної норми щодо передання за підсудністю справи про банкрутство, тому передання справи про банкрутство за підсудністю здійснюється на підставі та в порядку, встановленому ст. 31 ГПК України.
  • Водночас якщо провадження у першій справі відкрито, то друга справа про банкрутство одного і того самого боржника підлягає закриттю, а не переданню за підсудністю.
  • Справа передається за підсудністю, якщо вона не належить до юрисдикції цього суду, за умови, що немає іншої відкритої справи про банкрутство цього самого боржника. В іншому випадку ця справа підлягає закриттю, оскільки в разі передання такої справи в одному суді будуть існувати дві справи про банкрутство одного боржника, що неприпустимо з точки зору принципу концентрації та з огляду на те, що не існує процесуального механізму об’єднання двох справ про банкрутство одного й того самого боржника.
  • У випадку прийняття заяви про визнання боржника банкрутом господарським судом за місцем розташування, визначеним відповідно до відомостей у ЄДР на дату подання заяви, першою та в разі зміни боржником свого місця розташування і надходження заяви про визнання боржника банкрутом до господарського суду за новим місцем розташування цей суд має повернути заяву без розгляду.

Читайте також: Об’єднана палата КЦС ВС вказала,
коли розмір збитків у разі вилучення товару за рішенням суду
визначається з урахуванням ринкових цін

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA