Кадрові здобутки та втрати юрринку у фокусі уваги PLS 2023 — PRAVO.UA Кадрові здобутки та втрати юрринку у фокусі уваги PLS 2023 — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Кадрові здобутки та втрати юрринку у фокусі уваги PLS 2023

Кадрові здобутки та втрати юрринку у фокусі уваги PLS 2023

  • 19.12.2023 15:21

Друга сесія X Міжнародного форуму просування юридичних послуг (PLS 2023) була присвячена впливу повномасштабного вторгнення на кадрову ситуацію в юридичній фірмі.

Модератор сесії Сергій Лисенко, керуючий партнер GRACERS, відкриваючи дискусію, зізнався, що особисто для нього знайти кадри в компанію важке випробування.

Учасники сесії:

  • Євген Ріяко, керуючий партнер ЮК RIYAKO & PARTNERS;
  • Сергій Дахновський, партнер JN Legal;
  • Оксана Даскалюк, старший юридичний радник із венчурних інвестицій та M&A міжнародної групи Fintech Farm;
  • Олександр Горовий, керуючий партнер АО «АЛІАС», колишній начальник юридичної служби 115 ОМБр ЗСУ, підполковник юстиції у відставці;
  • Наталія Блоцька, старший радник із маркетингу та розвитку бізнесу Hogan Lovells (Велика Британія);
  • Заміра Саідова, HR-директорка ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери».

Юридична освіта

Сергій Дахновський, партнер JN Legal, передусім зауважив, що  в нас достатньо підготовлених і розумних молодих юристів: «Якщо компанія має регламент добору молодих юристів, то проблем не має бути. З’являється проблема, якщо є нагальне питання добору кандидатів. Прийшло “дистанційне” покоління молодих юристів, і це відображається на рівні підготовки».

Корені неналежної якості юридичної освіти заглиблені ще в 90-ті роки. Саме тоді різко збільшилась кількість вишів, які готували юристів, наприклад, в 2021 році вже було понад 200 закладів, які готують юристів, тоді як в 1990-му було всього 6.

«Для багатьох вишів викладання правничих дисциплін є бюджетотвірним, і це не дуже гарно відображається на якості освіти. Не всі виші можуть забезпечувати належний навчальний процес. Є доволі багато людей з дипломами юристів, які не мають достатніх знань, проте через кадровий голод вони також знаходять місце роботи», — зауважив пан Дахновський.

Проте, акцентував спікер, не завжди наявність диплому рейтинговому вишу означає достатній рівень знань, є ще речі, які залежать від конкретної особи.

Також до проблем пан Сергій відніс те, що виші не встигають за новими практиками: «Наприклад, ідеться про містобудівне право (нашу спеціалізацію), а юридична наука не зовсім встигає за розвитком суспільного життя».

До того ж вишам потрібно більше приділяти уваги практиці.

Молоді юристи в компанії

“Раніше після сну та соцмереж третє місце за часом проведення на добу посідала робота, тепер це змінилось” — так розпочала доповідь Заміра Саідова, HR-директорка ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери». Вона зауважила, що нині приходять молоді юристи, які готові в будь-який момент змінити роботу, кар’єру, професію, головне, щоб їх нічого не напружувало і було мінімум контактів. Вони стають ненадійними для роботодавця, бо можуть зникнути в будь-який момент.

Проте, за словами спікерки, в компанії вірять у молодих фахівців: і юристів, і студентів, – бо витрачають свій ресурс на навчання молодих кадрів. Також у компанії одразу говорять, які в ній є цінності, та очікують, що молодий колега їх поділятиме: «Ми хочемо, щоб юрист, який прийшов до нас на роботу, знав, що тут свої, і ставився так само».

Говорячи про досвід співбесід, пані Саідова зауважила, що кожен десятий гідний того, щоби спілкуватись далі стосовно роботи в компанії. Також вона підтвердила, що суспільство змінилось і не всі готові працювати тільки за гроші/зарплату, для молоді важливі інші фактори.

Зміна «місця проживання» фірми

Про те, як регіональна юридична фірма через війну переїжджає до Києва і з якими проблемами зіштовхується, розповів Євген Ріяко, керуючий партнер ЮК RIYAKO & PARTNERS. За його словами, головним чинником переїзду компанії з Харкова стала війна.

Євген Ріяко назвав 5 проблем, які потрібно вирішити під час релокації.

Перше запитання: що ви тут будете продавати, яка продуктова лінійка? Віддалено можна роботи до 80% роботи юриста, крім кримінальної практики.

Друге запитання: як знаходити клієнтів? Якщо PR-цикл триває 2-3 роки, то виходом для компанії стає аутсорс. «Я запропонував послуги партнерам юридичних фірм, яких знав раніше. І ми одразу пішли працювати в PR», — зазначив пан Євген.

Третє запитання найважче: хто буде працювати? Для переїзду своїх юристів вирішити 2 питання: психологічне та фінансове.

Четверте запитання: що робити з харківським офісом? Спікер зауважив, що один з адвокатів не захотів переїжджати і так склалося за кілька місяців, що стався бум роботи в кримінальній практиці: «Ми набираємо в той офіс третього адвоката з кримінальної практики».

Кадрове питання: компанію не знають у регіоні та тут інший рівень заробітних плат. «Мене знають тепер 90% ринку — результат діяльності як партнера», – наголосив пан Ріяко, а також розповів про свій метод добору молодих юристів із кримінальної практики: він витратив 2 дні на співбесіди з 50 кандидатами, з них залишилось 2 людини, з якими тепер приємно працювати.

Маркетолог за кордоном

Наталія Блоцька, старший радник із маркетингу та розвитку бізнесу Hogan Lovells (Велика Британія), розповіла про досвід роботи маркетолога в міжнародній юридичній фірмі за кордоном та лайфхаки для пошуку роботи й працевлаштування.

Передусім пані Наталія відмітила величезні інвестиції в диджиталізацію BD та маркетингу: «Десятки програм і додатків, якими спеціалісти користуються щодня, і компанія постійно їх оновлює».

Також є програмне забезпечення для створення корпоративних відео, портал для роботи з ілюстраціями та друкованою продукцією.

Є програма, яка дає змогу співробітниками запостити в соцмережі новини компанії просто з розсилки електронної пошти. Диджиталізація торкнулась і документообігу.

Також Наталія Блоцька відзначає великі інвестиції в команду, де тривалість робочого дня становить 7 годин. Вона зазначає: «В Україні я була універсальним солдатом, а тут вузька спеціалізація колег, навіть кожна практика має свого маркетолога». Звісно, залучаються за потреби і зовнішні консультанти.

Міжнародні юридичні фірми роблять постійний потік актуального контенту – вони мають велику кількість людського ресурсу.

Що стосується працевлаштування, то людський фактор під час обрання резюме виключений, все робиться програмою, тому, попри класний досвід і освіту, в CV важливо використовувати ключові слова, на які зреагує програма. На 1 вакансію може претендувати 500-700 людей, тому автоматизація цілком виправдана. Також пані Наталія зазначила, що на ринку активно працюють рекрутери, і з ними дійсно потрібно співпрацювати, щоб отримати роботу.

Секондмент і стажування

Чи(м) збагатили український юрринок секондменти/стажування юристів за кордоном – Оксана Даскалюк, старший юридичний радник із венчурних інвестицій та M&A міжнародної групи Fintech Farm, розповіла про власний досвід секондменту в Allen & Overy та про досвід колег.

У пані Оксани розпочався секондмент у березні 2022 року у франкфуртському офісі компанії в Німеччині. Вона вже знала команду завдяки спільним проєктам і всього пропрацювала рік.

Оксана Даскалюк зауважила, що з початком широкомасштабної війни, крім звичайних, були пропозиції і віддалених секондментів, коли юрист не виїжджав із країни, а працював віддалено.

За спостереженнями спікерки, найважче було представникам спеціалізацій WCC, нерухомості та судовим юристам — через великі відмінності ринку і практики України. Натомість арбітраж та антимонопольна практика були найуспішнішими.

Юридичні фірми від секондменту отримують користь у вигляді навчання в найкращих практиках. Пані доповідачка навела два приклади. Перший — підхід до управління знаннями: в компанії є окремий департамент юристів із ноу-хау, вони працюють тільки над оновленнями знань, проводять семінари, оновлюють зразки документів.

Другий приклад — це практики навчання молодшого персоналу: корпоративне навчання дуже ефективне.

«Важливо, щоб людина, яка пройшла секондмент, резюмувала свій досвід у вигляді презентації чи внутрішньої зустрічі. Важливо не губити нові знання, навіть якщо просто зараз немає необхідності їх застосовувати», — зауважила пані Оксана.

Юристи і війна

Олександр Горовий, керуючий партнер  АО «АЛІАС», колишній начальник юридичної служби 115 ОМБр ЗСУ, підполковник юстиції у відставці, розповів про два аспекти роботи юристів: у випадку мобілізації та після демобілізації.

«Після мобілізації юридична практика не закінчується. Працює система військової юстиції, юристи потрібні в юридичних службах окремих бригад. Це колосальний обсяг аналітичної та адміністративної роботи. На 4,5 тис. військовослужбовців припадає близько тисячі адміністративних розслідувань», — зазначив пан Горовий і зауважив, що військових юристів усі і поважають, і ненавидять, вони перебувають між молотом та ковадлом, між нормою закону і реальною військовою службою.

Доповідач також розказав про великий кадровий голод у військовій службі Міноборони, мобілізуються ті, хто закінчив військову кафедру і є офіцером.

За словами Олександра Горового, 90% мобілізованих юристів потраплять в іншу сферу, не військової юстиції: «ЗСУ надзвичайно бюрократична організація, це тони паперів. Після 2-місячного навчання мобілізований юрист буде залучений до аналітики, розслідування та управління. До окопу він може і не попасти. Юристи для командирів — надійні лоцмани в морі паперів».

Водночас пан Олександр наголосив на тому, що всі мобілізовані юристи повертаються з війни іншими людьми: вони стають більш прагматичними, цинічними, жорсткими, проте більше цінують чесність, справедливість і патріотизм. Ті, хто ризикував життям заради країни, будуть по-іншому ставитись до юристів, які захищають ухилянтів чи дезертирів, до тих, хто займається розбазарюванням бюджету, до тих, хто ніяк не підтримав під час війни.

На думку доповідача, юристи, які повернуться, перейдуть у політику, держуправління, правоохоронні органи, щоб на практиці захищати те, за що були готові віддати життя.

«Юристи, що повернуться, втратять посади, зв’язки, їхні справи вже вестимуть інші адвокати, соціальні зв’язки порушаться. Це і добре, і погано одночасно. Це буде новий потік людей, які по-іншому дивляться на життя, по-іншому ставляться до юриспруденції та держави. Юристи повернуться, коли це буде — невідомо», – зауважив Олександр Горовий.

На завершення доповіді пан Олександр побажав усім юристам, які були в залі, зрозуміти, що вони в будь-який момент можуть бути мобілізовані, і порадив уже готуватись і підбирати підрозділ і посаду, щоб реалізувати себе найкраще. Тоді перехід буде не таким травматичним.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA